Blog

Bankalardan çek talebi

  Blog    18 Ocak 2019
Yorum Yok

Bankalardan çek talebi
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Kültürlü, ”Bankaların çek yaprağı başına olan sorumluluklarının kaldırılmasını istek ediyoruz” dedi.
Kredi Tescil Bürosu’nun (KKB) Ataşehir’deki yeni binasının açılışı ile çek ve tehlike raporlarının elektronik ortama taşındığı ”E-Rapor Sistemi”nin tanıtımında Aydınlatılmış, küresel ekonominin koşulları dikkate alındığında riskin iyi yönetenler için fırsat, yönetemeyenler için ise korkutma oluşturabileceğini söyledi.
Tehlike almayanların büyümesi ve rekabet gücünün ise sınırlı kalacağını gösteren Açık Fikirli, şunları aktardı:
”İşletmelerimizin dinç olarak büyümesi için belirleyici olan esas faktörlerden bir tanesinin özkaynaklarımız olduğunu hepimiz biliyoruz. Özkaynakların güçlendirilmesi değin kayda değer bir konu borçlanmanın rasyonel yapılması, risklerin doğru fiyatlanması ve yönetilmesidir. Riske dayalı idare makro ve mikro anlamda modern idare anlayışının temel konularından bir tanesidir. Bu kavrama bilhassa mali sektördeki düzenlemelere daha pozitif yansımakta tehlike ve anapara arasındaki ilişki geçmişe nazaran fazla daha dinç kurulmaktadır.
Riskleri dürüst yönetmenin temel kuralı kredi değerliliğin ve ödeme gücünün ölçülmesini sağlayacak doğru bilgidir. Tehlike merkezi bu anlamda çok önemli bir işleve sahip olacaktır. Kurumsal ve bireysel, pozitif ve negatif tehlike bilgilerinin ayrıntılı olarak zamanında ve idareli olarak izlenmesine imkan vererek risk ve fiyatlama yelpazesinin daha geniş aralıklarda uygulanmasını muhtemel kılacaktır.”
Bu Nedenle idareli faaliyetin finansmanında çok daha sağlıklı kararlar alınabileceğine dikkati çeken Açık Fikirli, ”Bunun anlamı kaynakların daha bereketli kullanılması ve tasarrufun artmasıdır” dedi.
Risk merkezinin, Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Teftiş Kurulu (BDDK), kredi veren ve yöneten parasal kurumların işbirliği ile oluşturulmakta olduğunu söyleyen Okumuş, ”Tehlike Merkezi finansal kurumlar yanına kurumsal ve kişisel müşterilere ilişkin risk bilgilerine sahip parasal olmayan kuruluşların da veri aktaracağı ve paylaşacağı bir yapıda kurulmuştur” ifadelerini kullandı.
Bu yönü ile risk merkezinin bütün sektörler ile işbirliği içerisinde olacağını dile getiren Aydınlatılmış, şunları söyledi:
”Bugün bu yolda kayda değer adımlardan bir parça başına atılacaktır. Bu vesile ile tehlike merkezi çalışmalarının ilerlemekte olduğunu, bu ay içinde Merkez Bankası’ndaki bilgilerin risk merkezi göre teslim alınacağını, test amaçlı üç aylık bir dönemden sonra ikinci çeyrekten itibaren paralel uygulamaya geçileceğini ve yılın ikinci yarısından itibaren tehlike merkezinin, yasanın ve düzenlemelerin öngördüğü işlevine başlayacağını söylemek isterim. Bilgilerin toplanması, işlenmesi ve paylaşılması tehlike merkezi sorumluluğunda oysa KKB kadar yapılacaktır.”
-Bankaların çek yaprağı başına olan sorumlulukları…-
Bu aşamada bir konuyu söz etmek istediğini ve bugün tanıtımı yaptıkları sistemle çek kabul edenlerin çek keşidecisinin bilgilerini ister bankalardan isterse elektronik yöntemle kısa sürede görebileceklerini ifade eden Aydın, sözlerini şu şekilde tamamladı:
”Bu nedenle bankaların çek yaprağı başına olan sorumluluklarının kaldırılmasını talep ediyoruz. Bu sayede bankalar çek defterleri için anapara bozmak zorunda kalmayacakları için maliyetler düşecektir. Çek defteri için güvence istenmeyeceğinden bilhassa minik işletmelerimiz ve esnaflarımız açısından çek kullanımı daha hesaplı ayla gelebilecektir. Hakiki sektör temsilcileri göre da destekleneceğini beklediğimiz talebimizin hükümetimiz tarafından uygun görülerek düzenlemelerde kısa sürede zorunlu değişikliğin yapılmasını arz ediyoruz.

1 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: