Blog

Çalışan kadınlar tasarrufa daha çok eğilimli

  Blog    6 Ocak 2019
Yorum Yok

Çalışan kadınlar tasarrufa daha çok eğilimli
ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, Türk halkının tasarruf konusundaki farkındalığını artmak adına 2012’de olduğu gibi 2013’te de tasarruf konusunun tüm bankaların gündeminde olacağını söyledi.
ING Bank, 2011 yılı ekim ayında hayata geçirdiği ”Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması”nın bir yıllık data analizini tamamladı. Sabancı Üniversitesi’nin gözetiminde IPSOS KMG’nin 26 ilde her ay şans eseri olan olarak seçilen 800 kişi ile gerçekleştirdiği çalışma çerçevesinde, Ekim 2011 – Eylül 2012 arasında toplamda 9 bin 600 birey ile görüşüldü.
ING Bank tarafından hazırlanan Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın bir yıllık data analizine tarafından, çalışan kadınlar erkeklerden daha artı tasarruf etme eğiliminde. Kadınlar çalışmadıkları durumda ise fotoğraf fazla farklı, erkeklerden daha az tasarruf yapıyorlar. ING Bank’ın araştırması, kadınların işgücüne katılımının kişisel tasarrufları artırarak Türkiye ekonomisine, daha önce fazla fazla değinilmeyen bir katkısının daha olacağı gerçeğini gözler önüne serdi.
ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, araştırma sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında, ING Bank olarak, Türkiye’nin lider tasarruf bankası olma hedefinde olduklarını ve bu paralelde yurt içi tasarrufların artırılması konusunda, lüzum bilgi açığının kapatılması gerekse ürün çeşitliliğinin artırılmasına yönelik çalışmalara siklet verdiklerini belirterek, bir yıllık data analizinin Türkiye’nin tasarruf açığının kapatılmasına ilişkin bireye dair manâlı ipuçları verdiğini söyledi.
Her çeyrek sonunda analizlerin www.tasarrufegilimleri.com adresli web sitesi ve rapor kitapçığı yoluyla ilgili çevrelerle paylaştıklarını söyleyen Abay, kamu kuruluşları ve akademik çevrelerin verileri inceleyip, analizleri çeşitlendirmesi ile elde edilecek sonuç ve etkinin daha artı olacağının altını çizdi.
Abay, bir takvim verilerin kendilerine şehirsel nüfusta kişisel tasarruf sahipliği oranının Türkiye’de yüzde 11,5 düzeyinde seyrettiğini gösterdiğini belirterek, ülke olarak düşük tasarruf oranını artırmak ve sürdürülebilir idareli artma için her kesimin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini vurguladı.
Cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, medeni hal gibi değişkenlerin, bireyin tasarruf sahibi olma olasılığına etkisini incelediklerini anlatan Abay, genel olarak kadınların tasarruf sahibi olma olasılığının erkeklerden düşük olmasına karşın, çalışan kadının tasarruf sahibi olma olasılığının erkeklerin önüne geçtiğini belirtti.
Abay, şunları açıklama etti:
”Genel olarak baktığımızda, dünya üstünde kadınların işgücüne katılımı erkeklerden daha düşük fakat Türkiye’de bu bilhassa çok daha keskin. Dünya Bankası verilerine göre 2010 itibariyle dünyada işgücüne katılımda kadınların oranının erkeklerin yüzde 69’u düzeyinde olduğunu görüyoruz. Türkiye’de bu oran yüzde 39.
Çoğu ülkede olduğu gibi, ülkemizde de kadının girişimciliğe, işgücüne daha artı katılması bir politika olarak gelişmeye başladı. Kadınların alıştırma hayatına girerek ekonomide katma bedel yaratma gücünü artırmaları bizim de en büyük temennilerimizden. Türkiye Tasarruf Eğilimi Araştırması’nın bir takvim sonuçlarına tarafından çalışan kadınların, meslek hayatlarında yalnızca yarattıkları katma değerle sınırlı kalmayarak, ülkemizdeki kişisel tasarrufların artmasında da manâlı bir rol oynadıklarını söyleyebiliriz. ING Bank olarak kadın ve işgücü ilişkisinde biz neredeyiz diye sorarsanız, çalışanlarımızın yüzde 55’i kadınlardan oluşuyor.”
