Böcek alerjisi

  Sağlık ve Yaşam    24 Mart 2019
Yorum Yok

Böcek alerjisi

Bal arısı, yabanî arı ve eşekarısı sokmalarına karşısında alerjik olan kişiler sokulmamak için önlem alabilirler mi ?
Evet. Evvelden alınacak bir takım tedbirlerle böyle sokma imkânları kısmen önlenebilir:
a.Her nevi yiyecek maddesi bu böcekleri cezbedebilir. Dışarıda yemek yemek pişirmek ya da yemek, ev hayvanlarına açık havada gıda devretmek, açık bırakılan çöp tenekeleri, bir çocuğun yemekte olduğu tatlılardan döküntüler bu gibi böcekleri cezbedebilir. Yemekler yeninceye dek örtülü tutulmasıyla, çöplüklerin son derece te­miz tutulmasıyla, çöp tenekelerinin ve ev dışındaki dinlenme yer­lerinin aralıksız püskürtme ilâçlarla dezenfekte etmek bu gibi böcekle­ri uzaklaştırır
b.Bahçelerde elektrikli bahçe kırpma makasları, traktörler, mo­torlu kırkma makineleri kullanılmamalıdır.
c.Parfümler, saç spreyleri, saç losyonları, güneş losyonları ve baş­ka çoğu kozmetik böcekleri cezp ettiklerinden bunların kulla­nılmasından kaçınılmalıdır. Böceklerin kapılabileceği bol kıyafet­ler, parlak renkler, çiçekli kumaşlar ve siyah renkli elbiselerden kaçınılmalıdır. Beyaz, yeşil ve hâki renkleri ne arı türlerini cezbeder ne de sinirlendirir.
d.Sert toprak ya da kumluk yerler dıştan tekrar tekrar pabuç kul­lanılmalıdır.
e.Sağduyu sahibi olunduğu zamanlar bazı sokmalar önlenebilinir. Kolların sallanması arıları kaçırmayacağından bu hareket­ten kaçınılması ve arıları çekebilecek başka hareketler de ya­pılmaması gereklidir. Bütün anî hareketler arıların saldırısını artırabilir. tekrar tekrar etrafa etrafına bakmak ve dikkatli olmak da bir­çok sokulma vakasını önleyebilir.

Haşere sokmalarına aleyhinde hassas olan kimseler başka ne gibi tedbir­ler alabilirler ?
Bu gibiler dışında bulundukları.zamanlar yanlarında defalarca içe­risinde enjeksiyon için epinephrine, antihistemin tabletleri ve kan akıntısını önlemek için kola ya da bacağa sarılan sıkı bir sargı yer alan bir ilâç ekip çantası bulundurmaları gereklidir. Bir sokma olayı meydana geldiği süre bu ilâçlardan gerekenler der­hal kullanılmalı ve bir doktora başvurulmalıdır.

Böcek sokmalarına alerjik olanlar profilaktik yoldan tedaviye tâbi tutulabilirler mi ?
Evet. Bu gibiler böceklerin özleriyle teste tâbi tutulabilirler ve alı­nan sonuca göre zorunlu özle hazırlanacak ilâçla (hyposensitize) çare edileceklerdir.

14 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.