Blog

Bilgisayar başında yemek yemeyin!

  Blog    7 Ocak 2019
Yorum Yok

Bilgisayar başında yemek yemeyin!

İtalyan Corriere della Sera gazetesinde çıkan habere tarafından, işte, evde ve hatta restoranlarda gözlerini bilgisayar ekranından ayırmadan yemek yemeyi alışılmışlık haline getirenlerin sayısının kademeli olarak arttığı günümüzde, bu konuda bir araştırma yapan bilimadamları, bunun o kadar de sağlıklı olmadığını ortaya koydu. 
İngiltere’deki Bristol Üniversitesinde tahsis yapan bilimadamları, iki gruba ayırdıkları katılımcılara aynı menüden oluşan bir öğle yemeği verdi. 
Birincil gruptan yemeklerini bilgisayarda oyun oynarken yemelerini isteyen araştırmacılar, öteki gruptakilerin ise sıradan bir şekilde, masa başında yemek yemelerini sağladı. 
Araştırmada, yemeğin arkasından ilk gruptakilerin tokluk hissinin diğerlerine kadar fazla daha az olduğu ve bu kişilerin yemekten yarım saat daha sonra çok daha artı sayıda bisküvi atıştırdıkları gözlemlendi. 
İnsanın yemek yemek yerken dikkatini başka bir eylemde yoğunlaştırmasının, haberdar olmadan daha artı kalori almasına neden olduğunun altını çizen araştırmacılar, bilgisayar başından kalkmadan yemek yiyenlere uyarıda bulundu.

26 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.