Büyükekşi’nin yeni dönem planları

  Kredi - Borsa    6 Ocak 2019
Yorum Yok

Büyükekşi’nin yeni dönem planları

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) başkanlığını 10 sene boyunca sürdürdükten sonradan Haziran ayı sonunda koltuğunu bırakan Mehmet Büyükekşi’nin yeni dönemde ne yapacağı merak konusuydu. Özellikle yaz başlarında Büyükekşi’nin kabineye girerek ekonomi yönetiminde yer alacağı oldukça çok konuşulmuştu. Ama Büyükekşi kendi işlerine yoğunlaşmayı seçim etti.

Bankacılık Zirvesi’ne katılan Mehmet Büyükekşi’ye yeni dönem planlarını sorduk. idare heyeti üyesi olduğu Ziylan Holding’in markası olan Flo ile ayakkabı sektöründe manâlı bir atılım yapmayı planladıklarını dile getiren Büyükekşi, Hotiç, Yeşil Ayakkabı ve Beta gibi markaların konkordato bildiri etmesine karşın sektörün genelinde önemli bir sorun olmadığı görüşünde. 2018’de yüzde 25 büyüdüklerini ve 80 yeni mağaza açtıklarını dile getiren Büyükekşi, “Şanlıurfa’da yeni bir yatırım yaptık, şu anda bin kişi çalıştırıyoruz. Buradaki fabrikamızı 14 bin metrekareden 24 bin metrekareye çıkaracağız” diyor. aynı zamanda 14 ülkede 80 mağazaya ulaştıklarını, iç pazardaki daralmayı bu şekilde aştıklarını kaydeden Büyükekşi, “2023’e kadar yurtdışı mağaza sayısını 300’e çıkarmayı ve toplamda bin mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz” diye anlatıyor.

Sektörde hammadde maliyetleri açısından sıkıntılar olduğunu fakat bu sıkıntıların zaman içinde aşılacağını belirten Mehmet Büyükekşi, bu konuda da şöyle konuşuyor: “Türkiye’de yaklaşık 400 milyon çift kundura üretiliyor ve yarısı ihraç ediliyor. Konkordato ilen eden şirketler toplam 3 milyon adet civarı kundura satıyor. Bir Takım şirketlerin sorunu olabilir, sektörün muhakkak sıkıntıları olabilir lakin genele yaymamak gerekiyor.” (EKONOMİST DERGİSİ)

31 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.