Bebeklerde diş çıkarma

  Sağlık ve Yaşam    27 Mart 2019
Yorum Yok

Bebeklerde diş çıkarma

Süt dişlenme az daha 6 aylıkken ağızda birincil süt dişinin görülmesiyle başlamakta; 2,5-3 yaş arası süt dişlerinin tümünün ağızda görülmesiyle tamamlanmaktadır. Ilk süren süt dişleri çoğunlukla alt süt ön dişlerdir. sonra üst bağlı kesici dişler sürmektedir. aniden birden artı dişin çıkması da mümkündür. Süt dişlerinin sürmesi tamamlandığında alt ve üst çenede 10’ar diş almak üzere toplam 20 diş bulunmaktadır.

6 yaşından sonradan ise süt dişlerinin arkadaki kısmından toplam 4 adet elde etmek üzere 1. kalıcı büyük azı dişleri sürmeye başlamaktadır. Süt ve daimi dişlerin bir arada görüldüğü bu döneme girift dişlenme dönemi denmektedir ve 6-13 yaş aralarında görülmektedir.
Bazı dişler çıkarken diğerlerine kıyasla daha ağrılı olabilir. Ilk çıkan diş ara sıra en kötüsü olabilir. Ara Sıra daha büyük azı dişleri de sorun çıkartabilir.

Diş çıkarma esnasında gelişen tükürük, uyku düzensizliği, iştahsızlık, tedirginlik, ellerini ağzına götürmesi ve ağız çevresinde döküntü gibi belirtiler oluşabilir. Ateş, ishal gibi bulgulara rastlanılmakla birlikte diş çıkarma dönemiyle ilgili olup olmadığı henüz ispatlanamamıştır. Diş tümdengelim çok herzamanki bir şart olduğundan ve alev, ishal rahatsızlık da sık görüldüğünden, çoğu zaman benzer dönemde karşımıza çıkabilirler. Böyle bir durumda başka bir hastalığın ateş, ishal ve huzursuzluğa neden olması daha olasıdır. Bu ya da sizi endişelendiren başka belirtiler söz konusu olursa doktorunuza başvurmanızda üstünlük vardır.
Diş tümdengelim döneminde; bezginlik çeken bebeğinizin diş etine hafif basınç uygularsanız başlıca rahatlar. böylece ellerinizi yıkadıktan daha sonra parmağınızı o bölgeye hafifçe bastırmanız ya da temiz bir bezi ısırmasına izin vermeniz yerinde olacaktır. Soğuk nesneler diş etindeki kızarıklık ve şişliği azaltabilir. bu nedenle su içeren dişlikler buzdolabında hafifçe soğutularak kullanılırlar. aynı zamanda diş etlerine uzun süreli fazla soğuk başvuru önerilmez. Unutmayın, bebeğinizin boğulmasına neden olabilecek herhangi bir şeyi ağzına götürmesine izin vermeyin.

Kaynak: http://www.pedodontiturkanegilmezozdemir.com/bebeklerde-dis-cikarma.html

16 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.