Cumhur İttifakı’nın adayı Hamit Tuna projelerini anlattı

  Güncel Haberler    21 Mart 2019
Yorum Yok

Cumhur İttifakı'nın adayı Hamit Tuna projelerini anlattı

Haber 7 Abdulah Biçer

15 yıldır Belediye Başkanlığı yaptığı Toroslar’da şehirsel değişimin ve dönüşümün mimarı olan Başkan Hamit Tuna derhal de çevreden ulaşıma, alt yapıdan üretime ve istihdama, sağlıktan eğitime, sanat ve spora dek birçok alanda Mersin’e bedel katacak projeleriyle geliyor.

 

 

Başkan Tuna, Divan Otel’de düzenlendiği proje tanıtım toplantısını; TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Lüfti Elvan, Mersin Milletvekilleri, AK Parti ve MHP Teşkilat  Başkanları, Cumhur İttifakı İlçe Belediye Başkan Adayları, iş insanları, STK temsilcileri ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleştirdi.
Projelerini sinevizyon eşliğinde bir bir ifade eden Başkan Tuna, projelerinde yaşam standartlarını yükseltmenin yanı sıra çocukların, kadınların, yaşlıların, gençlerin, engellilerin ve toplumun her kesimini düşündüklerini kaydetti.

Toroslar Belediye Başkanlığı süresince ilçede manâlı çalışmalara imza attıklarını ve bölgeyi çekicilik merkezi haline getirdiklerine uyarı çeken Başkan Tuna, “2004 yılında Milletin teveccühü, Rabbimin takdiri ile Toroslar Belediye Başkanı olduk. O gün şöyle bir ifadem olmuştu: ‘Bize 5 yıllık görev süresi açın, bu görevi dinç ve sizin istediğiniz şekilde yaparsak hizmet yolumuzu devam ettirin. Yapamıyorsak da yolumuzu kapatın’ demiştik. Toroslar insanı bizim bu ifadelerimize inandı ve güvendi ve bize en yakın siyasi partiye 10 bin oy fark atarak belediye başkanı yaptı. Biz de dürüst tasarlama, zamanlama ve başvuru ile köy olarak aldığımız Toroslarımızı 21’inci yüzyıl şartlarına uygun bir hale getirdik. Toroslar’ı kendi kendine yetebilen bir şehir yaptık. Kentin en çabuk gelişen ve gelişen, herkesin ev kurduğu, ticaret gerçekleştirmek için yoğun bir şekilde gelinen şekle dönüştürdük. Yoldan en iyi geçenler arkasından gelenlere engel bırakmayanlardır. Toroslar’dan çıkarken Toroslar’a bedel kattık. En fazla arsası olan ve o arsaları da en çok değerlendiren bir belediye başkanı olduk. İnşallah Büyükşehir Belediye Başkanı olduğumuzda projelerimizi gerçekleştireceğiz. Cumhur İttifakı’nın müşterek adayım.Mersin birincil kere böyle bir şansı yakaladı.6,5 aydır sahalardayız. İnsan biriktirmişiz. Seçimler demokrasinin düğünüdür. Ben siyasetimde ve adaylık noktasında hiçbir vakit karalama yapmadım. Sözümüz şereftir ve inşallah verdiğimiz bu sözleri hükümetimizin de desteğini alarak kısa, orta ve uzun vadede de yerine getireceğiz” dedi.

Başka Tuna daha sonra 14 başlıca başlıkta topladıkları ve 114 projeyle bezedikleri; kültür ve sanat, spor ve dinç yaşam, sosyal hizmet ve takviye, eğitim, turizm ve tanıtım, kırsal kalkınma, tarım ve hayvancılık, istihdam, büyük kasaba estetiği ve kentsel tasarım, kentsel daha aşağı inşa, imar ve şehircilik, rekreasyon projeleri, çevre ve enerji, ulaşım ve vizyon projelerini anlattı.
 
 

‘Trafiği Rahatlatacak Dev Projeler’

‘Hayal ettiğimiz her şeyi Toroslar’da içten strateji ve planlarla hayata geçirdik. Şimdi de sıra Mersin’de. Önceliğimiz ulaşım sorununa metrobüs ile bisturi vurmak. Mersin bizimle altın çağını yaşayacak” dedi.

Metro projesine aleyhinde olmadıklarını, Mersin’e metro projesini de kazandıracaklarını ama bu projenin fazla maliyetli ve uzun vadede çözülebilecek bir yatırım olduğunu kaydeden Başkan Tuna, bunun yerine kısa vadede trafiğe çözüm olacak Metrobüs Projesi’ni hayata geçireceklerini vurguladı. Başkan Tuna; “Kentimizdeki trafik yoğunluğunu rahatlatacak toplu taşıma çözümlerinden biri olan metrobüs projesini ulaşım master planı revizyonu sonucunda belirlenecek güzergahlarda kısa vadede hayata geçireceğiz. Ulaşımı kısa vadede metrobüsle çözeceğiz. Metro projesi içten proje ama öz kaynaklarla yapılamaz. Dış kaynak bulmak ve hazinenin de bu işe kefil olması gerek. derhal metronun işletme maliyetini karşılayacak insan sayısı mevcut yok. O yüzden kısa vadede metrobüsle ulaşım sorununu çözeceğiz. 50 milyon euro maliyetle 1 sene içinde yapacağız. Önce metrobüsle toplu ulaşım kültürünü sağlayacağız. daha sonra aynı güzergâhtan metroyu işleteceğiz. Ulaşım Master Planı zarfında başlatılan metro hattı ile ilgili yapılan çalışmalar tamamlanarak Mezitli-Özgür Alan arası metro projesini hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız” dedi.
 
‘Ulaşım Sorununu Çözeceğiz”
 
Mersin’de ulaşım sorunlarını en aza indirmek ve oto yolları etkin kullanmak nedeniyle otobana temas yollarını yapacaklarının altını çizen Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna; “Mersin Büyük Kasaba Hastanesi-Otoyol Bağlantı Yolu Projesi ve Organize Sanayi Bölgesi-Otoyol Temas Yolu Projesini hayata geçireceğiz.bununla birlikte çevre düzeni planına işaretlenmiş olan; 2.Çevre Yolu Doğu bağlantısı,2.Çevre Yolu Batı Bağlantısı, 3.Çevre Yolu Batı bağlantısı ile 4.Çevre yol projelerini de gerçekleştireceğiz” dedi.

Başkan Tuna, Mersin Ulaşım Esas planı zarfında; büyük kasaba içi transit ulaşım koridoru haline gelmesi hedeflenen istikamet üzerindeki, kalan katlı kavşak projeleri, hemzemin ve devingen kavşak düzenlemelerini de hayata geçireceklerinin bilgisini verdi.
Başkan Tuna ayrıca yayalara ait yolları ve bisiklet yolları ile kentin araçlar için yok ırk için tasarlanmış bir şehir yapma yolunda çalışacaklarını söyledi.
 
“Yeraltı ve Katlı Otoparklarla, Park Problemi Ortadan Kalkacak”
 
Çarşı merkezindeki esnaf ziyaretlerinde esnafın otopark konusundaki sıkıntısını ve böylece de alıcı gelmemesinden dolayı üzüntülerini dinlediklerini belirten Belediye Başkan Hamit Tuna, bu sıkıntıları yakinen bildiklerini belirterek; “ İnşallah seçilirsek çarşımızın doğallığını bozmadan, eski güzelliğini yerine getireceğiz. Mersin şehir halkı merkezinde ve ilçe merkezlerimizde otopark sorununa çözüm üretmek ve kent merkezlerinin canlanmasına katkı sağlamak namına yer altı ve katlı otopark projelerimizi yapacağız” dedi.
 
