Başımız Neden Ağrır? Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

  Sağlık ve Yaşam    29 Kasım 2018
Yorum Yok

Hemen hemen herkeste sıklıkla görülen rahatsızlıkların başında gelen baş ağrısı, farklı birçok nedene dayalı olarak görülebilmektedir. Yazımızın devamında baş ağrısı sebepleri ve baş ağrısı tedavisi konuları hakkında bilgilere yer verirken, baş ağrısı nasıl geçer? Sorusunun da cevapları yer almaktadır.

Baş Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Baş ağrısı nedenleri arasında görülen en önemli faktörler, aşağıdakiler gibidir.

 • Boyun kaslarında oluşan ağrı ve gerilmeler.
 • Kış aylarında ayların da uzun süreli soğuğa maruz kalmakta, baş ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Çeşitli sebeplerle görülen streste, baş ağrısı sebeplerindendir.
 • Migren hastalığı da, baş ağrısının bilindik sebepleri arasında yer almaktadır.
 • Uzun süre aç ve susuz kalmak, baş ağrısı görülmesine neden olmaktadır.
 • Soğuk algınlığı rahatsızlıkları da, bilindik baş ağrısı nedenleri arasında görülmektedir.
 • Diş ağrısı, göz ağrısı, kulak ağrısı, ense ve sırt ağrısı gibi rahatsızlıklar da, baş ağrısı sebepleri arasında yer almaktadır.
 • Depresyona dayalı nedenler, en önemli baş ağrısı sebepleri arasında gösterilmektedir.
 • Yüz bölgesinde basınç görülmesi de, baş ağrısının önemli nedenleri arasındadır.
 • Beyin tümörleri, beyin sinir sistemi hastalıkları, beyin damar hastalıkları ve beyin basıncının yükselmesi gibi durumlarda da, baş ağrısı görülmektedir.
 • Baş ağrısının bir diğer nedeni ise sinüzit gibi farklı enfeksiyonlardır.
 • Uykusuzluk da yine en fazla bilinen baş ağrısının sebepleri arasındadır.

Baş Ağrısı Tanısı

Baş ağrısı tanısı için, baş bölgesinde ağrıların hissedilmesi yeterlidir. Diğer rahatsızlıklar gibi belirtiler görülmesine neden olmadan, tanı konulabilecek rahatsızlıklardan birisidir. Her ne kadar görülen ağrıya göre tanı konulabiliyor olsa da, baş ağrısının farklı beyin rahatsızlıkları nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle sıklıkla baş ağrısı sorunu yaşayan kişilerin, mutlaka doktora giderek muayene olmaları önem arz etmektedir.

Beyin gibi hayati önem taşıyan bir organın kafada bulunması nedeniyle, beyinsel bir rahatsızlığın olabileceği düşünülerek, zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Tipine Göre Baş Ağrıları

Baş ağrıları, farklı sınıflara ayrılarak analiz edilmektedir. Değişik tipte baş ağrıları gözükmesi nedeniyle 6 sınıfta değerlendirilen baş ağrılarının, tipine göre tedavisi de farklıdır. Tipine göre baş ağrıları hakkında, aşağıda detaylar yer almaktadır.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Gerilim tipi baş ağrısı rahatsızlığı, baş ağrıları arasında en yaygın görülen baş ağrısıdır. Özellikle kadınlarda daha fazla görülen gerilim tipi baş ağrısı, boyun ve baş çevresindeki kasların uzun süreli gergin kalması ile ortaya çıkmaktadır. Ancak çoğu zaman bu rahatsızlığı yaşayan kişi, bu kasların gerginliğinden habersiz olmaktadır.

Migren Tipi Baş Ağrısı

Henüz tam olarak nedeni saptanamamış olsa da, migrende önemli baş ağrısı çeşitleri arasında yer almaktadır. Hatta migrenin, en şiddetli baş ağrısı olduğu bilinmektedir. Artan ve tekrarlayan baş ağrıları şeklinde görülen migren atakları, özellikle 20 ile 40 yaş arası kişilerde daha sık görülmektedir. Cinsiyete göre görülme oranına baktığımızda ise, kadınların büyük bölümünde, migren ataklarının yaşandığını söyleyebiliriz.

Kadınlarda görülen migren ağrılarının, genellikle adet dönemlerinde ortaya çıktığı bilinmektedir. Türkiye’de her 5 kadından birisinin, migren nöbetleri geçirdiği söylenmektedir. Migren rahatsızlığı bulunan kişiler, karanlık, gürültülü ve soğuk ortamlarda daha çok etkilenmektedirler. Kafanın genelinde şiddetli ağrılar görülebileceği gibi, herhangi bir kısmında da zonklama şeklinde ağrıların hissedilmesi mümkündür.

[alert-note]Başınız ağrıyorsa ve halsiz hissediyorsanız grip olmuş olabilirsiniz ve “soğuk algınlığına ne iyi gelir” yazımızı okuyabilirsiniz.[/alert-note]

En şiddetli baş ağrısı tipi olması nedeniyle, migrene ne iyi gelir? Sorusuna da kısaca cevaplar verelim.

 • Tok kalmak, migren ataklarının görülmesini önleyici özelliktedir. Çünkü migren ataklarının görülme nedenleri arasında, açlık bulunmaktadır.
 • Orta sıcaklıkta olan ortamlarda bulunmak da, migrene iyi gelmektedir.
 • Sürekli kapalı alanlarda de hiçbir uğraş yapmadan durmak yerine, açık alanlarda ya da farklı ortamlarda çalışmakta migrene iyi gelmektedir.
 • Uyku düzeninin sağlanması da, migren ağrılarının etkisini azaltmaktadır. Migren hastalarının uykusuz kalması ya da çok uyuması halinde, migren ağrılarının şiddeti artmaktadır.

Migren Baş Ağrısı Tedavisi

baş ağrısı geçirme önerileri

Baş ağrılarınız için tavsiyeler

Migrene sebep olan birçok faktör bulunması nedeniyle, migren tedavisinde bir tek ilaç kullanılması mümkün değildir. Migren tedavisi kapsamında kullanılan farklı ilaçlar, hastalığın %100 tedavi edilmesinde başarılı olamamaktadır.

Migren tedavisinde nöbet önleyici ilaçlar, nöbet bastırıcı ilaçlar, migreni başlatan faktörlerden uzak durmak, strese karşı alınacak yöntemler gibi farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Migreni azaltmaya yönelik olarak Yaşam alışkanlıkları migren sayısını ve şiddetini azaltmak için önemli bir yol oynar. Düzenli uyku saatleri ,egzersizler,ve yeme alışkanlıklarınız migreni azaltmakta önemli faktörlerdir.

Sizlere yardımcı olabilecek bazı yaşam tarzınız ile ilgili değişiklikler şunlardır:

 • Düzenli Uyku: Düzenli bir uyku programı ayarlayarak migreni azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Hafta sonları ve tatil günleri de dahil olmak üzere , yatağa gidin ve her gün aynı zamanlarda kalkmaya özen gösterin. Çok fazla veya çok az uyku almak uyku prgramı migreni tetikleyebilir.Daha rahat ve kusursuz bir uyku için sinüslerinizin açık olmasına özen gösterin.Nitekim kapalı sinüsler oksijen yetersizliğine sebep olur,baş ağrısı mide bulantısı ve kusma izlenimi doğurabilir.
 • Düzenli Egzersiz: Sizler migreni egzersiz yaparak önlemek için kullanabilirsiniz.Hem vücudu korkuyor, hemde migren tetikleyen faktörlerden olan stresi azaltabilir. Düzenli yapılan egzersiz migreni tetiklemesinde koruyucu etken olabiliyor.
 • Düzenli yemek alışkanlığı: Düzenli yemek tüketmek kan şekerini korumak için önemli farktörlerdendir. Kan şekerindeki bir damla değişiklik migreni tetikleyebilir.Ayrıca bol su tüketmek yararlıdır.Su kaybı migreni tetikleyebilir.
 • Stresten uzak bir yaşam sürmeye çalışın: Birçok migren hastaları için, stres ortak bir tetikleyicidir.Hergün kendinize iyi gelen şey neyse zaman ayırın.Sadece dinlenmek bile yardımcı olabilir,zevk alabileceğiniz farklı şeyler bulun. Örnek olarak: Sakinleştirici müzik dinleyebilirsiniz,
 • Sevdiğiniz yerler için Kısa bir yürüyüşe çıkın
 • Düşünmek insanın hayallerini yaşadığı ortamdır düşünerek mutlu olun.
 • Yoga da yapabilirsiniz ancak yogadan ne anlarlar bilmem 🙂
 • Tamamlayıcı tedavileri deneyebilirsiniz: Migreni azaltmak için tamamlayıcı tedavileri deneyebilirsiniz.. Azaltma yöntemi olarak stresten uzak kalmanız için bu yöntemleri deneyebilirsiniz

Horton Baş Ağrısı

Horton baş ağrısı da, seyrek görülen baş ağrı tipleri arasında yer almaktadır. Bu baş ağrısı genellikle, erkeklerde görülmektedir. Genellikle 20 ile 40 yaş arasındaki bireylerde görülen baş ağrısı, 40 yaşından sonra da daha seyrek görülmektedir. Ağrı hissi göz çevresinden başlayarak, kafatasının ortasına kadar ilerlemektedir.

Horton baş ağrısı görülmesiyle birlikte kişide nezle, göz yaşarması ve burun tıkanıklığı gibi farklı komplikasyonlarda görülebilir.

İlaçlara Bağlı Olan Baş Ağrıları

Bu baş ağrıları, toplumun yaklaşık olarak %3’ünde görülmekte ve tamamen, ilaç kullanımına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bu baş ağrısının, kalıcı bir etkisi bulunmamaktadır.

Tehlikeli Baş Ağrısı

Yukarıda saydığımız baş ağrılarının fazla tehlikesi olmasa da, tehlikeli baş ağrısı diye tabir ettiğimiz rahatsızlıklar, bazen farklı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu tip baş ağrısı çok şiddetli ve ani bir şekilde görülebilir. Örneğin bir beyin kanaması belirtisi olarak, şiddetli bir baş ağrısı hissetmek mümkündür.

Genel Baş Ağrısı Tedavisi

Baş ağrısı tipinin ne olduğuna bağlı olarak, farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Ancak baş ağrıları için en fazla kullanılan tedavi yöntemi, ağrı kesicilerdir. Gerilim tipi baş ağrılarında ağrı kesiciler ağrının giderilmesine faydalı olsa da, baş ağrısı bulunan kişilerin mutlaka doktora gitmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle tehlikeli baş ağrılarında, önemli bir hastalığın belirtisi olma ihtimaline karşı doktora gitmek büyük önem arz etmektedir.

Migren rahatsızlığında ise kullanılan ilaçların yanı sıra, strese karşı alınacak yöntemlerde baş ağrısı tedavisi için etkili olmaktadır.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş ağrısına ne iyi gelir? Sorusuna maddeler halinde cevap verecek olursak, şunları söyleyebiliriz.

 • Düzenli uyku, baş ağrısını görülmesine engel olmaktadır.
 • Öğün atlamadan yemeklerin düzenli bir şekilde yenilmesi de, baş ağrısına ne iyi gelir? Sorusunun cevapları arasındadır.
 • Düzenli bir şekilde spor yapmakta, baş ağrısına iyi gelen faktörler arasında yer almaktadır. Özellikle bisiklet kullanmak ve yüzmek farklı egzersizler, baş ağrısını önleyici özelliklere sahiptir.
 • Sizi strese sokan nedenleri belirleyerek, bu nedenlerin ortadan kaldırılmasına yönelik düzenlemeler yapın.
 • Sosyal hayattan kendinizi soyutlamayın. Sosyal yaşantıda aktif olmak, baş ağrısına iyi gelmektedir.
 • Olumsuzluklara karşı, aşırı derecede hassasiyet göstermekten vazgeçin.
 • Alkol ve sigara gibi alışkanlıklardan vazgeçin.
 • Gürültülü ortamlar ve güçlü kokuların bulunduğu yerlerden uzak durun.
 • Çok fazla kafein tüketiminden kaçının.

[alert-note]Gereksiz yere fazla antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar kullanmaktan uzak durun.[/alert-note]

Baş ağrısına ne iyi gelir? Sorusuna, detaylı cevap vermiş olduk. Yukarıda da belirttiğimiz gibi baş ağrısı hissettiğiniz zaman, ağrılarını seyrek düzeyde görülmesi ağrı kesicilerle tedavi edilebilir. Ancak süreklilik arz eden baş ağrılarında, mutlaka doktora gitmenizi tavsiye ederiz.

 • Bu içerik faydalı oldu mu?
5
47 okunma

Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.