Beştepe’de Adli Yıl Açılışı Krizi: Barolar Gitmiyor, Feyzioğlu Katılacak

  Güncel Haberler    17 Ağustos 2019
Yorum Yok

Yargıtay'ın Beştepe'de düzenlenecek 2019-2020 Yargı Yılı açılışı için barolara gönderdiği davetlere peş peşe ret karşılıkları geldi. Aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana ve Van'ın da bulunduğu çok sayıda baro, merasime katılmayacağını bildirdi. Türkiye Barolar Birliği ise, baroların bilakis merasime katılacağını ve Yönetici Metin Feyzioğlu'nun konuşma yapacağını duyurdu. 

2019-2020 Yargı Yılı açılışı 2 Eylül'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak. Yargıtay barolara merasim için davet gönderdi. Gelgelelim merasimin Beştepe'de yapılmasına reaksiyon gösteren çok sayıda baro, iştirak göstermeyeceğini bildirdi. İzmir'in peşi sıra İstanbul, Ankara, Muğla, Antalya, Adana, Aydın, Van, Ordu, Bursa, Kocaeli, Mersin, Şanlıurfa, Eskişehir, Balıkesir, Hatay ve Düzce baroları merasime iştirak etmeyeceklerini açıkladı. Barolar, mekan seçiminin yargı bağımsızlığına zarar verdiğini vurguladı.

Barolar kararlarını toplumsal medya hesaplarından da paylaştı…

Türkiye Barolar Birliği: “Sorunları konuşarak çözeceğimize olan inancımız tam”

Barolardan gelen bu açıklamalara rağmen, Türkiye Barolar Birliği Isimli Açılış Yılı merasimine katılacağını açıkladı. Yapılan duyuruda şöyle denildi: 

“Yargıtay Başkanlığı’nın Isimli Yıl Töreni’ne Türkiye Barolar Birliği Başkanı’nı davet etmesi üzerine husus Türkiye Barolar Birliği Idare Kurulu’nda tüm yanlarıyla görüşülmüştür.  
Türkiye Barolar Birliği Idare Konseyi merasime iştirak sağlanmasına karar vermiştir. 
Türkiye Barolar Birliği Lideri Metin Feyzioğlu merasime katılacak ve evvelce beri gelen geleneğin devamı olarak Yargıtay Yöneticisi Sayın İsmail Rüştü Cirit ile birlikte Isimli Yıl açış konuşmasını yapacaktır. Meslektaşlarımızın ve milletimizin beklentisi problemlerimizin konuşarak çözülmesidir. Bizim de dertleri konuşarak, muhabere kurarak daima birlikte çözebileceğimize inancımız tamdır. “

12 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.