“Nakliyeciler Sitesi’ni Taşıyacağız”
 
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı oldukları takdirde ulaşım konusunda seri çözüm olarak, Akdeniz İlçesi’nde yer alan Nakliyeciler Sitesi’ni otobanın üstüne taşımayı hedeflediklerinin bilgisini veren Başkan Tuna, site esnafı ile bu konuda hafıza birliğine vardıklarını vurguladı. Nakliyeciler Sitesi’ne günde yaklaşık 2 bin aracın giriş-çıkış yaptığını belirten Başkan Tuna, sitenin taşınmasıyla birlikte şehir merkezindeki trafikteki kamyon yoğunluğunun azalacağını ve böylelikle de trafiğe nefes aldıracaklarını açıklama etti.
 
“OSB Çevresinde, 10 Bin Konutlu Yeni Bir Şehir Inşa Edeceğiz”
 
Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna, ulaşımdaki sorunların giderilmesi namına atılacak bir diğer adımın ise Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi çevresinde 10 bin konutluk yeni bir büyük kasaba oluşturmak olduğunu kaydetti.
Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde 16 bin insanın çalıştığını ve çalışanların her gün takriben bin araçla işlerine gidip geldiklerini vurgulayan Başkan Tuna, oluşturulacak kent ile Mersin trafiğinde bir rahatlama yaşanacağını kaydetti. Bu konuda Organize Sanayi Bölgesi’ndeki işverenler ve işçilerle görüştüklerini ve olumlu cevap aldıklarını vurgulayan Başkan Tuna: “Organize Sanayi Bölgesi’nde 16 bin kişi çalışıyor. Bu insanlarımız takriben bin araçla taşınıyorlar. Bu da şehir merkezinde trafik yoğunluğunu arttırıyor. Organize Sanayi Bölgesi’nin çevresine 10 bin konutlu, içinde okulu, sağlık durumu ocağı, camisi, yeşil alanları ve spor tesisleri olan bir site yapmayı planlıyoruz. Bunu da meslek verenlerimiz ve işçilerimiz ile paylaştık ve onlar da harikulade olur dediler. Zamandan kazanırız dediler. Zamanlarının iki saati yolda geçiyor çünkü. Vakit içerisinde planlayıp Mersin 1.ve 2.Organize Sanayi bölgelerinde çalışan vatandaşlarımıza iş yerlerine yakın bölgede OSB Uydu Büyük Kasaba Projemiz ile yeni cins yaşam alanları oluşturacağız” dedi.
Tarım, sanayi, lojistik, turizm, sanat ve spor kenti olan Mersin’i bu değerleriyle daha da büyüteceklerini kaydeden Başkan Tuna; Yatırım, üretim ve istihdamla Mersin’deki iş kaygısına son vereceklerini ve kırsal kalkınma projeleri ile sadece üreten değil, ürettiğini işleyen, dünyaya pazarlayan bir şehir olacaklarına dikkat çekti.

 

 

“Hayata Dair Ne varsa Mersin’de Olacak”
 
Toroslar’ı, Çukurova Bölgesi’nde en fazla spor tesisine sahip bir Belediye konumuna getirdiklerini bildiren Başkan Tuna; “Hemen bu dönemde yine ‘sıhhat, eğitim ve gençlik’ diyoruz. Lakin üstüne de şunları ekliyoruz; ‘su, toprak, güneş, çevre, çocuk, kadın.’ Su ne çağrıda bulunmak? Adana’yı Adana yapan Seyhan’dır, Silifke’yi Silifke yapan Göksu’dur. Bizim de iki deremiz var. Müftü ve Deliçay Deresi. Kışın akar, yazın bakarız. Bu iki deremizi nafile akıtmayacağız. Kentimizin doğal değeri olan  Müftü Deresi ıslah edilerek civarda vatandaşlarımızın dinlenecekleri, eğlenecekleri, nefes alabilecekleri takriben 150 hektarlık rekreasyon alanı oluşturacağız. İçerisinde tema parklarının, kafelerin, kültürel-sosyal ve sportif faaliyet alanlarının, gezinti ve bisiklet yollarının, su sporları ve çocuk oyun alanlarının, binicilik tesislerinin, yer aldığı 6,5 kilometrelik dere güzergahını vatandaşlarımızın randevulaşma noktası haline getireceğiz. Sandallar ve gondollar da olacak. Tepede Efrenk Baraj Projesi vardır.1968’de yapılmış duran bir proje. Onu hayata geçireceğiz ve suyu orada tutacağız. Hem su baskını baskınlarını engelleyeceğiz ayrıca de o tuttuğumuz suyu yazın aşamalı olarak ister bunu sulandırma suyunda kullan, ister hidroelektrik santrali kur, istersen içme suyunu getir işte cazibeyle gelen suyun maliyeti daha ucuz olur. Ne değin ucuza mülk ediyorsak, böylece vatandaşımıza su parasında indirim yapmak suretiyle yansıtacağız” dedi.


