Bazen ağlayacak gibi oluyorsanız telaşlanmaya lüzum yok

  Sağlık ve Yaşam    24 Mart 2019
Yorum Yok

Bazen ağlayacak gibi oluyorsanız telaşlanmaya lüzum yok

Önsezilere sahip edinmek için sekiz çocuk an­nesi olmanıza lüzum yok. Tek yapmanız gere­ken, bebeğinizle muhtemel olduğunca çok zaman aşmak. Önsezileriniz parapsikolojide bulunan “duyular dışı kavrama” ile ya da anne çocuk aralarında var olan maddesel rezonanslarla alakalı değildir. Önsezileriniz doğumdan önce ve daha sonra yaptığınız yakın gözlemlerle beslenir. Ona olan yakınlığınız bir uçtan bir uca ne vakit, nasıl tepkiler vereceğini kestirebiliyor ülkü gelirsiniz.

Bebeğinizle ilgili olarak sahip olduğunuz sezgisel bilgiler, verdiği ipuçlarını okumanızı kolaylaştırdığından, sizin ve onun için fazla siklet­lidir. Mesela ateşi olduğunu daha derece kullan­madan anlayabilirsiniz. Huzursuzluğunun altını ıslatmış olmasından mı veya diş çıkarıyor olduğundan mı kaynaklandığını hemen anlarsınız. Önsezileriniz doğru ne vakit acıktığını, ne zaman uykusu geldiğini evvelden kestirebilirsi­niz.

Bebeğinizle ne değin fazla vakit geçirirseniz, önsezileriniz o kadar gelişir. Bebeğinizle birlik­te tecrübe ettiğiniz onca deneyim, uzmanlar göre bambaşka bebeklerle yapılan araştırma­lardan daha güvenilirdir. Bebeğinizle birlikte elde ettiğiniz her yeni deneyim, sezgi duvarını­zın bir taşı gibidir.

Kısacası “analık önsezilerim gelişti” der­ken esas söylediğiniz şey şudur: “Bebeğim yargı­kında fazla şey öğrendim”. Bebeğiniz ağlayarak uyandığında ilk olarak karnının acıkmış olduğu­nu düşünüp, emzirmek istersiniz. Ancak bebe­ğiniz göğsünüzü iter ve ağlamaya devam ederse, matem sebebinin arzu olmadığını düşünüp, olası başka sorunları gözden geçirir, çareler bul­maya çalışırsınız. Nihayetinde sorunun ne oldu­ğunu bulduğunuzda bebeğinizin o anki matem sesini beyninize kaydeder ve bir dahaki sefere aynı tonla ağladığında, yelken direği çözüm yoluna gi­dersiniz.

Annelik önsezileriniz yokmuş gibi mi hisse­diyorsunuz? Panik yapmayın. az önce de bah­settiğim gibi, bu zaten tecrübelerle zenginleşen bir şeydir. Yapmanız gereken birazcık rahatlayıp,

bebeğinize hedefe kilitlenmek ve her hareketini göz­lemlemek. Annelikle ilgili edindiğiniz tüm ku­laktan dolma bilgileri bir kenara bırakıp, sizin ve bebeğinizin birlikte yapacağı listeye kon­santre olun. Kim bilir şayet de ezberlemiş oldu­ğunuz bütün o bilgilerden daha kıymetli ve faydalıdır, ufak bebeğinizin size öğretecekleri. Bu sayede karşılıklı anlama ve güven üzerine kuru­lu şahane bir bağınız da oluşur.

29 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.