Çin MB: Yuanı istikrarlı tutacağız

  Kredi - Borsa    17 Ocak 2019
Yorum Yok

Çin MB: Yuanı istikrarlı tutacağız

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ekim ayına ilişkin “Milletlerarası Aracısız Olarak Yatırım Verileri Bülteni”ni yayımladı.

Buna kadar, ekimde 1 milyar 47 milyon dolarlık uluslararası net aracısız olarak yatırım girişi kaydedildi. Ocak-ekim döneminde ise net aracısız milletlerarası yatırım girişi geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2,8 düşüş göstererek 9 milyar 163 milyon dolar oldu.

Ekimde 529 milyon dolar sermaye girişi görülürken, bunun 422 milyon dolarlık bölümü Avrupa Birliği (AB) ülkeleri kaynaklı gerçekleşti.

Milletlerarası sermayeli şirketlerin sayısı

Ekimde 323 uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruldu, 3 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki gerçekleşti.

Ekim sonu itibarıyla 5 bin 934 uluslararası sermayeli şirket ve şube kurulurken, 90 yerli sermayeli şirkete de uluslararası anapara iştiraki geldi.

Toplam 6 bin 24 uluslararası sermayeli şirketin ilk önce toptan ve perakende ticaret sektörü almak üzere, gayrimenkul kiralama ve ulaştırma, haberleşme ve depolama sektörlerinde hizmet verdikleri görüldü.

Benzer dönemde kayıtlı sermayesi 500 bin doların üzerinde 82 milletlerarası sermayeli şirket, şube kuruluşuyla tanıdık olmayan müşterek iştiraki gerçekleşti. Bu şirketlerin 34’ü toptan ve perakende ticaret sektöründe hizmet gösterdi.

Laf konusu dönemde kurulan 6 bin 24 uluslararası sermayeli şirketin 4 bin 284’ünün Yakın Doğu ve Orta Doğu ülkeleri, 565’inin AB, 377’sinin ise Kuzey Afrika ülkeleri ortaklı şirketler olduğu belirlendi.

Verilere kadar, ekim sonu itibarıyla Türkiye’deki uluslararası sermayeli şirket ve şube sayısı 58 bin 376’ya ulaştı, 6 bin 965 yerli sermayeli şirkete uluslararası anapara iştiraki gerçekleşti. Böylece toplamda 65 bin 341 milletlerarası sermayeli şirket faaliyette bulundu.

Milletlerarası sermayeli şirketlerin ülke gruplarına göre dağılımına bakıldığında ise Yakın ve Orta Doğu ülkeleri ortaklı teşebbüs sayısı 25 bin 838 ile birinci sırada yer aldı.

Söz konusu şirketlerin illere göre dağılımında ise 40 bin 7 ile İstanbul başı çekerken, bu ili 5 bin 534 şirketle Antalya, 3 bin 153 şirketle Ankara, 2 bin 645 şirketle İzmir izledi.

İstanbul’daki uluslararası sermayeli şirketler, ilk önce toptan ve perakende ticaret (15 bin 799) elde etmek üzere, gayrimenkul kiralama ve meslek faaliyetleri (6 bin 974) ile imalat sanayisi (4 bin 594) sektörlerinde etkinlik gösteriyor.

33 projeye yatırım teşvik belgesi düzenlendi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kadar ekim ayında yatırım özendirme belgesi düzenlenen 26 proje dahilinde yaklaşık 331 milyon 800 bin dolar tutarında yatırım yapılması öngörüldü. Bu Nedenle bu sene belgelendirilen yatırım projesi sayısı 265’e, evrak kapsamındaki yatırımların tutarı ise 9 milyar 141 milyon dolara ulaştı.

Bu sene bahşedilen yatırım özendirme belgelerinin 205’i imalat, 40’ı hizmetler, 11’i madencilik, 5’i enerji ve 4’ü tarım sektörlerinde düzenlendi.

12 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.