 
“Güneşten Maksimum Yararlanacağız”
 
Enerji Projeleri ile Mersin’in üreterek kazanacağının altını çizen Başkan Tuna “Güneşin her yönünden faydalanacağız. Dünyada; Amerika’da, İspanya’da ve Türkiye’de Toroslar’da olan yoğunlaştırılmış güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretme projemiz var.5 megabayt gücünde. Keza teknik öğretmenim hem elektrik mühendisiyim. Konu bizim konumuz. Ilk Kez Büyükşehir Belediyesi’ne ait tesis ve alanlarda Güneş Enerji Santralleri, rüzgar potansiyeline sahip bölgelerimizde Rüzgar Santralleri, Katı Atık Merkezlerinde Biokütle santralleri kurarak üreten belediyeciliğin simgesi olacağız.MESKİ’nin bir yılda ödediği elektrik faturası miktarı 85 milyon TL. Güneş enerji projesiyle bu bedeli ödemeyeceğiz. Mahsuplaşma ile yapacağımız proje.Elektriğe para vermeyip, oradan kazanımımızı vatandaşımızın ödediği su parasından yüzde 20 indirim yapacağız.365 günün 306 günü güneş bölge bu kentin güneşini inşallah maksimum düzeyde değerlendireceğiz” dedi.
 
“Bizim dönemimizde Meslek Kaygısına Son Vereceğiz”
 
İşsizliğin en büyük nedenlerinin başında gelen ara eleman sıkıntısına çözüm bulmak amacıyla Toroslar’da TORTEK(Toroslar Teknik Eğitim Kursları) diye bir yapı kurduklarını ve bugüne kadar 34 branşta 21 bin insanı mesleki eğitimden geçirdiklerini ve iş konularına kadar istihdam ettirdiklerini söyledi.
Büyükşehir ölçeğinde bu projeyi her ilçede uygulayacaklarını ve istihdam alanları oluşturacaklarının altını çizen Diğer Tuna; “Yaşam merkezleri projemiz ile her ilçeye içerisinde fazla amaçlı salon, meslek edindirme eğitim alanı, fitness salonu, obezite bölümü ve kreşlerin olduğu dinç yaşam, bilgilendirme ve iş edindirme merkezleri inşa ederek kadınlarımızın kullanımına sunacağız. Aralıksız Eğitim Merkezi’ni (MERSEM) hayata geçireceğiz. Yabancı dilden, el sanatları kurslarına, müzik ve eğlence sanatı kurslarından kişisel gelişim ve eğitim kurslarına, bilişim teknolojilerinden fotoğrafçılık kurslarına değin öyle fazla öbür alanda kendini geliştirmek, ve bu kursların sonunda yeni bir  mesleki beceri elde etmek isteyen vatandaşlarımız için kuracağımız bu merkezde programını başarı ile tamamlayan katılımcılara, eğitim sertifikaları vereceğiz. Lojistik merkezi projemiz ile Mersin’i Türkiye’nin en iyi lojistik üssü yapacağız. Liman, özgürlük alan ve organize sanayi ile de bağlantısı olacak Ev dışı şehirsel çalışma alanları oluşturacağız. Bağımsızlık Alan genişletme projemiz ile daha artı yatırım ve daha fazla istidam sağlayacağız. Küçük Sanayi Sitesi projesini hayata geçireceğiz merkez ve ilçelerdeki mevcutların ihtiyaç olan düzenlemelerini yapacağız. Endüstri 4.0 teknolojisi ile gençlerimizi tanıştıracağız. Mersin iş geliştirme merkezleri ile girişimcinin önünü açacağız. Meslek ve kariyer merkezleri oluşturacağız
 
