Çok kritik Türkiye açıklaması!

  Güncel Haberler    21 Mart 2019
Yorum Yok

Çok kritik Türkiye açıklaması!

Yeni Zelanda’daki saldırıyı teşvik eden dolaylı ve ilk elden etkenler hakkında AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Kuveytli düşünür Dr. Tarık es-Suveydan, saldırının Siyonist ve Batı medyası tarafından İslamofobinin körüklenmesinin bir sonucu olduğunu belirterek “ABD Başkanı Donald Trump’ın, Müslümanlara ve azınlıklara aleyhinde ırkçı politikaları bu eğilimin artmasına katkı maddesi sağladı” dedi.

 

 

Suveydan, terörist eyleme dünya genelindeki siyaset cephesi ve kamuoyunda gösterilen tepkinin de olumlu bir dikkat çekici olduğunu açıklama etti.

“TÜRKİYE ŞEREFLI BİR DURUŞ SERGİLEDİ”

 

 

İslam dünyası ile Arap kamuoyunda terör saldırısına enerjik tepkiler verildiğini ve bunun İslami birlik duygusunun kanıt özelliğinde olduğunu aktaran Suveydan, “Saldırıya karşı her devletin farklı bir tutumu oldu. Türkiye’nin sergilediği gibi ileri düzeyde tavırlar da vardı. Türkiye onurlu bir duruş sergiledi. Kuveyt’te de gıyabi cenaze namazı için camilere genelge gönderildi” bilgisini verdi.

Suveydan, “Yeni Zelanda hükümeti de fazla onurlu bir duruş sergiledi. Başbakanın ve Müslüman polis şefinin de basın açıklamalarına baktım, olumlu buldum” dedi.

Yeni Zelanda’nın duruşunun oluşan hiddet dalgasını azalttığını, bu duruşun fanatiklerin her yerde bulunduğunu ve saldırının sistemli değil kişisel eylemler olduğunu ortaya koyduğuna sinyâl eden Suveydan, Yeni Zelanda’daki insanların Müslümanlara sempati mesajları göndermesinin hoş bir tutum olduğunu açıklama etti.

“MISIR ARAP DÜNYASININ TEMELİDİR”

Darı’ın içinde bulunduğu işlem hakkında da konuşan Suveydan ,“Mısır Arap dünyasının temelidir. Darı ilim, sanat ve eğitimin lideridir fakat maalesef sırt sırta yaşadığı zorbalık dönemlerinden nedeniyle bir gerileme yaşadı. Hala gerileme devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“DEVRİMLERİN HEDEFİ DEĞIL”

Arap dünyasındaki halk hareketlerine de değinen Suveydan, “Devrimlerin gerçekte bir hedefi değil, istenilen şey değişiklik. Bizler zorlama istemiyoruz, ülkelerimizin gelişmesini istiyoruz. Siyasilerin halkın yüksek tutkuluları olduğunu anlamasını temenni ediyoruz. Despotluk başarının ve tutkunun önünde bir engeldir” dedi.

TARIK SUVEYDAN KİMDİR?

Kuveyt’te 1953’te dünyaya gelen Dr. Tarık Suveydan, stratejik planlama ve kişisel gelişim alanlarında yaptığı çalışmaların yanı sıra İslami ziyafet faaliyetleri ile de tanınıyor.

Suveydan’ın, program yaptığı Risale TV kanalından Müslüman Kardeşler’e yakın olduğu gerekçesiyle 18 Ağustos 2013’te programına son verilmiş, kanal ile ilişiği kesilmişti. Tarık Suveydan, Bahreyn’de 14 Şubat 2011’de başlayan karşı taraf gösterilere takviye vermiş, Darı’da 3 Temmuz 2013’te yapılan askeri darbeye karşısında çıkmış, bölge ülkelerinin aksine yapılanın yasal olmadığını dile getirmişti.

KAYNAK: AA
1 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

  Site İçi Arama

  Reklam

%d blogcu bunu beğendi: