Çok yavaş gelişen bir menopoz

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Çok yavaş gelişen bir menopoz

Menopoz regllerin son bulduğu dönemdir. Bu büyük bir hor­monsal bozukluğu beraberinde etirir. neticede organizma değişir, sonradan progesteron ve östrojen üretimi durur. Bu iki hormon sadece regllerde etkin değildir. Deri, kemik, beyin yürek: tüm organlar bu iki hormon kadar etkilenir. Bu ne­denle menopoz “üreme zincirini” durdurur bu hormonların yokluğu değişik sarsıntıları beraberinde getirir.

Sık rastlanılanlar arasında:
* Aşırı hararet
* Bitkinlik, asap bozuklukları
* Libido düşüklüğü
* Vajinal kuruluk, üriner sızıntı sayılabilir.

Ve Okinavva’da
Menopoz, birkaç bozukluğa ve minik rahatsızlıklara niçin olur, lakin onlar hiçbir zaman hap kullanmamışlardır. Okina­vva’da oturan kadınlar, hiçbir hormon tedavisi görmeden tartış­maların ışığında yıllarca kendi tıbbi ilaçlarıyla yaşadılar. Onlar ne hastalandılar (Okinavva’nın ultra modern bir şekilde kendile­rini koruduklarını söyleyebiliriz) ne de buna gereksinim duydular. Okinavva’lı kadınlar menopozu bir hastalık olarak düşünmezler, diğerleri gibi onu da yaşamın bir parçası olarak görürler ve ya­şamlarının geri kalanını çok iyi bir sağlıkla ve güçle sürdürmeyi kendilerine amaç edinirler.

Gerçekten, östrojen ve veya progesteron (hormonsal yeterli­lik tedavisinin başlıcalarıdır) taşıyan ilaçlara başvurmaktansa onların bu hormonları beslenmelerinden karşılamaları daha iyi­dir, bu onların ömrünü uzatır. Bilhassa çok iyi bir fitoöstro-jen kaynağı olan soya, yani kısacası, bu sebzelerle birlikte me­nopozun sebep olduğu semptomların etkileri hafifletilebilir bu­nunla birlikte bütün olarak iskelet güçlenir, yürek ve beyin korunur ve kanserin etkilerinden kaçınılır. Bu bir gizem veya saklanan bir giz değildir: Bu, özenli ve düzenli bir sağlık durumu bilgisine sahip bir mantıklı tutarlılıktır.

Menopoza tabi bulgu ağırlaştırıcılar
* Uygun Olmayan bir gıda
* Sigara tiryakiliği
* Sedantarite

Menopozu kolaylaştıran veriler
%100 Okinavva beslenmesi! Soya, su yosunu, iyi yağlar, flovoinidler. Bütün bunlar menopozu yavaşlatan bir etkiye sa­hiptirler.

Dans etmek, bahçe işleri yapmak, yürümek ve dövüş sporlarıya ilgilenmek (= maddi faaliyet)
Ayrıntılı bilgi: Hormon tedavisi izleseniz de izlemeseniz de seçimleriniz ne olursa olsun iyi bir yaşamsal sıhhat bilgisi ile ya­rarlı bir biçimde iyi bir sağlığa ve uzun bir yaşama kavuşabilir­siniz. Birine ya da diğerine karşısında olmaya lüzum değil.

76 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.