Blog

Çin lüks tüketim pazarında ikinci

  Blog    14 Ocak 2019
Yorum Yok

Çin lüks tüketim pazarında ikinci

Dünyanın önde gelen küresel strateji danışmanlık şirketlerinden ve dünyanın büyük şirketleri için pazar araştırmaları yapan Bain & Company ve Financial Times gazetesine göre Çin, lüks tüketimde 2009 yılına oranla yüzde 23 büyüyerek, Japonya’dan daha sonra dünyanın en büyük ikinci lüks tüketim pazarı oldu.

Çin’in ünlü iş, ekonomi ve araştırma dergisi “Hurun Report”un da araştırmasında da Çin’de bulunan zenginlerin yüzde 50’sinden fazlasının emlak, lüks saat ve elmas gibi lüks tüketim malzemelerine yılda sıradan 1 milyon yuan (takriben 237 bin 105 TL) harcadığı belirtildi.

Araştırmaya göre yıllık varlıkları 10 milyon yuan (takriben 2 milyon 370 bin TL) üzerinde olan Çinlilerin yılda ortalama 1 ile 3 milyon yuan aralarında harcama yaptığı kaydedildi.

Çinlilerin yatırımlarını değerleme noktasında borsaya nazaran hala gayrimenkulün tercih edildiği belirtilirken, bir takım zenginlerinde yatırımlarını sanatsal ürünlere ve bir takım adı duyulmamış çoğalan şirketlere yatırdığı bildirildi.

Hurun Report’a göre Çin’deki zenginlerin birçoğu saatler ilk olarak edinmek üzere, elmas, şarap, lüks araba, geziler ve çocukların eğitimi için para harcıyor.

Çin’deki zenginlerinde yüzde 50’si de çocuklarını eğitim için ABD, İngiltere, Kanada ve İsviçre’ye gönderiyor.

Ülkede son on yılda lüks tüketim yapanların arttığına aksan yapılırken, lüks ürünlere meyili olanların başlıca genç erkeklerden oluştuğu kaydediliyor.

Çin’de serveti 10 milyon yuanın üstünde olanların yaş ortalaması 39 olarak verilirken, serveti 100 milyonun yuan (takriben 23.7 milyon TL) civarında olanların yaş ortalamasının da 43 olduğu kaydediliyor.

Ülkenin ana kesiminde 875 bin kişinin serveti 10 milyon yuanın üstünde olduğu belirtilmiş haberde, bunların 55 bininin servetlerinin 100 milyon yuanın üstünde olduğu bildirildi.

5 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.