Bebeğinizin uzmanı sizsiniz

  Sağlık ve Yaşam    27 Mart 2019
Yorum Yok

Bebeğinizin uzmanı sizsiniz

Bebeğiniz dünyaya geldiğinde isteseniz de istemeseniz de, arkadaşınız olsun olmasın, her­muhakkak bebeğinizle ilgili tavsiye vermeye hazır olduğunu göreceksiniz. Bu tavsiyelerden bir kısmı fiilen işinize yarayabilir. Deneyim sahibi anne-babalar nereden pabuç alınacağından çamaşırların nasıl yıkanacağına, veya bebek ağladığında ne yapılacağına değin pek fazla işe fayda bilgi verebilir. Anne-baba olma yo­lunda tavsiyelerine güvenebileceğiniz şahısların kıymetini bilin ve ihtiyacınız olduğunda dene­yimlerinden faydalanın.

üstelik her öğüt de size uyacak de­ğildir. Hangi tavsiyeye kulak asmayacağınıza karar vermekte böylece güçlük çekmezsiniz. Örneğin size hatalı gelen; bebeğinize yapamayacağınız ya da aranıza mesafe koyacak tavsiyelere uy­mamak zekice olacaktır.

Çocuk yetiştirme tavsiyelerinin şanssız bir yanı da vardır. Bir anne olarak özgüveninizi yerle bir edebilir. Sezgileriniz size bir şey söyler lahza­cak anneniz, kayınvalideniz, kardeşiniz ve en yakın dostunuz buna aleyhinde çıkabilir. Bunca ka­labalık aleyhinde iç sesinizi duyamaz olursu­nuz. Sizden tecrübeli biri daha farklı bir yol izlemeniz gerektiğini söylediğinde yaptığınız­dan belirli edinmek güç olacaktır.

Bu sizin hatanız değildir. Bebeğinizi çok sev­diğinizden onun için en iyisini isteyeceksiniz. Uzun vadede onun mutluluğu için; bir kitabın, bir doktorun ya da sokakta karşılaştığınız ihtiyar bir kadının söylemesi fark etmez yaklaşık olarak her şeyi yapmaya kalkarsınız. Ufak ve yardıma fakir bir insanla ilgilenme sorumluluğu bir anneyi yıldırabilir. Ne dek çabalarsanız çabala­yın, yaptığınız işin ağırlığını her daim üzeriniz­de hissedeceksiniz.

Bebeğinizin verdiği ipuçlarından onun ihti­yaçlarını karşılayabildiğiniz sürece, bu işte yeni olsanız da, bebeğiniz için verdiğiniz kararlara güvenebilirsiniz. Işlem içinde bazı önyargılarınız­dan kurtulacaksınız. Bebeğinizle geçirdiğiniz sü­re, ara sıra mantığa öbür gelse de, sizi bu eşsiz bi­rey hakkında işin bilirkişi yapacaktır.

Sezgilerine güvenen bir anne olmanız, çev­renizdekiler kusur yaptığınızı söylediğinde sar­sılmayacağınız anlamına gelmez. Bilhassa analık dergilerinde yazılanları görür görmez dürüst olanı yapıp yapmadığınızı düşüneceksiniz. An­neniz veya en yakın dostunuz gibi değerinde verdi­ğiniz birinden bir nasihat geldiğinde kendi kararlarınızın arkasından durmak basit olmaya­caktır. Bir işte acemiyseniz, sevdiğiniz ve say­dığınız birinden tasdik olmak istersiniz. Destek görmeden kendi bildiğiniz yoldan gitmek zorlama olacaktır.

Yeni anneler için istemedikleri tavsiye ve eleş­tirilere sabretmek büyük bir problemdir. Bağım­sız bir erişkin olduğunuzu uygulamak veya an­neliğin sorumluluklarını kaldırabilme gibi pek çok hissi mevzu ortaya çıkacaktır. Tartışma isteğiniz ağır basar, ama böylesi duygusal bir dönemde ilişkiniz bozulmasın diye bocalama eder­siniz. Ne diyeceğinizi bilemez olursunuz. Zaten hassas olan bir durumda yüzleşmek, pek iyi so­nuçlar doğurmaz.