“Tarımı Büyüteceğiz, Çiftçimize Yardım Vereceğiz”
 
“Mersin’de en kalitelisini ve en çoğunu üreteceğiz” diyen Başkan Tuna; tarım ve hayvancılığı destekleme projelerini anlattı. Başkan Tuna;“Biz makam adamı değiliz. Biz gönüllerde makam ve yer edinmek için sevgi üstüne kurduğumuz bir anlayışın belediye başkanıyız. Bundan sonra da böyle olacak. Mersin, Türkiye’nin bir minyatürüdür. Her noktadan gelen insanlarımızın ev kurup hayat yeri olarak seçtiği bir şehirdir. Bu şehirde sosyal barışı da tesis edeceğiz. Sosyal barışı tesis ettiğimizde kardeşliğini ve sevginin öne çıktığı bir şehir oluşturacağız. Kentimizi üretim ekonomisiyle zenginleştireceğiz. Bilhassa çiftçi kardeşlerimizin üretme noktasındaki vaziyetlerini daha üstteki seviyeye çıkartacağız. Organize Tarım ve Hayvancılık Bölgesi Projemiz ile Mersin’in bereketli topraklarında büyüyen, yetişen tarım ve hayvansal ürünleri değer kaybetmeden, organize tarım ve hayvancılık bölgelerinde işlenmesi, depolanması, paketlenmesi yapılarak ilk elden yöresel pazarlara sunabileceğiz. Imalatçı eğitim projemiz ile bilinçli tarım ve hayvancılık yapacağız. Narenciye kenti Mersinimizde Narenciye borsası oluşturacağız. Doğal ve yapay soğuk hava depoları ile tarımda uzun ömürlü ürün dönemi başlayacak. Meyve suyu konsantre fabrikası kuracağız. Tohum bankası ile tarımın geleceğini garanti altına almayı hedefliyoruz. Tarımsal daha alçak yapıya takviye vereceğiz. Öncü tarım projemiz ile katma değeri yüksek olan ürünleri yaygınlaştıracağız bu vesile ile keza kentimize keza de üreticimize kazandıracağız. Lokal yönetimlerin ve kentimizin gereksinim duyduğu peyzaj amaçlı çiçek ve fidanlar sözleşmeli tarım uygulaması ile yöremiz üreticilerinden arz edilerek, kırsal kesimdeki üreticilerimiz kalkınacak, üreten kazanacak. Köylü üretici pazarlarımız ile çiftçimizin ürünlerini aracısız tüketici ile buluşturacağız. Ekolojik Pazar projemizi uygulayacağız. Hayvancılıkla uğraşan üreticilerimizin hayat standartlarını sağlamlaştırmak için güneş paneli, prefabrik konteyner gibi donanım desteği ile konar göçer yörüklerimize göç sırasında lojistik takviye sağlayacağız. Keza büyükbaş, küçükbaş, kanatlı hayvan desteği yapılarak ufak işletmeler kurulmasını sağlayacağız. Süt işleme tesisleri oluşturacağız” dedi.


 
“Mersin, turizmde kazanacak”
 
Allah’ın bütün güzelliklerini içinde barındıran kentimizde turizmi güçlendireceğiz diyen Başkan Tuna; “Kazanlı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi, Karboğazı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi, Yöresel Havaalanı ve Mersin-Antalya karayolu projelerine zorunlu destekleri vererek tamamlanmasını sağlayacağız. Kentimizde deniz turizminin gelişmesi için mavi bayraklı plajlarımızı arttıracağız, sahil ve çevre düzenlemeleri ile kontrollü ve tehlikesiz halk müziği plajları oluşturacağız. Doğa, deniz, inanç, yayla ve kültür turizmini geliştireceğiz. Büyük Kasaba Köy projemiz ile şehirde yaşayan çocuklarımıza ve gençlerimize kırsal alanda yaşamış vatandaşlarımızın coğrafi ve kültürel değerlerini tanıtacağız” dedi.
 
