Bursa Valisi Canbolat’ın acı günü

  Güncel Haberler    8 Ocak 2019
Yorum Yok

Bursa Valisi Canbolat'ın acı günü

Yunanistan’ın başkenti Atina yakınlarında temmuz ayında yaşanan yangın felaketinde onlarca kişinin hayatını kurtaran üç göçmene, Yunan vatandaşlığı verildi.

Yunanistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen törende, Arnavut uyruklu Jake Gani, Mısır uyruklu İbrahim Mahmoud Mousa ve El Haimi Emad’a, Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos’un imzaladığı kararname ile vatandaşlık verildi. Törende, İçişleri Bakanı Aleksis Haritsis de hazır bulundu.

Pavlopoulos, törenle kayda değer bir dönemeç olan Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi “insaniyet ve dayanışma” mesajı gönderildiğini belirtti, popülizm ve tanıdık olmayan düşmanlığının Avrupa değerlerine tutarsız olduğunu söyledi.

Üç göçmenin fazla güzel bir misal oluşturduğunu vurgulayan Pavlopulos, “Bazı Avrupalı ortaklarımızın Avrupalı olmanın büyük bir övünç olduğunu ama bununla birlikte bazı sorumluluklar getirdiğini fark etmesi gerekli”. ifadesini kullandı.

Yunanistan İçişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada, balıkçılık yaptıkları tekneleriyle alevlerden kaçanları kurtaran üç göçmen hakkında, “Fedakarca hayatlarını tehlikeye atarak, arasında çocukların da bulunduğu onlarca vatandaşın yardımına koştular.” diye konuşmuştu.

Atina’ya yaklaşık 20 kilometre mesafedeki ormanlık alanda 23 Temmuz’da başlayan ve şiddetli rüzgarın etkisiyle kısa sürede mesken birimlerinin bulunduğu sahil bölgelerine yayılan yangında, 100 birey hayatını kaybetmiş, 187 kişi yaralanmış, yüzlerce konut ve araç kül olmuştu.

Etrafı saran alevlerden kurtulmak için yüzlerce birey denize girerek, canlarını kurtarmaya çalışmıştı. Fazla sayıda balıkçı teknesi ise sahilden açılarak saatlerce yardım bekleyen kişileri denizden limana taşımıştı.

23 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.