-”Gençlerin uyumlu tasarruf eğilimi umut verici”-
Tasarruf etme olasılığının en yüksek olduğu yaş grubunun 18-24 yaş arası genç nüfus olduğunun altını çizen Abay, gençlerde tasarruf etme olasılığının yüksekliği dek, düzenli tasarruf eğilimine sahip olmalarının da araştırma sonucunda ortaya meydana çıkan dikkati cazibeli ve geleceğe dair umut verici bir diğer nokta olduğunu söyledi.
Abay, konuşmasına şöyle devam etti:
”Türkiye’nin ileriye yönelik fazla sık dile getirilen avantajının göreli genç ve çoğalan nüfusu olduğunu düşünecek olursak tasarrufların artırılması açısından bu bulgunun da umut verici olduğunu söyleyebiliriz. şimdi 18-24 yaşında olanlar 2001 krizi sonrası ekonomideki istikrar sürecinde yetişkinliğe geçen dolayısıyla yüksek enflasyon algısı olmayan bir grup. Gençlerde kısa vadeli amaçlar için (özel bir harcama, borçsuz günlük harcamaları karşılama vb.) tasarruf eğilimi daha bariz olsa da erken yaşta tasarrufa bakışın bu kadar güçlü çıkması büyük bir menfaat olarak görülebilir. Tüm bunlara ilave olarak tasarruf etme olasılığında eğitim değişkeninde de, beklentiler ile paralel bir ilişki gözlemliyoruz. Tasarrufum var diyenlerin oranı eğitim düzeyi ile birlikte belirgin olarak artıyor.”
Araştırmanın bir yıllık verisi sonucunda, bireylerin tasarrufu olmama nedenleri arasında, kazanç yetersizliğinin ön plana çıktığına dikkati çeken Abay, tasarruf sahibi olma olasılığını en olumlu etkileyen unsurların kazanç, eğitim, kira ödememek ve İstanbul’da yaşamak olduğunu söyledi.
Abay, şunları kaydetti:
”Gelir düzeyinin tasarruf etme olasılığına etkisine baktığımızda eğilimin orta gelir düzeyinde en yüksek olduğunu, ama uçlarda, aylık bin lira altı veya 5 bin lira üstü kazanç sahipleri içinde azaldığını gözlemliyoruz. Araştırmanın sinyâl ettiği orta kazanç grubunun öneminin ING Bank olarak biz de uzun zamandır farkındayız. 2011 yılının başında pazara sunduğumuz ING Turuncu Hesap’ın yıl sonu itibarıyla ulaştığı 600 bin müşterisinin ortalama bakiyesi yaklaşık 12 bin. Bu fiziki rakam da araştırma verilerini onay ediyor. Diğer yanlamasına, yıl sonu itibariyle uyumlu birikim özelliği de eklediğimiz ING Turuncu Hesap ile bireylerin miktarı ne olursa olsun tasarrufu alışkanlık haline getirmelerini, Türkiye’de tasarruf yapmayan kişinin kalmamasını hedefliyoruz.”
-”Tasarruf eğilimi tek başına yaşamış çocuksuz yetişkinler ve 18-24 yaş arası gençlerde yüksek”-
Araştırmanın tasarruf amaçları açısından ışık tuttuğu noktaları paylaşan ING Bank Baş Ekonomisti Sengül Dağdeviren ise kısa vadeli amaçlar için tasarruf etme olasılığının kadınlarda, erkeklere göre daha düşük olduğunu ve yaşın tasarruf nedenleri üstünde etkili olduğunu söyledi.
Türkiye’de konut sahibi olmanın tasarruf için önemli bir motivasyon olduğunu vurgulayan Dağdeviren, ahenkli tasarruf eğiliminin tek başına yaşamış çocuksuz yetişkinlerde ve 18-24 yaş arası gençlerde yüksek olduğunu belirtti.
Dağdeviren, şunları kaydetti:
”Tasarruf sahipleri içinde tipik bir kişinin aylık gelirinin takriben ne kadarını tasarruf ettiğine bakıldığında, eğitim düzeyinin kayda değer bir fark yaratmadığı, tasarruf oranının yüzde 24 seviyesinde seyrettiği gözleniyor. Tasarruf miktarı/aylık kazanç oranında en keskin fark aile tipinde görülüyor. kimsesiz yaşayanların tasarruf oranı evli bireylere ya da ebeveynleri ile birlikte yaşayanlara tarafından daha düşük. Ekim 2011-Eylül 2012 arasında bir yıllık dönemde bankada tasarrufu olanlar arasında, medyan (ortanca) banka vadeli hesap toplamı 4 bin 855 lira. Buna kadar, banka mevduat hesabındaki tasarrufun aylık kazanç eşdeğeri 3,7 ay.”
 

12 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.