Blog

Bedelli parası Myanmar şehitliğine

  Blog    16 Ocak 2019
Yorum Yok

Bedelli parası Myanmar şehitliğine
Süresi bir ay daha uzatılacak olan bedelli askerlikten elde edilen gelirin bir bölümü, Myanmar’daki Türk şehitliklerinin onarımı için kullanılacak. 460 bin yükümlünün faydalanma hakkı olan bedelli askerlik için 69 bin 320 birey başvurdu ve 2 milyar 4 milyon lira kazanç elde edildi.
Yasa gereği bedelli askerlik paralarının şehitlikler, şehit aileleri ile gaziler için kullanılması gerekiyor. Bu çerçevede bir takım şehitlikler de baştan düzenlenecek. ilk olarak Sarıkamış Şehitliği yapı edilecek. ‘’Ay yıldız’ biçiminde yapılacak olan şehitlik, Sarıkamış Harekatının 100. yılı olan 22 Aralık 2014 günü açılacak.
Bedelli geliriyle hem, esir düştükten sonra Mynmar’a götürülen ve burada hayatını kaybeden bin 600 asker için yeni bir şehitlik yapılacak. Birinci Dünya Savaşı sırasında, Arap cephelerinde savaşırken tutsak düşen Türk askerleri, o zamanlar İngiltere’nin sömürgesi olan Burma’ya (Bugünkü adıyla Myanmar) getirildi.
12 bin Türk askeri Burma’da demiryolu, köprü ve yapay göl yapımında çalıştırıldı ve ağır alıştırma şartları ile hastalıklar yüzünden bir birçok hayatını kaybetti. Myanmar’ın Thayet Myo bölgesindeki Türk şehitliği halen bakımsız bir durumda bulunuyor. Mandalay kentindeki ikinci Türk şehitliğinde de mezar taşları parçalanmış durumda…

12 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.