Bebeğin suyunun azalması (oligohidroamnios)

  Sağlık ve Yaşam    24 Mart 2019
Yorum Yok

Bebeğin suyunun azalması (oligohidroamnios)

Adet kanaması yaklaşırken kadınların %75′inde değişen hormon düzeylerine yan olarak bazı şikayetler ortaya çıkar.Bu kadınların yarısında yakınmalar hafiftir ve kişinin günlük yaşantısını etkilemez. Öteki yarısında ise buhran da dahil olmak üzere fazla daha ciddi şikayetler ortaya çıkar. (Premenstrüel Sendrom, PMS)

Adet kanaması yaklaşırken kadınların %75′inde değişen hormon düzeylerine ast olarak bazı şikayetler ortaya çıkar.Bu kadınların yarısında yakınmalar hafiftir ve kişinin jurnal yaşantısını etkilemez. Diğer yarısında ise depresyon da dahil almak üzere fazla daha ciddi şikayetler ortaya çıkar. Premenstrüel şikayetler fizyolojik ya da psikolojik olabilir ve kültürel farklılıklardan etkilenebilir. PMS hem fizyolojik hem de psikolojik olayların bileşkesidir. Çalışmalar değişik kültürlerden gelen kadınlarda ayrı şikayetlerin ortaya çıktığını göstermektedir. Uzakdoğulu kadınlarda en sık rastlanılan şikayet sancı iken gelişmiş batı toplumlarında bunalım en sık karşılaşılan bulgudur. Kişinin sosyal yaşamını olumsuz etkileyen ve her ay görülen yakınmalar kadının kendine olan güvenini yitirmesine zeka neden olabilir.

Maddesel belirtiler
PMS bulguları veren kadınların adeta hepsinde memelerde hassasiyet ve hafif geçici kilo artışı saptanır.Diğer belirtiler ise sindirim sitemi bozuklukları, başağrısı, döküntüler, kas ve eklem ağrıları, halsizlik, diş eti kanamaları, çarpıntı, denge bozuklukları, sıcak basmaları, ses ve kokulara fazla hassasiyet, ajitasyon, uykusuzluk olarak sayılabilir. Adet kanamasının ağrılı veya fazla olması yani dismenore PMS olarak değerlendirilmez.

Duygusal belirtiler
Duygusal hipersensitivite PMS de fazla sık görülür. depresyondan endişeye ve aşırı sinirliliğe dek pekçok değişik duygu durumu olabilir. Bazı kadınlarda hafif hafıza kaybı görülebilir. Konsantrasyon bozukluğu PMS’de nadir olmayan bir durumdur. Bazı kadınlarda görülen depresyon hali, rahatsızlık ve gerginlik tablosuna premenstrüel disforik bozukluk (PMDD) adı verilir.

Nedenleri
PMS nedenlrini bulmaya karşın incelemeler bu tablonun aşağı yatan faktörleri tam olarak ortaya koyamamıştır.Fakat bir takım teoriler mevcuttur. Ovülasyonu baskılayan bazı hormonların verilmesi halinde PMS belirtilerinde gerileme olmaktadır. Buna kadar üreme hormonları PMS’ye neden olabilir, ama bu rolün ne olduğu açıklanamamıştır. PMS’nin bu hormonlar ile sinirlerde iletimi sağlayan bir takım maddelerin müşterek hareket etmesi sonucu ortaya çıktığı yönünde güçlü bulgular vardır. En fazla suçlanan maddeler GABA ve serotonin adı verilenlerdir. Bir Takım araştırmacılar ise kalsiyumve magnezyum dengesindeki bozukluğun PMS tablosuna yol açtığına inanmaktadırlar. Bu iki mineralin vücuttaki dağılımı sinir hücreleri arasındaki iletişimi etkileyerek tabloya niçin olabilir. Bu araştırmacılar PMS’li kadınlarda magneyum eksikliği ya da kalsiyum fazlalığının şikayetleri yarattığını öne sürmektedirler. PMS etiyolojisinde öne sürülen bir öteki neden de stress hormonlarıdır.Bu hormonların fazlalığı şiakyetlerin daha yoğun yaşanmasına neden olabilir. PMS etiyolojisinde vücutta salgılanan hemen hemen bütün hormon ve maddeler suçlanmaktadır. Ancak kanıtlanmış bir neden bulunamamıştır.