“Şehir Akvuryumu’na Türkiye’nin Her yerinden Turist Gelecek”
 
Kent akvaryumu projesini de hayata geçireceklerini kaydeden Başkan Tuna; “Bu projemizle hemşehrilerimizi, su dünyasının flora ve faunası hakkında kayda değer bilgileri öğrenebilecekleri, su altı yaşamın büyüsünü yaşayabilecekleri neşelendirici bir yolculuğa çıkaracağız” dedi.
 
“Caretta Caretta Yapay Adası Oluşturacağız”
 
Kentte sahil düzenlemelerinin bir parçası olarak suni ada projesini planlandıklarının bilgisini veren Başkan Hamit Tuna; ”Kentimizin simgelerinde  biri olan Caretta Caretta kaplumbağası formunda tasarlanacak ve çevreyle uyumlu olacak şekilde platform tekniği ile inşa edilecek yapay adamızda, sosyal ve kültürel faaliyet alanları yer alacak olup, ayrıca kentimizin tanıtımına katkı maddesi sağlayacak ayrıca de hemşehrilerimizin zevkli vakit geçirecekleri bir etraf oluşturacağız” dedi.
 
“Hayvan Hastanesi Yapacağız”
 
Mersin’de tam teşekkülü hayvan hastanesini hizmete sunacaklarına uyarı çeken Başkan Tuna; “Bakıma fakir olan dostlarımızın, olumsuz yaşam koşullarını ortadan kaldırmak, yaşama tutunmasını sağlamak amacı ile bütün teşekküllü hayvan hastanesini hizmete sunacağız. bununla birlikte sokak hayvanlarının bedava sahiplendirilmesini sağlayarak; hayvanlarımıza proje dahilinde bedava mama ve bakım desteği vereceğiz” dedi.
 
“Her İlçeye Belediye Kreşi”
 
Mektep öncesi eğitimin önemini bildiklerini kaydeden Başkan Tuna, bu amaçla kreş projelerini her ilçede hayata geçireceklerini söyledi. Başkan Tuna; “Kentimizde çalışan anne ve babalarımızın sayısına oranla kreş sayısı oldukça yetersizdir.Açık ve kapalı alanlara yönelik özel mimarı çözümler ve çocuğun gelişiminde etkili bütün unsurların ele alınacağı eğitim yönteminin kullanılacağı, kreş projelerini her ilçemizde hayata geçireceğiz” dedi. 
 
“Dil Köyü ile Projemiz ile Gençlerimize Akademik Yardım Vereceğiz”
 
Yurt dışında yabancı dil eğitimi alamayan gençler için ‘Dil Köyü’ projesini hayata geçireceklerini kaydeden Başkan Hamit Tuna; “Yabancı dillerin daha etkin ve içten bir şekilde öğrenilebilmesi için kentimizde Dil Köyü Projesi’ni hayata geçireceğiz.Dil köyü öğrencilerimizin ve dil öğrenmek isteyenlerin yabancı dil eğitimi aldığı, tanıdık olmayan dillerin konuşulduğu akademik bir yer olacak” dedi
 
“Bitkibilimsel Park ve Doğa Projemizle Kentimize Renk katacağız”
 
Botanik park ve doğa projelerinin de vizyon projeleri arasında yer aldığını kaydeden Başkan Tuna; “Göz zevkine hitap eden kusursuz bir peyzajın sunulacağı bitkibilimsel parkımızda ziyaretçilerimiz; bahçe turları, eğitsel gösteriler, sergiler, müzik ve öteki eğlenceler sayesinde ayrı deneyimler yaşayacak” dedi.
 
