Bebek cinsiyet tayini

  Sağlık ve Yaşam    27 Mart 2019
Yorum Yok

Bebek cinsiyet tayini

Antik Çin, Mısır ve Yunan uygarlıklarından beri ademoğlu doğacak bebeğinin cinsiyetini doğmadan önce saptayacak ve istediği cinsiyette bebek sahibi olmasını sağlayacak fomüllerin ardındaki koşmuştur. Bu konuda sayısız batıl inanç, millet öyküsü ve sihirli öneriler ortaya atılmıştır. Günümüzde bile bir takım “otoriteler!” ve “konunun uzmanları!” çiftlere istedikleri cinsiyette çocuk sahibi olabilmeleri için yüzdeyüz garantili! öğütler vermeye devam etmektedirler. Maalesef sadece bizim toplumumuzda yok en gelişmiş toplumlarda bile bu cins hokkabazlar talep görmektedir. Erkek bebek için Y kromozomu içeren, kız bebek için ise X kromozomuna sahip spermin yumurtayı döllemesinin gerektiği bir asırdan beri bilinmesine rağmen1970′lerde Y kromozomu taşıyan spermlerin X’lerden ayrılabileceğinin keşfi ile isteyene istediği çocuğu vermenin bilimsel ve realist yolu açılmıştır.

Süre içerisinde yüksek teknolojiler geliştikçe X ve Y spermlerinin özellikleri daha iyi anlaşılmış ve bunları bozmak için değişik teknikler gelişmiştir. 1998 yılında Virginia’a da yapılan bir çalışmanın sonuçları spermlerin ayrılmasında yeni bir tekniği dünyaya duyurmuştur. Bu teknik X ve Y spermlerin içerdikleri DNA oranlarına tarafından Y spermlerinin daha küçük ve hafif olmasına ve hareket hızlarına dayanmaktadır. Erkeğin ejekulatı (menisi) filtre edilmekte ve sonra basınç altında çok ince ve çokuzun bir tüpe verilmektedir.Bu spermlerin az daha tek tek boruda ilerlemelerini sağlamaktadır. Tüpün diğer ucu ikiye ayrılmakta ve birtkım teknikler ile X ve Y taşıyan spermler ayrılmaktadır. Bu sistemin galibiyet oranı X yani kız için %85 iken erkek yani Y içinse %65 olarak bulunmuştur.

Teknoloji gerektirmeyen ve şahısların kendilerinin uygulayabileceği bir usul de 1989 yılında tanımlanmıştır. Bu sistemde de Y spermlerinin daha ufak ve süratli olduğu varsayımından yola çıkılmakta ve ilişki zamanlaması ile istenilen cinsiyette bebek sahibi elde etmek için öneriler verilmektedir. Buna göre erkek bebek isteyen çiftler ilk olarak yumurtlama anını saptamak için piyasada satılan kitleri günde 2 kere kullanmalı, testteki renk değişimine göre ovülasyonun 24 saat içinde olacağı saptandıktan daha sonra tek bir sefer ilişkde bulunmalı, bu ilişki renk değişiminden sonraki 24 saat içinde olmalı, ve derin penetrasyonu sağlayacak pozisyonlar seçim edilmelidir. Bu sayede seri yüzen Y spermleri daha çabuk tüplere varabilecektir. Kadının erkeğin boşalmasından önce orgazm olması da şansı arttıracaktır.Kadının orgazmı vajendeki pH dengesini alkali yönde değiştirerek sperm ile serviks salgılarının temasını güçlendirecektir. Ek olarak ilişkiden 1 saat önce kafein içeren içeceklerin alınması spermlerin hızını arttıracaktır. İlişkiden önce 3-4 gün vakit ile erkeğin boşalmaması şarttır. Bu sayede erkeğin sperm sayısı yükselecektir. Kız isteyenler için de bunun bütün tersini yerine getirmek gerekmektedir. Ovülasyonkitine lüzum yoktur ve adet kanaması sona erdikten sonradan sık cinsel ilişkide bulunmak yeterlidir.

Fakat son zamanlarda yapılan çalışmalar bu yöntemin Tabiat Asıl’nın verdiği olaslıklardan daha yüksek başarılar vermediğini ortaya koymuştur.

İstenilen cinste bebek sahibi olmanın en garantili yolu embryo seçimidir. Tüp bebek uygulamalarında embryo birkaç hücreli hale geldiğinde hücrelerden biri alınarak Y kormozomu baklır ve eğer istenilen cinsiyette ise rahimne yerleştirilir. Bu yöntemin galibiyet şansı %100 dür.

Etik Yönü
Cinsiyet tayininin en manâlı engelleyicisi işin ahlak yönüdür. Herhangi bir sebep olmadan çiftlere istedikleri cinsiyette bebek sahbi olmaları konusunda yardımcı olmak doğanın hassas dengelerini bozacaktır.Değişik toplumlarda farklı istekler olmasına rağmen özellikle ülkemizde erkek çocuğa olan merak geri dönüşü olası olmayan zararlar doğurabilir. Bu yöntemler sadece açıklanmış hastalıkların varlığında kullanılmalıdır. Örneğin X-e alt geçiş belirten kromozom bozukluğu olan çiftlerden doğacak kız bebekler %100 hasta olacağından bu cins çiftlerde yoğun çocuk ricası var ise öbür yöntemler ile kız bebek sahibi olmaları engellenebilir.

33 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.