Bitcoin Nedir? Nasıl Üretilir ve Alınır?

  Teknoloji    5 Kasım 2018
Yorum Yok

Bitcoin’den bahsetmeden önce biraz paranın ne anlama geldiğinden bahsedeceğiz. Devletler tarafından bastırılan yazılı ve metal olarak, değerlerini üzerinde yazan rakam ve yazılardan anlayabileceğimiz ödeme arıcıdır, paralar. Devletler tarafından bastırılan paraları merkez bankaları yönetir ve basar. Ülkemizde tek para basma (banknot çıkarma) yetkisi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’dır. Merak edenler içinde neden “Türkiye Cumhuriyeti” değilde “Türkiye Cumhuriyet” olarak Merkez Bankası adlandırılıyor, bunun cevabını verelim. Tek nedeni Merkez Bankasının bağımsızlığını anlatmak için, deyip fazla uzatmadan konumuza geçelim.

Parayı tanımladık, hızlıca para çeşitlerine bakalım ve dijital paraları inceleyelim. Evrensel olarak para çeşitleri ilkel ve modern paralar olarak ikiye ayrılıyor. İlkel paralardan bahsetmemiz gerekirse aslında günümüzde cebimizde taşıdığımız fiziksel olarak tanıdığımız ve dokunduğumuz madeni ve kağıtlardır. Madeni paralar altın, gümüş ve diğer madenler yardımcılığı ile basılmaktadır. Kağıt paralar ise kağıttan (aslında pamuk ve keten, diğer karışımlarla) yapılmaktadır.

Modern paralar ve dijital paralar ise oldukça geniş bir yelpazede incelenebilir. Yüzeysel olarak incelemek gerekirse modern paralar kaydi paralar, elektronik paralar, dijital paralar; sanal paralar ve kripto paralar olarak ayrı ayrı incelenebilir. Modern paralar:

Modern Paralar: Banka paraları, kredi kartları, mevduat hesaplarındaki paralar

Kaydi Paralar: Banka paraları, mevduat paraları ve kredi paraları olarak ayrılır. Aslında kaydi paralar çek, sene ve bono gibi ilke para yöntemlerinin gelişmiş ve kurumsallaşmış halidir.

Elektronik Paralar: Hesap birimi euro, dolar gibi para birimleridir (elektronik olarak saklanan).

Dijital paralar aslında internettin ilk çıktığı yıllarda, 1990’lardan itibaren görülen bir girişimdi. Dijital paralar elektronik olarak saklanabilir olması yönünden ve trafnser edilebilir bir para olması hızlı ve maliyeti daha az paralardır.

Sanal para: Sanal para bir devlet veya merkez bankası tarafından yönetilmez. Bir banka tarafından da yönetilmez. Genellikle paraya alternatif olarak kullanılır. Fiziki değildir. Bir değeri temsil eder.

Kripto paralar: Şifreli paralar olarak adlandırabileceğimiz, internet’in 1990’lı yıllarından beri görülmekte olan internet aracılığı ile kullanılan ve devlet veya merkez bankasına bağlı olmayan sanal para birimidir. Son zamanlarda, özellikle son 4 senedir sıradan internet kullanıcılarınında bildiği, öğrendiği ve kullandığı öncülerinin bitcoin olduğu bilidğin sanal paralar yüzlercesi ile piyasadadır. Tamamıyla şifreleme üzerine yönetilir ve denetlenmesi imkansızdır.

Kripto Para: Bitcoin Nedir?

Şifreli (kripto) para olarak günümüzde kendinden sıkça söz ettiren dijital bir para birimidir. Açık kaynaklı olması da dikkat çekiyor. İlk çıktığı yıllarda sadece gizemli alışverişler için online ödeme sistemi olarak algılanıyordu fakat günümüzde çevrimiçi her alanda kullanılabilir hale geldi. Bitcoin hiç bir oterite tarafından kontrol edilemez, bitcoin ağı sayesinde izlenemez de. Bitcoin bir otorite tarafından yönetilmemesi ayrıca bitcoine yapabileceğiniz yatırımlara gelebilecek herhangi bir olumsuz durumda hesabını sorabileceğiniz bir kurum ve kişide yok.