 

“Mersin’i Festivaller Kenti Yapacağız”
 
Kenti, Şenlik büyük kasaba kimliğine kavuşturacaklarına şive yapan Başkan Hamit Tuna; “Kentimizin milli ve milletlerarası düzeyde tanıtımına olanak veren, hemşehrilerimizin sosyal ve kültürel yaşamına değer katacak bilim, sanat, ziyafet ve ayrı çoğu alanda festivaller düzenleyeceğiz. Kentimizi, Karnaval Kenti kimliğine kavuşturmak amacıyla ulusal ve milletlerarası etkinliklerin sayısını arttıracak, kentimizin ihtiyacı olan; açık ve kapalı misafir etme alanları, konaklama ve sosyal tesis alanlarının yer aldığı Festival Kompleksi yapacağız” dedi.
 
“Büyük Kasaba Merkezimizi ve Çamlıbel’i Canlandıracağız”
 
Vizyon projelerinden biri olan kent merkezini; mekânsal uygulamalar, sosyo-hesaplı, yasal ve yönetsel düzenlemeler yaparak tekrar canlandıracaklarını ve kentin odak noktası haline getireceklerinin müjdesini veren Başkan Hamit Tuna; “Teknik daha alçak yapını iyileştirilmesi, ev alanlarının sağlıklaştırılması, anıtsal ve kayıtlı yapıların onarımı ve her yerde işlevlendirilmesi, cephe yenilemesi ve bölgedeki taşıt, yaya ve toplu taşıma trafiğinin her tarafta tasarı edilerek yöre halkının ve esnafının varlığını sürdürmesiin sağlayacağız. Bu proje dahilinde; Ulu Çarşı, Yoğurt Pazarı, Balık Pazarı, Kasaplar Çarşısı, Bit Pazarı, Hastane Caddesi, Cumhuriyet Meydanı, Çamlıbel ve Atatürk Caddesi ve Çamlıbel Balıkçı barınağı gibi büyük kasaba kültürümüzü yaşatan eski kenti merkezimizi canlandıracağız” dedi.
 
“Kentsel Tasarım ve Zeki Şehir Uygulaması ile Mersin’e Uygu Silüet Kazandıracağız”
 
Akdeniz’in incisi olan Mersin’in antre ve çıkış noktalarındaki kötü görüntüyü ortadan kaldırmayı hedeflerini belirten Cumhur İttifakı MHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna; “Yapı cephelerine sanatsal resin çalışmaları, kaldırım ve orta refüj yenileme çalışmaları, yakma, tabela, levha düzenlemeleri, cephe sağlıklaştırması, şamata ve ses kırıcı yeşil öğeler v.b düzenlemelerle Mersin’e uygu ışık halkası getireceğiz. Büyük Kasaba yaşamını kolaylaştıran  uygulamalar ile vatandaşlarımızın trafikte umma süreleri azalacak, şehir hakkındaki bilgilere kolay ulaşım imkanı bulacak, doğal afetlerden daha az etkilenmesi sağlanacak, halk hizmetlerinin verimli sunulması kullanılması gerçekleşecek, paylaşan, katılan, denetleyici modern bir şehir yapısı kuracağız” 
 
“Karadavur’da Balıkçı Köyü’nü Hayata Geçireceğiz”
 
Kentte balıkçılığın simgesi haline gelen Karaduvar Mahallesi’nde bir balıkçı köyü oluşturmayı planladıklarının altını çizen Başkan Tuna; “Karaduvar Mahallemizin sosyal ve idareli yapısını bozmadan, mekânsal dokunuşlarla balıkçı barınağı, balıkçı hali ve balık restoranlarıyla entegre olmuş, kentsel yaşamla bütünleşen bir ikâmetgâh bölgesi inşa edeceğiz. Taşıt ve ulaşımını, cephe sağlıklaştırmalarını, açık ve yeşil bölge düzenlemelerini, şehir halkı mobilyalarını kapsayan şehirsel tasarım uygulamaları ile balıkçı köyü haline getireceğiz. Akdeniz’in  varlıklı deniz ürünlerini en hoş ortamlarda Mersinlilerle buluşturacağız” dedi.
 