Tavsiyelerde bulunan insanların candan si­zin için en iyisini istediklerini unutmayın. Sizi ve bebeğinizi çok sevdiklerinden, işleri sizin için kolaylaştırmak isteyeceklerdir. Bunu aklınızdan çıkarmayın ve onlara teşekkür edin. “Biliyorum benim zorlandığımı düşünüyorsun. İlgin için çok teşekkürler lakin bebeğimi ağlarken gör­mek beni yıkar.” diyebilirsiniz. “Bu hafta bir ak­şam, yemek getirebilirsin şayet.” deyip onlara başka bir takviye yolu önerebilirsiniz.

İyi niyetlerle birlikte, onların da kendi ebeveynlik tecrübelerini onaylatma ihtiyacıyla, tav­siyeleri birbirine karışır. Anneniz emzirmeyi tercih etmediyse sizin bebeğinizi emzirme kararını­zı endişeyle karşılayabilir. Sözde size yeterince iyi analık yapmadığını dokundurma ediyormuşsunuz gibi algılayabilir. Kendi asabi bebekleri, güya uzmanların tavsiyeleriyle ağlamaktan bitap düşerken, sizin kollarınızda ağırbaşlı ağırbaşlı duran bebeğinizi kıskanan bazı çiftler, her ne değin piş­man olsalar da size tavsiyesine uydukları kitabı verebilirler. Yeni, gelişmiş ve psikolojik açıdan daha iyi olan bebek yetiştirme yönteminizle övünmek yerine, o insanların da kendi durumla­rına uygun bir şekilde ellerindeki bilgilerle, ellerin­den gelenin en iyisini yaptıklarının farkına va­rın. Onların özellikle beğendiğiniz bir yöntemi varsa onun hakkında konuşmayı tercih edin. Bir süre sonra kimlerle veri paylaşımı yapabilece­ğinizi öğreneceksiniz.

Data paylaşımı eleştirileri etkisiz ayla getir­mek için iyi bir yoldur. Birkaç, esas reel ha­rikalar yaratabilir. Örneğin; “en çok iyi be­sin olduğundan anne sütü çok tez hazmedilir ve bebek kısa sürede acıkır.” veya “ilk 6 haf­tada daha çok kucağa alınan bebekler sonraları daha az ağlarlar.” gibi. Gerçekler üstüne tartış­mak zordur. Ayrıca “her bebek farklıdır.” diye­rek insanları atlatabilirsiniz. Veyahut “biz bebe­ğimizi tanıyoruz, böylesi işimizi görüyor.” de­yip konuyu değiştirebilirsiniz.

Bebek ağladığında ne yapılacağı ve nerede uyuması gerektiği en dikkat çeken iki ağız dalaşı konusudur. Çoğunlukla insanların istediği bebeğin egemen olabilmesidir. Eğer bebeğinizi ağırbaşlı­leştirmek için fazlaca kucağınıza alırsanız, bir takım­ları onu şımarttığınızı ve bırakmanıza müsade ver­meyeceğini söyleyecektir. Unutmayın ama bebek­ler bir mantık dizgisi geliştirmezler. Anne-babasıyla yakın olma kurma ihtiyacını karşılamak, bütün hayatı boyunca annesine yapışıp kalmasına ne­den olmaz, aksine onu egemen olmaya hazırlanmış­lar. Bebeğinizle birlikte uyuklamak aşağı yukarı aynı eleştirileri getirir. Halk Müziği erken yaşlardaki bağ­lılığın, ilerleyen yıllarda bağımsızlığı destekle­diği fikrini kabullenmekte zorlanırlar. Şayet de kendi hür anlayışları, güven ve emanet üstüne kurulu olmadığı içindir.

Çiçeği burnunda bir anne olarak eleştirileri olgun bir tavırla karşılamalısınız. Diğer görünüm açılarına da değerinde vermeli, her zaman haklı olduğunuzu savunmamalısmız. Kendinizi savunmaşız, kendine güvenemeyen ve de fazla yor­gun hissederken bunu kabullenmek basit olmayacaktır. Fakat unutmayın, bebeğinizin uzmanı sizsiniz. Birkaç gün her tarafında kesintisiz onunla bir­likte elde etmek size bu hakkı verir. Bu yüzden sezgilerinizi ve bebeğinizin ipuçlarını izleyin. Birkaç ay içerisinde mutlu ve huzurlu bebeği­niz, sizin ilgili bir anne olduğunuzun esas ka­nıtı olacaktır. Eleştirenler dürüst yaptığınızı kabul etmek zorunda kalacak, siz de bir anne olarak kendinze güven kazanacaksınız.

17 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.