Bu faiz oranları kalıcı olamaz

  Güncel Haberler    5 Mart 2019
Yorum Yok

Bu faiz oranları kalıcı olamaz

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, devletin, nisan ayı sonuna kadarki her ilave istihdamda, ödenti ve SGK primi desteklerinin yanına, 3 ay boyunca maaş desteği de verecek olmasının ve kısa egzersiz ödeneği düzenlemesinin hakiki kesimin moralini yükseltiğini söyledi.AA Ekonomi Masası’nda gündeme ilişkin soruları yanıtlayan baran yüksek faiz ortamında yatırımların zorluklarına uyarı çekerek, “Yatırımcımız bugün de yatırımını yapacak lakin bu yatırımı bugünkü faiz ve enflasyon oranıyla sonsuza dek yapamayacaktır. Onlar da beklenti içinde. Türkiye bunu daha önce de başardı bundan sonradan da başaracaktır. Ben bu faiz oranlarının kalıcı olduğunu düşünmüyorum” ifadelerini kullandı. Devletin bağışlama, özendirme ve yeniden düzenlemeler aracılığıyla her gün bir alanla ilgili iyileştirmeler yaptığını anlatan Baran, KDV alacakları konusunda yapılan düzenlemeyi de çok olumlu bulduklarını söyledi.

 

 

SEÇIM SONRASI İÇİN BİR SORUN DEĞIL

Baran, 31 Mart’ta yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin arkasından Türkiye’de herhangi bir problem yaşanmayacağını belirterek, “4-4,5 sene seçim olmayacak. Seçimlerden daha sonra varsa bir eksiğimiz masaya yatırıp hepsini düzeltip güle oynaya bir 4 yıl geçireceğiz” dedi. ATO’ye aza 1,5 milyon kişiden 10 binin ihracat yaptığını ve bu rakamın çok düşük olduğunu vurgulayan Baran, “Türkiye’nin geleceği dış ticarette, katma değerli ihracatta. Bu anlamda birazcık eksikliğimiz var. İnsanlara ihracatı sevdirememişiz ya da ürkmüşler ihracattan. İhracat gerçekleştirmek isteyenlerin önünde ne gibi engeller var, bu engelleri nasıl kaldırabiliriz, neler yapabiliriz, bu anlamda ATO olarak gayretimiz devam ediyor” ifadelerini kullandı.

 

 

MAKSAT BIRINCIL 10 EKONOMİ

Baran, 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonrası için “ekonomi tufanı” şeklinde yaratılan spekülatif yaklaşımları da değerlendirdi. Bu yaklaşımı fazla garipsediğini gösteren Baran, “Ben bunlara gülüyorum. Şayet bunlar bir yerlerden tetikleniyor, bilmiyorum. Burası Türkiye, fazla farklı bir ülke. Türkiye, dünyanın en manâlı ülkelerinden biri” dedi. Yaklaşık 1 ay önce Ankara’dan aracısız olarak uçuşların başlatıldığı İtalya’ya gittiklerini açıklayan Baran, bu ülkenin ticaret odasını ziyaret ederek çeşitli alanlarla ilgili bilgi aldıklarını söyledi.

0 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: