Bebeğin suyunun azalması (oligohidroamnios)

  Sağlık ve Yaşam    24 Mart 2019
Yorum Yok

Bebeğin suyunun azalması (oligohidroamnios)

Doğum ağrılı bir olaydır, lakin sancılarında bir amacı olduğunu unutmayın. Her kasılma sizi bebeğinizin doğumuna azıcık daha yakınlaştırır. Sancı giderme yöntemlerini göstermek konusunda ne kadar istikrarlı olursanız olun olaya geniş bir açıdan bakmanızda avantaj vardır. Bu yöntemlerin gerekliliği yaşayacağınız doğurma sürecine ve sizin ağrıya tahammül gücünüze bağlıdır. Eğer katlanabileceğinizden artı acı ile karşısında karşıyaysanız sızı giderme yöntemlerine başvurulmasını istemekten çekinmeyin.

Epidural Hissizlik
Epidural hissizlik vücudun daha alçak bölümlerine giden sinirleri geçici bir vakit uyuşturur. Bilhassa doğumdaki sırt ve bel ağrılarının giderilmesinde faydalıdır. Her hastanede uygulanan bir yöntem değildir. Epidural blok şiddetli doğum ağrılarının giderilmesinin yanı sıra hem bayağı yolla hemde sezaryen doğumlar için artan bir şekilde daha popüler ülkü gelmektedir. Bunun temel nedeni daha tehlikesiz ve basit uygulanabilir olmasıdır. Epiduralin zamanlaması etkisi doğumun ikinci evresinde geçecek şekilde yapılmalıdır, yoksa bebeğin doğumu gecikebilir. Epidurali uygulamak takriben 20 dakika alır. Dizlerinizi karnınıza çekerek yan yatmanız istenir. Anestezik madde ince bir tüp ile belinize enjekte edilir. Bu tüp uygun bırakılarak gerektiğinde sızı kesicinin yeniden verilmesi sağlanır. İlacın etkisi takriben 2 saat sürer. Epidural uygulandığında aralıksız kontrol aşağı kalacaksınız ve belinizdeki kateter varlığından dolayı hareketleriniz kısıtlanacaktır.Epidural gereği gibi tesir gösterirse doğumda hiç sızı duyulmaz. Bir Takım hamilelerde bayılma duygusal ve baş dönmesi yapabilir. Ayrıca bebeğin kalp atışlarını etkiliye bileceğinden bebek kalp atışları sürekli monitörden izlenir.

Pudental Anestezi
Bu yöntem ikinci aşamadaki ağrıları gidermek için kullanılır ve genel olarak normal yolla doğumda seçim edilir. Perine ve vajina çevresindeki bölgeye sokulan bir iğne aracılığıyla uygulanır, o bölgedeki ağrıları azaltır ama rahimdeki ağrılara o kadar etki etmez. En çok forseps kullanıldığında yararlıdır ve etkisi epizotomi yapılana kadar sürebilir.

Gaz ve hava

Oksijen ve azot oksit karışımı kendinizi iyi hissetmenizi sağlayarak ağrıları durdurur. Doğumun birinci evresinin sonlarına içten etkilidir. El maskesi ile uygulanan gazı solumanız istenir. Etkisi bir iki dakika içerisinde görüldüğünden sancının başlayacağını hissettiğinizde gazdan bir kaç derin benzi atmış almanız yeterli olur. Gaz ağrıyı fakat kısmen giderdiği için bazen yeterli olmayabilir. Gazı solurken başınız dönebilir,bulantı gelebilir. Bu gazın bebeğe zararlı bir etkisi yoktur ancak yinede günümüzde kullanımı nadirdir.

Öteki sızı kesiciler
Enerjik bir ağrı kesici olan meperidin hidroklorid bayan doğumda en fazla kullanılan sızı kesicidir. En etkili tatbik şekli damar içine ya da kas içine enjekte edilmesidir. İki ile dört saatte bir tekrarlanabilir. Genellikle kasılmaları etkilemez. Doğumdan takriben 2-3 saat önce verilir. Annenin ilaca yanıtı ve ağrının azalma derecesi çok değişkendir. Bir Takım kadınlar ilacın kendilerini gevşettiğini ve kasılmalara daha iyi dayandıklarını ileri sürerler, bazıları ise uyuşukluk duygusundan hiç hoşlanmazlar ve kasılmalarla başa çıkmakta zorlandıklarını söylerler. Kadının duyarlılığına göre değişen tabi etkiler arasında bulantı, kusma, solunumun zayıflaması ve kan basıncında düşme sayılabilir. Meperidin ayrıca doğum sonrası epizyotomi ve sezaryen acısını dindirmek içinde verilebilir. Eğer doğuma fazla yakın verilmişse bebek uykulu olabilir ve emmekte zorlanabilir lakin bu etkileri kısa sürelidir.

Genel hissizlik
bir zamanlar sızısız doğum için en favori yöntemlerden biri olan genel duyumsuzlaşma, bundan böyle sadece ameliyatlı doğumlarda (sezaryen) kullanılır. Süratli etkisinden dolayı daha çok yöresel duyu yitimi yapılmasına vakit bulunamadığı ivedi sezaryen durumlarında uygulanmaktadır. Bazı ön ilaçların enjekte edilmesinden sonradan genel anestezik madde hastaya solunum yolu ile verilir. Bunu bir bilirkişi anestezist yapar. Anne doğumun tüm aşamalarında bilinçsiz olacaktır. Kendine geldiğinde de bir zaman sersem, çevresini ve zamanı tanımaz ve sıkıntılı olabilir. Boğazına koyulmuş bir tüpten dolayı öksürebilir, boğazı sızlayabilir, bulantı ve kusması olabilir. Geçici bir kan basıncı düşmeside diğer bir muhtemel emrindeki etkidir. Genel anestezinin büyük sorunu anneyle birlikte bebeğin de sakinleşmiş olmasıdır. bununla birlikte tam doğum anında anestezik madde kesilerek bebeğin uyuşukluğu en aza indirilebilir. Bu yolla bebek hemen şimdi kendine fazla miktarda ilaç ulaşmadan doğabilir. Anne ast yatırılarak (çoğunlukla sola) ve oksijen verilerek, bebeğe dışarı giden oksijen arttırılmaya çalışılır.

Genel aestezinin başka bir tabi etkisi de annenin kusması ve kusmuklarının, öksürük refleksleri baskılanmış olduğundan,ciğerlerine kaçarak zatüreye yol açma olasılığıdır.Doğum öncesinde sizden hiçbir şey yiyip içmemenizin istenmesinin nedeni de budur

12 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.