Cinsel birleşme sırasında bedende neler olur ?

  Sağlık ve Yaşam    28 Mart 2019
Yorum Yok

Cinsel birleşme sırasında bedende neler olur ?

Vajinismus vajina girişini çevreleyen kasların istemsiz olarak kasılması ve sonuçta penetrasyona izin vermemesidir. Yanlız cinsel işikide yok tetkik, tampon gibi bazı durumlara da izin etmez. Epeyce nadir görülen bir durumdur. Anında bütün yaş grubundaki kadınları etkileyebilir. Görülme sıklığı bütün olarak bilinmemektedir. Bunun nedeni hastaların hekime başvurmada utangaç davranmalarıdır. Tahmin edilen her 100 kadından ikisinde bu duruma rastlanıldığıdır.

Vajinismusu olan kadınlarda cinsel istek ve orgazm açısından genelde bir sorun yoktur. Bu kişiler cinsel ilişki dıştan alternatif yöntemler ile orgazm yaşayabilirler. vajinismus ortaya çıkış şekline tarafından primer ve sekonder olarak 2 sınıfta incelenir. Primer vajinismusda birey hayatında hiçbir başarılı cinsel birleşme yaşayamamışken, önceden olağan bir cinsel hayatı olan kadınlarda sonradan ortaya çıkarsa buna sekonder vajinismus denir.

Primer vajinismusun aşağıda yatan en kayda değer sebep korkudur. Bilinçlatında yaşanan bedensel ve ahlaki korkular kişinin cinsel birleşmeyi istemesine karşın gerçekleştirememesine neden olur. Bu koşul daha sonraki denemelerde kısır döngüye niçin olur ve erkekde de erektil bozukluklara yol açabilir. Bir açıdan bakıldığında primer vajinismus FOBI olarak makul. Vajinismusda yetersiz özlem ve/ya da ıslaklığın sağlanamaması söz konusu değildir. Partnere aleyhinde olan isteksizlik ve disparonia’ya neden olan bütün faktörler sekonder vajinismusa yol açabilir.

Tedavide en yardımcı girişim çiftlere uygulanan psikoterapidir.
Bundan önce ise genel bir jinekolojik muayene altta yatan organik bir nedenin fark edilmesi ve tedavisinin sağlanması açısından önemlidir.Vajinanın plastik kanüller ile genişletilmesi, yapay kayganlaştırıcıların kullanılması zaman zaman avantaj sağlayabilir. vajinismusun tedavisi jinekolojinin yok psikiyatrinin alaka alanına girer.

Çalışmalar profesyonel destek alan kadınlarda durumun
%80-100 oranında düzeldiğini göstermektedir. Pozitif sonuçları etkileyen manâlı faktörlerden birisi de anksiyete yaratan bu durumun tedavisi sırasında eşinden glen ruhsal destektir. Hastaya bunun kadınlık ile ilgili olmadığı anlatılmalıdır.

16 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.