Blog

Boçlar ödendi, sıra arabada

  Blog    9 Ocak 2019
Yorum Yok

Boçlar ödendi, sıra arabada

MasterIndex araştırması, Türk Halkı’nın eline geçen artı parayı nasıl değerlendireceğini araştırdı. Çıkan sonuçlara kadar, tüketiciler ellerine geçen fazladan 40 bin TL’yi ilk kez konut / daire almak (yüzde 19), sonradan otomobil almak (yüzde 15) ve altına yerini belirlemek (yüzde 9) için kullanmayı tercih ediyor.
Sonuçlar geçen senenin tercihleriyle karşılaştırıldığında borçlarımı öderim diyenler azalırken, araba almak isteyenlerin arttığı dikkat çekiyor.

MasterCard kadar kredi / banka kartı uygulama, tasarruf ve masraf eğilimlerini ölçümlemek amacıyla, Türkiye’nin şehirsel nüfusunu temsilci 11 il merkezinde yaptırılan MasterIndex araştırmasına kadar, Türk halkının eline fazladan 40 bin TL geçse ilk önce konut / daire olmak (yüzde 19) için harcamayı düşünüyor. Ev alma tercihinden sonra ise araba alma (yüzde 15) ve altına yatırım (yüzde 9) ikinci ve üçüncü tercihleri paylaşıyor.

daha sonra sırasıyla borç ödemek ve eğitim için tüketmek (yüzde 8’er) ve tasarruf gerçekleştirmek (yüzde 6) geliyor. Fazladan 40 bin TL’yi öteki değer biçme yöntemleri aralarında ise yeni meslek kurma, iş geliştirme, afiyet için harcama, seyahat / ağırlama / tatilde masraf, alışveriş yapma, hisse senedi / senet alma, beyaz eşya ve elektronik eşya satın alma yer alıyor.

Kadınların Tercihi Konut, Otomobil ve Altından, Erkeklerin Ev ve Otomobilden Yanlamasına
Fazladan 40 bin TL’yi değer biçme yöntemleri kadın / erkek ayırımına tarafından incelendiğinde her iki grupta da konut / daire almanın birinci, araba almanın da ikinci seçim olduğu görülüyor. Kadınların üçüncü ve dördüncü tercihlerinin fazladan paralarını ağırlıklı olarak altına yatırmak ve eğitim için tüketmek (yüzde 11 ve yüzde 10) olduğu görülürken, erkekler aralarında altın alma, borç ödeme, tasarruf yapma ve yeni iş hazırlamak isteyenlerin yüzde 8’de kaldığı görülüyor. Ayrıca erkeklerin yeni meslek kurma/işini geliştirme konusundaki isteği kadınların oldukça önünde (erkek yüzde 15, bayan yüzde 10). Kadınlar ise sıhhat harcamalarına erkeklerden daha çok yük veriyor.

Gençler Eğitim, Otomobil, Gezi diyor, Yaşlılar Ev, Sağlık, Altın
Yanıtlar yaş kırılımına göre değerlendirildiğinde, 15 – 24 yaş grubunun ilk üç önceliğinin eğitim harcaması, otomobil ve gezi / eğlence / tatil, 55 yaş üstü grubun önceliğinin ise ev / daire edinmek, sağlık durumu ve altına yatırım olduğu görülüyor.
Ev ve Otomobil Defalarca Favori
MasterIndex’in son beş yıllık verileri incelendiğinde, Türk halkının ellerine geçen fazladan 40 bin TL ile ev alma isteğinin her zaman birinci, otomobil alma isteğinin de defalarca birincil üç sırada yer aldığı, yıllar içerisinde bu iki tercihte sapma olmadığı görülüyor.

Karadenizliler Iş Geliştirme ve Iş Kurmaya Harcıyor, Egeliler Konut Yok Otomobil İstiyor
MasterIndex araştırması yöresel kırılımlara kadar incelendiğinde Ege Bölgesi’nde yaşamış halkın ellerine geçen fazladan 40 bin TL’yi öncelikle otomobil olmak, ikinci olarak da borçlarını ödemek, üçüncü olarak ev almak için harcayacağı görülüyor. Karadeniz Bölgesi’nde yaşayanlar ise işlerini geliştirme ve yeni meslek kurmaya diğer bölgelerden daha hevesli.

 

 

 

33 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.