Kimlerde görülür
PMS tüm dünyada tüm kültürlerde rastlanılan bir durumdur.Yapılan bir çalışmada kadınların %88′inde öbür düzeylerde PMS bulgularına rastlanmıştır. Yaş arttıkça şikayetlerin şiddeti azalmakta ancak çocuk sayısı ile birlikte şiddet artmaktadır.Annesinde PMS olan kadınlarda da şikayetlere daha sık rastlanmaktadır. PMS bir takım hastalıkların da şiddetini arttırabilir. Mesela migreni olankadınlarda atakların büyük bir kısmı adet öncesi döneme rastlamaktadır. Tekrar şeker hastalarında kan şekeri düzeyleri ve insülin ihtiyacı adet öncesi dönemde şartların değişmesi gösterir. Astım atakları daha sık görülür ve pekçokkronik rahatsızlık alevlenmeler gösterir. Bu dönemde kişinin çevresi ile olan uyumu bozulur işte ya da evde ilişkide bulunduğu kişiler ve çocukları ile arası bozulabilir. Erginlik dönemindeki genç kızlarda intihara olan eğilim artabilir. Yeme bozukluklarına rastlanabilir.

Tanı
PMS tanısı artı bulgulara dayanmaz. Tanı için en güvenilir yol 2-3 ay zaman ile şikayetleri kayda geçirmek ve şiddetlerini skorlamaktır. Şikayetler fiziki ve ruhsalolarak ayrılmalı ve ne süre başlayıp ne vakit bittiği ahenkli şekil de kaydedilmelidir.

Çare
PMS nedeni bütün olarak bilinmediği için tedavisi de belli değildir. Bu konuda fazla öbür çare yaklaşımları mevcuttur.
Diyet: Derece Derece ve çoğu kez yemek yemek yemenin şikayetleri azalttığı yönünde raporlar vardır.Adet öncesi dönemde taze meyve ve sebze tüketilmesi, kırmızı et ve donmuş yağlardan uzakta durulması, içinde katkımaddesiiçeren besinlerin tüketilmemesi ara sıra faydalı olabilmektedir. Benzer şekilde kafein ve içki tüketiminin azaltılması da yardımcı olabilmektedir.

Egzersiz: yapılan bir çalışmada egzersiz yapmayan kadınlarda PMS’ye daha sık rastlandığı bulunmuştur. Hergün yapılan 30 dakikalık bir yürüyüş yardımsever olabilir.
Kalsiyum ve Magnezyum: Günlük 1200 mg kalsiyum alımının 3 ay sonunda şikayetleri yarı yarıya azalttığını gösteren bir alıştırma vardır. Bazı kadınlarda ise magnezyum desteğinden menfaat sağlanmışıtr.Fakat bu konuda belirlenmiş bulgular henüz yoktur.

Vitaminler: A, E ve B6 vitaminlerinin PMS’ye neden olduğu ileri sürülmüş olsa da kesin olarak kanıtlanmış bir semptom yoktur.
Diğer tedavi seçenekleri aralarında seratonin metabolizması ile ilgili ilaçlar, hormon ilaçları, antidepresan ve anksiyete gibi psikiyatrik ilaçlar, idrar söktürücüler, erkeklik hormonları sayılabilir ancak bunlardan hiçbirinin kesinleşmiş faydası yoktur.
Diğer nadir çare yaklaşımları aralarında ise psikoterapi ve akupunktur bulunur.

19 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.