Bebek bakımına baba da dâhil edilmeli

  Sağlık ve Yaşam    28 Mart 2019
Yorum Yok

Bebek bakımına baba da dâhil edilmeli

Bebeğiniz muhtemel olduğu kadar uzun süre sizin kollarınızda kalmak için elinden geleni ya­pacaktır. Her ne kadar ona hak veriyor da olsa­nız, yorulduğunuzu mu hissediyorsunuz? Kol kaslarınız ne âlemde?

Kanguru uygulamak, size öğüt edebilece­ğim en işlevsel şey. Bebeğinizi keza kucağınız­da taşıyıp, ayrıca yapmanız gerekenleri yapabilir­siniz. Bebeği bir tülbent ya da kumaş parçası yardımıyla kanna bağlamak yürüyüşe ya da alış­verişe sırası gelmişken kullanılan çok eski bir anne me­todudur. Benim önerim, kangurunuzu evde de kullanmanız. Yapılan bir araştırma neticesinde bu şekilde kucakta taşınan bebeklerin, taşınmayanlanna oranla %43 daha eksik ağladığı ortaya çıkmıştır.

Anne kucağındaki bebekler tekrar tekrar daha huzurlu olmuşlardır. Sizin sesinizi duyup, tüm hareketlerinizi hissedebildiği kucağınızda, ye­nisi olduğu bu dünyaya daha kolay düzen sağla­yacaktır. Natürel siz de dokuz ay boyunca karnı­nızda taşıdığınız bebeğinizin, bildiğiniz hare­ketlerini, yeni tanımakta olduğunuz mimikleri eşliğinde izlemekten öbür bir keyif alacaksınız.

giderken onu kangurunuzla kucağınızda ta­şırken, rutin işlerinizi de aksatmıyor elde etmek, ken­dinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak. Mutfak işlerinizle ilgilenebilir, etrafı toplayabilir ya da yürüyüşe çıkabilirsiniz. Alışverişe çıktığınızda bebek arabanızla rafların arasında işkence çek­menize veya yürüyen merdiven yerine asansör aramanıza da gerek kalmaz.

Kangurunuz baştan sona, bebeğinizi gitmek istediğiniz her yere götürebilirsiniz. Kısa bir sü­re öncesine dek, acilen taşındığı yere yakın olan bir yerde taşman bebeğiniz, kanguruyu çok se­ver. Bebeklerinin her birini kanguruyla içeren bir anne olarak, kilise törenlerinde, yolculuklar­da ve konut gezmelerinde sahip olduğum konforun beni ne dek rahatlattığını ayrıntıları ile belirtmek isterim.

Askılı kangurular diğerlerinden çok daha kul­lanışlı. Zahmetsizce giyilebildiği gibi, bebeğinizi de iyice sarar. Kullanmaya başladıktan bir sü­re sonra, kanguruyu bebeğiniz içindeyken giyebilmeyi ve kangurunun içinde uyuyan bebeğini­zi uyandırmadan bir yere yatırabilmeyi öğre­neceksiniz. Kayışlanndaki ve bebeğinizin bacak­larının olduğu yerdeki pamuk vatkalar ikinizin de sıcacık etmesini sağlar. Kangurunun en büyük avantajlarından biri de, değişik şekillerde kullanı­ma kullanışlı olmasıdır. Bebeğinizi ister yüzü si­ze donuk, ister dışında dürüst yerleştirebilirsi­niz. Hatta bebeğiniz kangurunun içindeyken bi­le, onu emzirebilmenin rahatlığını yaşayabilirsi­niz.

Kangurunuzu önünüzde taşımak sizin için daha kuytu olsa da, bebeğiniz üç dört aylık olun­ca sıkılmaya başlayıp, etrafı bakmak isteyecek­tir. Bebeğinizi göğsünüze dönük olarak yerleş­tirdiğinizde tek dezavantaj bebeğinizi göreme­meniz olacak. Piyasada mevcut olan omuzunuza takabileceğiniz kangurulan da bir seçenek ola­rak değerlendirebilirsiniz. Ilk Olarak alışkın ol­madığınız için birazcık ilginç gelse de, tüm işlerini­zi daha dar yapabileceğinizden kısa sürede alı­şabilirsiniz.

Kanguruları kullanmaya alışmak azıcık za­manınızı alabilir. Ilk ilk olarak emniyet kilitlerini tekrar tekrar teftiş edip, bir yanlamasına da bebeğinizi kalçasından tutarak taşımaya devam edersiniz. Aynı şey bebeğiniz için de geçerli. Her gün o ka­bakımlı çok yeni şey öğreniyor ki, üstelik kanguruyla tanışmak ona yorucu gelebilir. Ona kangurunun içinde fiilen ne değin kuytu edeceğini göster­mek için, kullanmaya başladığınız birincil günlerde değişmez durmayıp yürüyüş yapıp, dans edebilirsi­niz. Zamanla o da bundan keyif alacak ve size en sevdiği pozisyonu davranışlarıyla hissettire­cektir.

Olasılıkla kangurunuzun en işe yaradığı zamanlar ev işlerinin en yoğun olduğu öğleden sonraları olacaktır. Eğer okuldan eve gelen ço­cuklarınız varsa yemek yemek aranje etmek, çamaşırları makineye vermek kangurunuz tamamen, fazla daha kolay bir işe dönüşecek. Hareketleri­nizi bebeğinizin ruh haline göre ayarlarsanız, onun vakti geldiğinde kangurunun içinde uyu­masını bile sağlayabilirsiniz. Eğer gün içinde fazla yoğunsanız, bebeğinizi kangurusundan çı­karmadan emzirebilmenin kolaylığını da tada­bilirsiniz.

Muayenehaneme gelen ziyaretçilerimden edin­diğim tecrübelerime dayanarak kanguru kulla­nan anne ve bebeklerin daha mutlu göründüğü­nü söyleyebilirim. Bebekler hemen hemen birincil andan itibaren hayata annelerinin kucaklarında baktıklarından, tıpkı yetişkin halk müziği gibi göz kon­tağı kurabiliyorlar. Dolayısıyla ilerde daha sos­yal bireyler olmaları .

Kanguru kullanarak bebeğinize tekrar tekrar yakın olacağınızdan, anneliğe adapte olmanız da çabuklaşacaktır. Huzursuzlaştığında, hemen yanı başında olduğunuzdan, ihtiyaçlarına en çabuk şekilde cevap verebilirsiniz. Size onu bu şekilde şımarttığınızı, veya bebeğinizin emek­lemeyi öğrenemeyeceğini söyleyen çok kişi ola­caktır fakat bunları dikkate almanıza lüzum yok. Bebeğiniz zamanı geldiğinde zaten kendisi yere inmek isteyecektir.

Kısacası deneyimli bir anne olarak işinizi kolaylaştıracağını düşündüğüm kanguruları de­nemenizi kuşkusuz nasihat ederim. Piyasada bir sürü farklı çeşidi yer alan kangurulardan, gar­dırobunuza en fazla uyan renk ve modeli seçerse­niz, şıklığınızdan da ayrıcalık vermemiş olursunuz.

29 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.