Bitcoin aslında takma isimli Satoshi Nakamoto tarafından duyuruldu. Bu bitcoin bir bilgisayardan diğerine yavaş yavaş geçerken Mortgage krizi ile Bitcoin isim kazanmaya ve yayılmaya tam olarak başladı. Bitcoin sınırsız olarak üretilmez, 21 milyon bitcoin maksimum üretilebilecek bitcoin miktarıdır. Bitcoin, Blockchain sistemi ile sistem değişimlerini -alışverişleri- ve detaylarını saklamaktadır. Herkes bunları görebilir fakat sizin kim olduğunuzu bilemez ve denetleyemez.

Bitcoin nasıl üretilir

Bitcoin Türkiye’de Yasal Mı, Nereden Alınır

Bitcoin aslında bir dijital madendir. Bir gün tükenecek ve elde olan maden ile takas yapılacak şekilde hazırlanmıştır. Bununla birlikte herkes bitcoin madenciliği yapabilir. Teknoloji geliştikçe kripto paralarda hayatımızda.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Üzerine kitaplar yazılan, sayısız haberde adı geçen ve üzerine makaleler yazılan bitcoin, bir çok kişiyi dipten zirvelere çıkararak zengin yapmıştır. Bitcoin’e zamanında yatırım yapanlar şimdi keyfini sürüyor. Yatırım yapmak için şuan riskli diyenlerde var, tam zamanı geç kalmadınız diyenlerde. Yada bitcoin yerine başka kripto paraları önerenlerde… Bizim işimiz en ünlü kripto para olan Bitcoin. Bitcoin madenciliği yapmak istiyoruz, kazançlar inanılmaz derecede yüksek. Fakat evde bitcoin madenciliği yapmak bu kadar kolay mı yada mümkün mü? Evde kullandığımız bilgisayarlarımızla bitcoin madenciliği yapmak pek mümkün değil fakat bazı kripto para birimlerinde madencilik yapmak mümkün olabilir.

Her şey hazır ve kesin kararlıyız, bitcoin madenciliği yapacağız peki bu süreç nasıl ilerleyecek. Evde bitcoin yapmak neden imkansız halde? Çünkü Bitcoin daha ilk yıllarında normal bilgisayarımızla hızlı şekilde bitcoin üretebiliniyordu. Günümüzde neredeyse piyasayla ilgilenen ilgilenmeyen herkes Bitcoin hakkında bir fikir sahibi. Bilgi sahibi olanların bir kısmıda bitcoin madenciliği ile ilgileniyor. Bundan mütevellit zorluklar arttı ve bilgisayar donanımlarımız yetersiz veya az gelmeye başladı. Piyasaya ise bitcoin madencileri için özel makineler üretilmeye başlandı.

Bitcon Madenciliği için Ekipmanlar

Madencilik yapmak için “asic miner” cihazları var. Bu cihazlar çalıştığında ise ayrıca ekipmanlar da gerekiyor. Ekipmanlar olmasının yanı sıra elektrik tüketimleri de çok fazladır. Türkiye’de Bitcoin madenciliği yapmak için yeterli yedek parçada bulamayabilirsiniz, ayrıca bu işi yapmak için profesyonel bir ekip oluşturmakta şart.

Türkiye’de Bitcoin Nereden Alınır?

Bitcoin satın almak ve yatırım yapmak için dijital cüzdan oluşturmanız gerekiyor. Genellikle online web tabanlı bir cüzdan kullanılıyor fakat dijital cüdan için bilgisayar hardi diskinize bitcoin depolayabilirsiniz. Cüzdan açmanızın bir sınır olmadığını da belirtelim. Cüzdanınıza istediğiniz para biriminden transfer yapın ve istediğiniz bitcoin veya kripto para sitelerinizden bitcoin alıp, yatırım veya alışveriş gerçekleştirin. Türkiye’de en çok Paribu.com, Btcturk.com gibi siteler kullanılmaktadır fakat her dönem için siteleri kullananlardan tavsiye alınız.

Bitcoin Türkiye’de Yasal mı?

Bitcoin bazı ülkelerde yasallaşmış durumda fakat Türkiye’de böyle bir düzenleme yok. Türkiye’de bitcoin üzerinde bir düzenleme yok yani aslında elektronik para olarak bitcoin’i Türkiye tanımıyor. Yani yasal olmayan bir durum yok fakat bir düzenlemede yapılmadığı için sizi koruyacak ve bilgilendirecek bir kurumda yok.

15 okunma

Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.