Blog

Citi enflasyon tahminini düşürdü

  Blog    7 Ocak 2019
Yorum Yok

Citi enflasyon tahminini düşürdü
Citigroup, TÜİK’in açıkladığı Kasım ayı enflasyon rakamları sonrasında yaptığı açıklamada, beklentilerin altında kalan rakamların kısa vadede yönetimsel fiyatlardan kaynaklı olumsuz etkileri dengeleyeceğini belirterek 2012 yılı sonu için enflasyon tahminlerini altında çekti. Citigroup, 2012 sonu için enflasyon tahminini yüzde 7.3’den yüzde 6.5’&e indirirken, enflasyonun 2013 sonunda TCMB’nin hedeflediği yüzde 5 seviyesine yaklaşmasının olası olmadığına inandığını da vurguladı. Citigroup, 2013 sonu için enflasyon beklentisini de yüzde 6.5 olarak korudu.
JP MORGAN ENFLASYON HEDEFİNİ DÜŞÜRDÜ
JP Morgan, Türkiye’de bugün açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, enflasyon baskılarındaki zayıflığın TCMB’yi kısa vadeli faiz oranlarını daha da düşürmek konusunda daha bakımlı yapmasının muhtemel olduğunu bildirdi. JP Morgan, TCMB’nin düşük enflasyonun sağladığı soluklanma boşluğunu kullanması ve faizleri düşürmesinin gitgide artarak çoğalan bir olanak olduğunu vurguladı.
JP Morgan, sürpriz Kasım ayı enflasyon rakamları sonrasında 2012 sene sonu enflasyon tahminini yüzde 6.2’ye indirdiğini belirtirken, aidat artışı ve idari fiyat artışları riski sebebiyle 2013 tahminini yüzde 6.2 olarak koruduğunu ifade etti. Ancak JP Morgan, 2013 enflasyon tahmini için risklerin aşağıda yönü olan olduğunu da belirtti.

31 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.