Blog

Bayramda evde oturacağız

  Blog    7 Ocak 2019
Yorum Yok

Bayramda evde oturacağız

MasterCard kadar Türkiye’nin şehirsel nüfusunu temsilci 11 il merkezinde, 1000 kişi üzerinde Usul Araştırma Şirketi’ne yaptırılan MasterIndex araştırmasına göre halkımızın yüzde 83’ü Ramazan Bayramı’nı evde geçirecek ve akraba ziyaretinde bulunacak. Katılımcıların yüzde 14’ü bayramda tatile çıkacaklarını açıklama ederken, yüzde 3’lük kesim önce akraba ziyaretinde bulunup, ardındaki tatile gideceklerini ifade ediyor. Yüzde 1 ise önce tatile çıkıp peşinde akraba ziyaretinde bulunacak.

Yanıtlar yöresel bazda incelendiğinde en fazla tatile çıkacağım yanıtının yüzde 20 ile Marmara Bölgesi ve yüzde 19 ile Ege Bölgesi halkından geldiği görülüyor.
 
SES grupları
 
Toplam Bütçe

Genel
515 TL
AB SES grubu
 
600 TL
C1 SES grubu
533 TL
C2 SES grubu
381 TL
DE SES grubu
302 TL
Ramazan Bayramı İçin Ayrılan Bütçe 515 TL
Araştırmaya tarafından halkın yüzde 66’sı Ramazan Bayramı için herhangi bir bütçe ayırmıyor.  Kalan yüzde 34’lük kesim ise ortalama 515 TL’lik bütçe ayırdığını açıklama ediyor. Bu oran yüksek kazanç seviyesinde 600 TL’ye çıkarken, düşük gelir gruplarında 302 TL’ye geriliyor. Ramazan Bayramı için ayrılan bütçeye yaşlara göre bakıldığında, 30 – 44 yaş grubundakilerin ortalama 580 TL ile bayram için en fazla bütçe ayıran kesim olduğu görülüyor.
 
Bayram bütçeleri yöresel bazda incelendiğinde de Ege Bölgesi’nde yaşamış halkın sıradan 724 TL ile maksimum bütçe ayıran, Güney Doğu Anadolu halkının ise 390 TL ile en düşük bütçe ayıran kesim olduğu dikkat çekiyor.
 
Ramazan Bayramı harcamalarının ödemesini nasıl yapacakları sorulan katılımcıların yüzde 38’i kredi kartı ile yanıtını verdi.
 
Ramazan Ayı Aylık Harcamalarımı Artırdı Diyenler Yüzde 36
MasterIndex katılımcılarının yüzde 36’sına tarafından Ramazan ayında aylık harcamalar arttı. Yüzde 7 harcamaların azaldığını düşünürken, yüzde 57 bir değişim olmadığını söylüyor. Yanıtlar kazanç durumuna göre incelendiğinde gelir seviyesi düştükçe harcamaların arttığı görülüyor. Yöresel olarak bakıldığında ise, Doğu Anadolu bölgesi halkı yüzde 56 ile  harcaması en fazla gelişen bölge. Doğu Anadolu Bölgesi’ni ise İç Anadolu Bölgesi (yüzde 45) ve Karadeniz Bölgesi (yüzde 37) peşine düşüp takip ediyor.
 
Maksimum Süpermarket ve Bakkal Harcamasında Çoğalma Oldu
Araştırma katılımcılarının yüzde 84’ü Ramazan ayı baştan başa özellikle süpermarket ve bakkal harcamalarının arttığını belirtiyor. Yüzde 11’lik kesim giyim, yüzde 8’lik kesim akaryakıt, yüzde 8’lik kesim ulaşım ve yüzde 6’lık kesim cep telefonu harcamalarının attığını söylüyor.
 
Restoran / lokanta harcamalarım arttı diyen kesim yüzde 10’ken, diğer bir yüzde 10’luk kesim bu harcamalarının azaldığını söylüyor. Halkın yüzde 12’si de sinema, konser, ağırlama harcamalarının azaldığını ifade ediyor.
 
34 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.