Bir Uçak, Kuşlara Çarptıktan Sonra Acil İniş Yaptı

  Güncel Haberler    12 Eylül 2019
Yorum Yok

Kanadalı WestJet Havayolları'nın bir alt şirketi olan ve çok düşük maliyetli uçuşlar gerçekleştiren Swoop Havayolları'nın 312 numaralı uçağı, Kanada'nın Britanya Kolombiyası eyaletinde bulunan Abbotsford kentinden havalandı. Kalkışın akabinde çok kısa bir vakit sonra kuş müddetine çarpan uçak, kalkış yaptığı havalimanına acil iniş yaptı.

Kanada'nın Alberta eyaletindeki Edmonton kentine inmesi planlanan Boeing-737 tipindeki uçaktaki yolculardan biri olan Donna-Lee Rayner, vaka sonrasında olanları Facebook'ta yaptığı paylaşımda anlattı.

Uçağın içi duman ve yanık kokusuyla kaplandı:

Rayner, paylaşımında “Uçağa bindiğimizde her şey yolundaydı. Kalkış gerçekleşti ve birden çok gürültülü sesler duymaya başladık. Akabinde kabinde duman çıktı ve yanık kokusu gelmeye başladı. Şaşırtıcı aşamada sakindim fakat birebir hengamda ne olduğunu da merak ediyordum. Bir şeylerin yanlış gittiğini anladığımdaysa telefonum kurtulur da görülür diye telefonuma güle güle iletilerimi kaydetmeye başladım” ifadelerini kullandı.

Donna-Lee Rayner, uçaktaki ekibin kullandığı intercom sisteminden birbirlerine haber verdiklerini ve motorlara kazların çarptığını söylediklerini belirtti. Uçağın içindeki yanık kokusuysa yanan kuşlardan kaynaklanmış. 

Abbotsford Havalimanı açıklama yaptı:

Vukuatın gerçekleştiği Abbotsford Havalimanı; uçağın rastgele bir sorun meydana gelmeden inançlı biçimde indiğini, yolcuların ise havalimanı içerisine alındığını açıkladı. Swoop Havayolları ise Twitter'da husus hakkında şu açıklamayı yaptı: “312 numaralı uçuşun kuşlara çarpmasından sonra havalimanına inançlı biçimde indiğini doğruluyoruz. Tüm yolcular düşüncesiz biçimde uçaktan çıkarıldı. Misafirlerimizin güvenliğini sağladıkları için kaptanlarımıza ve uçuş ekibine teşekkür ederiz.”

Hikayenin akabinde Boeing-737 tipindeki uçak, meydana gelen hasarın giderilmesi için hizmet dışı hâle getirilirken yolcuların Edmonton'a gidebilmesi için öteki bir uçak gönderildi.

Uçakların kuşlara çarpması nadir bir hadise değil:

Uçaklar ortaya çıktığından bu yana mütemadi kuş çarpmaları gerçekleşiyor. Bunların birçok, gelişmiş teknoloji ve uçakların bu göz önüne alınarak tasarlanmasıyla zararsız formda atlatılıyor.

Örneğin 2017 yılında Moskova'dan Saint-Petersburg'a gitmekte olan bir uçak, rotasının yarısını tamamlamışken kuşlara çarpmıştı. Uçağın burnunda çok büyük bir delik oluşmasına karşın uçak sıkıntısız biçimde inişini gerçekleştirebilmişti. 

5 okunma

Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.