Bu artış sigortacıları endişelendiriyor

  Kredi - Borsa    9 Ocak 2019
Yorum Yok

Bu artış sigortacıları endişelendiriyor

Kamuoyunda ‘Torba Yasa’ olarak tanıdık düzenleme ile 6111 sayılı kanun, özel sektörde işverenlere prim desteği sağladı. Yasa, yürürlüğe girdiği tarihten 31 Aralık 2015’e kadar işe alınacak sigortalı için (muhakkak koşulların sağlanması durumunda) sigorta primlerinin işverene ait tutarının İşsizlik Fonu’ndan karşılanmasını öngörüyordu. Fakat 21 Aralık 2015 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile sigorta prim desteği süresi 31 Aralık 2020’ye uzatıldı.

ŞARTLAR VAR
Bir Takım özel sektör işverenlerinin, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanabilecek sigorta primlerini, bu teşvikten faydalanmayarak ödediğini belirten KPMG Türkiye, prim desteği karşılayan uzatmanın 9 aydır devam ettiğini hatırlattı. Destekten yararlanabilmek için çalışanın; 31.12.2020 tarihine dek özel sektör işverenlerince işe alınması ve gerçekte çalıştırılması, işe alındıkları tarihten önceki 6 aylık dönemde, Sosyal Emniyet Kurumu’na verilen prim ve hizmet belgelerinde belirtilen sigortalılar dışarıya olması ve 18 yaşından büyük olması gerekiyor. İşverenini ise hukuki ödeme süresi geçmiş prim, yönetimle ilgili para cezası ve gecikme cezası borcunun bu lunmaması, aylık prim ve hizmet belgelerini hukuki süresi içinde kuruma vermesi ile tahakkuk eden sigorta primlerinin hukuki süresi içinde ödemesi isteniyor.

2020’YE DEK SÜRECEK
KPMG Türkiye Muhasebe ve Finansal Müşavirlik Hizmetleri Şirket Ortağı Neslihan Raepers, söz konusu desteğin 2020’ye değin süreceğini hatırlatarak, “Bazı işverenler bu teşvikin bittiğini düşünerek 2016 içinde 9 ay artı prim ödedi. Başvurup bu kolaylıktan yararlanabilirler” dedi. Yıllık

26 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.