Canan Karatay’a para cezası

  Sağlık ve Yaşam    12 Ocak 2019
Yorum Yok

Canan Karatay’a para cezası

Ekmek Sanayi İşverenler Sendikası Başkan vekili Av.Çetin Keçeli, Dr. Canan Karatay’ın bilirkişi olmadığı bir konuda bilimsel olmayan bilgiler vermek, halk müziği sağlığına yaralamak ve kamuoyuna gerçek dışı bilgiler vererek hekime/hekimliğe güveni sarsmak gerekçesiyle İstanbul Tabip Odası Başkanlığı şikayette bulundu.

Avukat Çetin Keçeli göre yapılan başvuruda, “Bir televizyon programında Karatay, ekmek yenmemesi gerektiğini ekmeğin ‘kansorojen etkisi’ olduğunu açıklamıştır. Ancak fırınlarda, Tarım Bakanlığı’nın belirlediği Türk Yiyecek Kondeksi’ne yerinde ekmek üretilmektedir ve üretilen ekmeklerin Tarım Bakanlığı ve Sağlık Durumu Bakanlığı tarafından yapılan analizlerle sağlık açısından olumsuzluk olmadığı açıklanmıştır.” dedi ve Av. Keçeli gereğinin yapılamasını talep etti. 

2012 TL PARA CEZASI

Kararı değerlendiren İstanbul Tabip Odası Başkanlığı Dr. Canan Karatay için TV kanalında verdiği bilgilerin uzmanlık alanı açık havada olduğunu, bilgilerin gerçek olmadığını, verdiği bilgilerin kendisine ifade edilmesine karşın, aynı hatalı bilgileri topluma vermeye devam ettiğini belirtti. Çıkan karar sonucunda Karatay’a TBB Kanunu’nun 39. maddesi gereği 1575 TL para suç oluşturan verildi. Suçlama gideri ile birlikte Karatay’ın ödeyeceği miktar toplam 2012 TL’ye çıktı.

‘YANLIŞ OLDUĞUNU BELGEYLE ORTAYA KOYDUK’

Konuyla ilgili sozcu.com.tr’ye açıklamalarda yer alan Ekmek Sanayi İşverenler Sendika Başkanı Çetin Keçeli, Dr. Canan Karatay’ı şikayet ettiklerini belirterek, “Ekmekle ilgili yaptığı açıklamalarda, Dr. Canan Karatay, ekmeklerde kullanılan unlara potasyum bromür katıldığını iddia etmiş ve bunun batıda kullanımının yasaklanmış olduğunu ileri sürmüştür. Bizde bunun hatalı olduğunu bu maddenin 2013 yılından bu yandan Tarım Bakanlığı’nca yasaklandığını belgeyle ortaya koyduk. Tabipler Birliği’ne şikayetimizi yaptık.” dedi.

‘AÇIKLAMALAR DEVAM EDERSE MESLEKTEN İHRACI İÇİN MÜRACAATIMIZI YAPACAĞIZ’

Tabipler Birliği’nin şikayeti ciddiye aldıklarını belirten Keçeli, “İstanbul Tabip Odası Başkanlığı şikayeti önemli buldu ve Iftihar Kurulu’na sevk etti. Onur Kurulu’da kamuoyuna yanlış öğretmek ve hatalı bilgide diretmek kusurlarından nedeniyle şimdilik para cezası verdi. Ayrıca tekrarı halinde meslekten ihraç cezası uygulanacak. Bu direktifler sahiden undan yapılan tüm pastane mamülerini, unlu mamülleri (baklava,açma,simit vs.) kapsamaktadır. Çünkü bunlar daha artı beyaz undan üretim edilmektedir. Elinde hiçbir bilimsel data bulunmayan, klinik belgesi olmayan, gündeme ulaşmak için yapılan açıklamalardır. Davanın takipçisi olacağız. Bu olumsuz talimatlar devam ederse, meslekten ihracı için gerekli müracaatlarımızı yapacağız.” dedi.

1 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: