Botoks konusunda dikkatli olun

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Botoks konusunda dikkatli olun

Bütün gazete manşetleri ve televizyonlardaki şov programlan­ılın şimdilerde vazgeçilmez konusu botokstur. Bu gözde uygula­mayla yüzünüzdeki bütün ihtiyarlık belirtilerinin en süratli ve basit şe­kilde yok edileceği vurgulanıyor. Ne var ancak, Botoks son derece cid­di bir tıbbi uygulama olup doktora danışılmadan yapılmamalı, gü­venilir ve işin ehli kişiler göre gerçekleştirilmelidir.

Bu yeni cereyan yani Botoks uygulaması ameliyatsız gerçekleş­tirilen kozmetik uygulamasını yeğleyen kişilerce masum bir eğlen­ce olarak değerlendirilmektedir. Ama Dallas’taki Teksas Üniversi­tesine ast Güneybatı Tıp Merkezi’nin estetik cerrahi bölüm baş­kanına göre bu uygulamanın istenmeyen sonuçlar doğurabileceği gerçeği bir kenara atılmamalıdır.

Dr. Rod Rohrich bu uygulamaya sıcak bakan herkesi şu sözlerle uyarıyor: “Bu uygulamalara katılmayı düşünen şahısların işlemi uy­gulayacak kişinin işin ehli olup olmadığı araştırmaları fazla kayda değer­dir. Botoks yalnızca yetkili ve eğitimli bir hekim göre uygu­lanmalıdır. Bu dilekçe kırışıklığı önleyen bir kremin kullanılma­sına benzemez. Botoks sonuçta bir ilaçtır ve onun da bir takım alt tesir­leri vardır.

“Minik dozlarda Botoks adeleye enjekte edildiğinde ilaç ade-lenin kasılmasına neden olan hareketi bloke eder. İşte Botoks bu şe­kilde gözlerin, alnın ve dudakların kenarındaki kırışıklıkları yumu­şatır. Uyguladığımız çare üç ile dört ay süresince geçerlidir.

“öte yandan bazı halk müziği Botoks uygulaması için yerinde namzet değildirler. Bu yüzden de her hastanın teker teker değerlendirilmesi ve uygulama işleminden önce hekim tarafından laf konusu olabilecek riskler konusunda bilgilendirilmesi gerekmektedir,” diyor Dr. Rohrich.

Dr. Rohrich bununla birlikte hastaların Botoks ilacının bazı yer­lerde 100 dolara dek düşen fiyatlarda satıldıklannı ve bu ucuz ilaçlara elbette istek etmemeleri gerektiğini ileri sürüyor. Bo­toks adı aşağı satılan bu ucuz ilaçların içinde sadece su olduğu da kanıtlanmıştır. “Eğer biri size bu dilekçe için hiç de realist olmayan ucuz bir fiyat önerdiğinde serumun içinde sadece su ola­bileceğini ve uygulamanın hiçbir işe yaramayacağını göz önünde bulundurmalısınız.” Dr. Rohrich bazı doktorların hastalarına yakışır­lama sırasında alkol ikram ettiklerini de belirtip, “Alkol ve tıbbi uygulamalar asla birbirine karıştırılmamalıdır,” diye sözlerine ekliyor.

Amerikan Estetik Cerrahları Birliği her yıl 1.6 milyondan daha fazla Botoks uygulamasının yapıldığını ve bu uygulamanın Bir­leşik Devletlerde yapılan ameliyatsız estetik ameliyatları ara­sında en yaygını olduğunu açıklamıştır. Botoks bakteri içeren bir protein olan Clostridium botulinum’tan yapılmış olup gözkapaklarının düşmesine ve yüz hatlarında asimetriye neden olabilir.

15 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.