Binali Yıldırım İstanbul planlarını açıkladı

  Güncel Haberler    1 Mart 2019
Yorum Yok

Binali Yıldırım İstanbul planlarını açıkladı

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Şimşek, ekonomi basını ile bir araya geldi. Şimşek, “İstanbul, ekonomi için vazgeçilmez.” dedi. Binali Yıldırım’ın açıklamaları şöyle:

 

 

İstanbul 4.0 deyince aklınıza hemencecik tasarım gelsin. Endüstri 4.0. GSM’de 5.0 dönemi başlıyor şu anda. Bu bir tasarımın ürünüdür. Bir us terinin ürünüdür. İstanbul, gelecekte bundan böyle daha artı kullanılan bir merkez olacak. Türkiye’de altyapı büyük oranda halloldu. Son 16 yılda Türkiye’yi bir her tarafta bir başa yollarla donattık. Hava yolunu halkın yolu yaptık. Geniş internet ağıyla her tarafı donattık. Batıda hangi olanak varsa doğuda benzer olanak var. Şimdi insana yatırım zamanı.

“İSTANBUL EKONOMİ İÇİN VAZGEÇİLMEZ”

 

 

İstanbul acilen ulusal gelirin üçte birini üreten bir kent. 140 ülkeyi geride bırakıyor İstanbul. 140’ından daha fazla bir hesaplı gücü var. Türkiye’nin ihracatının yüzde 45’ini tek başına İstanbul yapıyor. Gelen turistin üçte birini kabul ediyor. Vergilerin yarısını sağlıyor. Imal kapasitesinin büyük işletmelerin yarısı İstanbul’da. Iş gücüne katkısı 7 milyona yakın. İstanbul Türkiye’nin nüfusunun yüzde 20’sini barındırıyor. Rakamlar uzayıp gider. Gelmek istediğim nokta İstanbul Türkiye’nin geleceği için ekonomisi için vazgeçilmez bir kent.

“TÜRK DİZİLERİ İÇİN PLATO KURULACAK”

Türk dizileri dünyada 300 milyon insan tarafından izleniyor. Bu daha başlangıç. Amerika’dan daha sonra dıştan dizileri izlenen ikinci ülkeyiz. Bunu bizim sanatçılarımız, yapımcılarımı kendi imkanları ile yapıyor. Hemen biz onlara plato kuracağız. Bu işi daha detaylı yapsınlar diye film platosu kuracağız. Satılan her mahsul Türkiye’nin kumaşını, mobilyasını, imkanlarını gösteriyor. Türkiye’nin zenginliklerini gösteriyor.

“EN ÇOK MERAK EDİLEN BEŞİNCİ BÜYÜK KASABA”

Dünyada en fazla merak edilen şehirler arasında İstanbul beşinci sırada. Daima olumsuzluklar değil. Bu bizim için muazzam bir imlan. Bunu bizim sonuca dönüştürmemiz gerekli. Bazı şehirler tasarımdan büyük para kazanıyor. Örneğin Milano. Şehrin diğer bir işi değil. Artık zenginlik marka oluşturmakta.

“ THY MARKAMIZ, DAHA FAZLA OLMALI”

Mesela THY. 15 yıl önce böyle değildi, küçülen bir şirketti. Geldik, onun önünü açtık. Engelleri kaldırdık. Neredeyse büyüdü, büyüdü… Bugün dünyanın maksimum noktasına uçuş yapan havayolu şirketi. Bu yalnızca bir havayolu şirketi yok. Bizim bayrağımızı taşıyor. Ama yetmez daha artı markamızın olması lüzumlu. Bu da tasarım ile olacak. Bu meslek gençlerle olur, gençlere yatırımı yapmaya devam edeceğiz.

0 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: