Bir kız çocuğunu “kız” yapan özellikler nelerdir?

  Sağlık ve Yaşam    27 Mart 2019
Yorum Yok

Bir kız çocuğunu “kız” yapan özellikler nelerdir?

100 den pozitif çeşidi olması yüzünden belki de, fazla da iyi tanınmayan bir rahatsızlık romatizma. Hatta ara sıra, omurga romatizması bel fıtığı, diz romatizması da menüsküs muamelesi görüyor­muş. Siz neyiniz olduğundan emin misiniz?

Romatizma hastalığının birçok zaman ciddiye alınmadığını ve bilimsel olmayan yöntemlerle te­davi edilmeye çalışıldığını, bazen de tanı ve te­davisinin yanlış yapılabildiğini kaydetti.
Romatizma hastalığının 100′den pozitif çeşidi bulunduğuna işaret eden uzmanlar “iltihaplı ek­lem romatizması” olduğunu da belirtti.

Türkiye’de iltihaplı eklem romatizmasına ya­kalanan hasta sayısının 100 bin birey olduğunu vurgulayan uzmanlar “Bu hastalığın kişiye yıllık maliyeti 10 milyar lirayı bulmaktadır. Maliyeti, yürek hastalığından fazladır. Bu hastalık sahipleri, diyabet gibi kesintisiz tedaviye gereksinim duy­maktadır. Ama Türkiye’de romatizma, kanser ve sedef gibi hastalıklarda kullanılan “methot-reksat” adlı ilaç bulunamıyor. Bu ilacı kullanan­ların takvim masrafları 50 ile 100 milyon lira ci­varındadır. Ancak, bu ilaç bulunamadığı için, Türkiye’de benzer işlevi görebilen pahalı hap kullanıl­mak zorunda kalınıyor.”

Teşhisi epeyce kuvvet
Bir Takım romatizmal hastalıkların teşhis veya te­davisinin kuvvet olduğuna da göze çarpan eden uzmanlar şöyle devam ediyorlar: “Bir Takım romatizmal hasta­lıkların teşhisi şiddet. Bu yüzden yanlış çare uygu­lanabiliyor. Omurga romatizmaları bel fıtığı, gibi romatizmaları ise menüsküs gibi muamele tarafından­biliyor. Bu yüzden teşhis ve çare elbette uz­man kişiler göre yapılmalı.”

Her but ağrısının romatizma sanıldığını lahza­latarak, bacak ağrılarının gerginlik, uyku bozuk­luğundan da kaynaklanabileceğini bildirdi. Top­lumda fazla yaygın görülen ve “tedirgin üçgenin taban olmayan kenarı sendromu” adı bahşedilen rahatsızlığın da bunlardan biri olduğunu açıklayan uzmanlar, gerginliğin azaltılması için, yoga, meditasyon gibi yöntemler uygulamak gerektiğini ifade etti.

31 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.