Blog

Bu hastalık mouse tutan elleri seviyor

  Blog    3 Ocak 2019
Yorum Yok

Bu hastalık mouse tutan elleri seviyor

Eğer yanıtınız ‘evet’ ise tedbirli olun, sizde genelde klavye ve mouse’u sık kullanan kişilerde sık görülen ve tedavi edilmezse günlük hayatı epeyce kısıtlayan ‘karpal tünel’ sendromu olabilir.”
Karpal Tünel Sendromu, el parmaklarının hareket etmesi ve hissinin sağlanmasında büyük rol üstlenen ve median asap olarak adlandırılan yapının sıkışması sonucu ortaya meydana çıkan bir rahatsızlık. International Hospital’den Beyin ve Asap Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Sun, sinir sıkışmaları arasında en sık görülen ‘Karpal Tünel Sendromu’nun klavyede yazarken veya mouse kullanırken el bileğini sürekli bükülü pozisyonda tutan veya el bileğine çoğu kez önem binen işlerde çalışan kişilerde daha sık ortaya çıktığını belirterek, “Ellerde büyüyen yakınmalarda mutlaka bir hekime başvurulmalı. Çünkü geç kalındığında sendrom ilerleyerek kaslarda güçsüzlüğe ve adale erimesi olarak aşina atrofiye niçin oluyor. Bunun sonucunda hasta yazı yazmak ve araba kullanmak gibi günlük aktivitelerini yapmakta büyük güçlük çekiyor, hatta poşet bile taşıyamaz ülkü gelebiliyor. Üstelik erken tanı konulduğunda hap ya da fizik çare ile geçebilecek olan bu sendrom ilerlediğinde tek çözüm ameliyat oluyor.” diyor.
KARPAL TÜNEL SENDROMU NEDİR?
Karpal tünel, bilek düzeyinde yer alan median sinirin geçtiği bir kanal. Boyun bölgesinden çıkıp bileğe kadar uzanan median asap elde birçok kasın uyarılmasını üstleniyor. İşte bu kanal boyunca median sinir değişik nedenlerden dolayı el bileğinde basıya uğrarsa, sinir sıkışmaları aralarında en sık görülen ‘Karpal Tünel’ Sendromu ortaya çıkıyor.
AĞRI GECE UYANDIRACAK DEĞIN ŞİDDETLİ OLABİLİYOR
Karpal Tünel Sendromu’nda hastalar en sık el ve bilekte, gece uykudan uyandıracak değin şiddetli olabilecek ağrıdan yakınıyor. Parmaklarda duyumsuzlaşma ve duyu yitimi de sinir sıkışmasının bir diğer tipik belirtisini oluşturuyor. Sinir sıkışması genel olarak ilk 3 parmakta ve 4. parmağın yarısında, anestezi ile ağrı sorununa yol açıyor. Bu sorun bir takım hastalarda ise yalnızca 3 veya 2 parmakla sınırlı kalabiliyor. İlerleyen dönemde sancı şiddetlenirken, duyumsuzlaşma şehvetli de artıyor. Bunun sonucunda hasta araba kullanmakta, saçlarını taramakta, telefonla konuşmakta, yazı yazmakta, bardak, tabak ya da poşet gibi nesneleri tutmakta, hatta kağıdı kavramakta bile büyük bir zorluk çekebiliyor.
EN BÜYÜK RISK EL BİLEĞİNİ UZUN SÜRE BÜKÜLÜ YAKALAMAK
Her 100 kişiden birinde görülen hastalık en çok kadınları etkisi altına alıyor. Buna niçin olarak kadınların ayrı bir bono dokusuna sahip olması, hormonal çeşitlilik ve karpal tünelin genişliğinin öbür olması gösteriliyor. Beyin ve Asap Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Sun asap sıkışmalarına neden olan faktörleri şöyle sıralıyor:
• Karpal Tünel Sendromu en sık, bilgisayar-daktilo kullananlar, müzisyenler, marangozlar, kaya matkabı operatörleri, fabrika işçileri, dikiş işleri ile uğraşanlar, tenis oyuncuları ve hamilelik, romatizma, kronik böbrek yetmezliği, diyabet, bilek kazası, tümörler ve enfeksiyon gibi bazı hastalık ve durumlar sebebiyle oluşabiliyor.
• Mouse kullanırken bilekler tekrar uzun vakit masanın kenarında tutulursa sinire ilk elden
bası oluşturarak hastalığı tetikleyebiliyor.
• çoğu kez el hareketlerini zorlayacak şekilde yol almak de hastalığın gelişmesine yol açabiliyor. Örneğin her gün temizleme yapmayı alışılmışlık haline getiren konut hanımlarının sıkça temizlik bezini sıkmaları bilekte artı tartı oluşturuyor ve sinir sıkışmasına zemin oluşturacak yapı değişikliklerine neden olabiliyor.
• İlerleyen yaşla birlikte kanalın içinde bulunan yapılarda oluşan kireçlenme veya yağ dokusuna ait farklı alanlara yönlendirilmiş rahatsızlıklar sinirleri sıkıştırabiliyor.
ELEKTROMİYOGRAFİ İLE MİLİMETRİK TANI
Teşhis için önce hastanın yakınmaları dinleniyor, ardından bazı testlere ve fizik muayeneye başvuruluyor. Asap sıkışmasından şüphelenildiği durumda ise belirli tanı için ultrason veya MR tetkiki yapılıyor veya doğrudan grafi yöntemine başvuruluyor. Yrd Doç. Dr. İbrahim Sun, günümüzde en sık başvurulan ve en fazla fayda sağlayan yöntemin Elektromiyografi cihazı olduğunu belirterek, “Bu tanı cihazı, sinirin iyice nerede sıkıştığını milimetrik ölçülerle gösteriyor. “ diyor.
KARPAL TÜNEL SENDROMU’NDAN KORUNMANIN PÜF NOKTALARI
• Klavye ve Mouse kullanırken bileklerinizi uzun süre bükülü tutmayın,
• Mouse kullanırken bileğinizi uzun zaman basıya neden olacak şekilde masanın kenarında tutmayın,
• Dirseğinizi ya da ellerinizi yoracak şekilde sıkça ağır tartma kaldırmayın. Elinizle fazla pozitif tartı taşımayın.
• Bağ, eklem ve kasları güçlü yetişmek için uyumlu olarak spor yapın.
• Uzun vakit hareketsiz kalmak bazı yapı değişikliklerine niçin olarak sinirleri sıkıştırabiliyor. bu nedenle hareketli bir yaşamı benimseyin.
• Kanalın geçtiği yerde oluşan yağlar, zamanla kireçlenme ile sinirlerde bası oluşturabildiği için ideal kiloda kalmaya özen gösterin.
MEDİKAL TEDAVİDEN NETICE ALINAMAZSA CERRAHİ YÖNTEME BAŞVURULUYOR
Medikal tedavide kasıt el bileğinin tekrarlayıcı travmalardan korunması ve semptomların giderilmeye çalışılması. El bileğini tekrarlayıcı hareketlerden korumak için istirahat atelleri, bir diğer deyişle bileklik kullanılıyor. Semptomları tamir etmek için de ağrı kesici ilaçların yanı sıra ultrason ve elektriksel sinir uyarısı gibi fizik çare yöntemlerine başvurulabiliyor. Karpal Tünel’in cerrahi operasyonun median sinire ve dallarına zarar verilmeden tamamen gevşetilmesi fazla ağırlık taşıyor. Cerrahi tedavi, medikal tedavinin netice alınamadığı durumlarda seçilen yöntemi oluşuyor. Emin çözüm sürükleyici yapılmış bir cerrahidir. Oysa geç kalındığında cerrahi tedavi uygulansa bile sonuç alınamayabiliyor.

51 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.