“Balık Halleri Kuracağız ve Balıkçı Barınaklarını Yenileyeceğiz”

Mersin’in kıyı süsü balıkçı barınaklarını yenileyeceklerine dikkat çeken Başkan Tuna; “Yaklaşık 320 kilometrekarelik kıyı şeridine sahip kentimizde lüzum balıkçılığın gelişmesini gerekse balık ticaretinin kaliteli, standartlara ve yiyecek güvenirliliğine uygun bir şekilde özgür rekabet şartları içerisinde yapılmasını sağlamak amacı ile balık halleri kuracağız.Kıyı şeridine gereklilik olan yerlerde de standartlara yerinde balıkçı barınakları yaparak, balıkçılığın gelişmesini sağlayacağız. Hem var olan balıkçı barınaklarının; dalgakıran, rıhtım, iskele, çekek yeri gibi daha alçak yapı unsurları ve üst inşa tesislerinin eksiklerine ilişkin mekânsal düzenlemeleri yapacağız” dedi.
 
“Mersin İdman Yurdu Spor Kompleksi’ni Hayat Geçireceğiz”
 
“Kentimizin takımına takviye olacağız” diyen Başkan Hamit Tuna; “Mersin İdman Yurdumuzun Süper Lig’e adım adım çıkmasını sağlayacağız. Mersinimizin yaşayan değeri olan, Cumhuriyet tarihinden günümüze miras kalan koca çınarı eski günlerine çevirmek ve hak ettiği yerlere getirmek için; konaklama, kamp alanı ve sosyal tesislerini taşıyan Mersin İdman Yurdu Spor Kompleksi’ni hayata geçireceğiz” dedi.


 
“Bu kenti Her Tarafta İmar edeceğiz”
 
Kentsel daha aşağı yapı projelerinde bahseden Başkan Tuna, Büyükşehir Belediyesi’nin sinekle mücadelede harcadığı 40 milyon TL bedeli yarıya indireceklerini belirterek; “Larva dönemi geldiği süre Şubat ayı sonu Mart ayı başında sinekle çaba şartları fazla ağır.Bu nedenle çok ağır bedel ödeniyor. Buradan söz veriyorum 40 milyon TL bedeli 20 milyon TL’ye indireceğim. Foseptik çukurları sineklerin üreme yerleri. Foseptikleri kaldıracağız. Dünya kenti Mersin diyoruz. Taşucu’nun daha aşağı yapısı değil, Atayurd’un daha aşağı yapısı değil.Atakent’in alt yapı eksiği var. Toroslar’ın üstteki kısmındaki mahallelerimizin alt yapısı değil. Biz üreten kimliğimizle Büyükşehir Belediyesi çalışanlarımızla en kısa sürede bunu çözeceğiz. Toroslar’da dağları deldik proje yaptık. Büyükşehir’in çalışan ekibini verin bu kenti bitmiş imar edelim.Biz bunu kısa vadede Büyükşehir’in imkanlarıyla yapacağız” dedi.
 
Elvan; “Hamit Tuna Bey, Mersinimize Değerinde Katacak”
 
Başkan Tuna’nın konuşmasının ardından laf bölge TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Lüfti Elvan da Başkan Hamit Tuna’nın Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturduğunda ayağı yere basan projeleriyle kente bedel katacağına uyarı çekti.

Elvan; “Kent, o kentte yaşayan insanları yormamalı, evinde, iş uygun kendisini kolaylık içerisinde hissetmeli.Kent sıkıcı kent olmamalı.Başkanımız Hamit Tuna, çevre düzenlemelerinden istihdam ve üretime yönelik fazla kayda değer projelerini açıkladı. Bu projelerin her biri ayağı yere basan projeler ve he birinin Büyükşehir Belediyesi’nin rahatlıkla yapabileceği projeler. Ucu açık maliyeti emin olmayan projeler değil. O nedenle Hamit Tuna Bey’e teşekkür ediyorum. Hamit Tuna Bey aslında arkadaşça, işine düşkün bir dostumuz ve Mersin’imizi çok güzel projelerle buluşturacak” dedi. 

4 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.