Bankacılık sektöründe mevduat ve krediler azaldı

  Kredi - Borsa    17 Ocak 2019
Yorum Yok

Bankacılık sektöründe mevduat ve krediler azaldı

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, Garanti Bankası kadar bu yıl 5’incisi düzenlenen Sürdürülebilirlik ve Risk Yönetimi Çalıştayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, proje yönetiminde parasal risklerin yanı sıra çevresel ve sosyal risklerin de doğru şekilde yönetilmesi gerektiğini söyledi.

Dünya genelinde halka açık şirketlerin hisselerini elinde bulunduran yabancı yatırımcıların, yatırım tercihlerini bu riskleri en içten yöneten firmalardan yandan kullandığına göze çarpan eden Edin, uluslararası fonların da sürdürülebilir yatırımlara yönlendirilmeye başlandığını bildirdi.

Edin, bu sene Birleşmiş Milletler’in Sorumluluk Sahibi Bankacılık Prensipleri yayınlandığını dile getirerek, “Dünya genelinde 28 bankanın bir araya gelerek oluşturduğu prensiplerin hazırlanma aşamasında biz de yer aldık. Oradaki gözlemlerimizi, prensiplerin etkilerini ve beklentileri de üyesi olduğumuz platformlarda ve alıştırma gruplarında herkesle paylaştık. Bankalar olarak bu değişime bacak uyduracak ayrı ürünlerle ve finansman mekanizmalarıyla kaynaklarımızı sürdürülebilir alanlara aktarıyoruz. Bunun için en hoş örnekler yeşil krediler ve sosyal bonolar.” diye konuştu.

SİBER SALDIRILAR NEDENIYLE ELEKTRİK KESİNTİLERİ OLDU

Edin, dünyadaki değişimle birlikte finans sektörünün uyarı etmesi gereken unsurlardan birinin de dijital riskler olduğunu açıklama etti. Dünya Hesaplı Forumu’nun da atıfta bulunduğu dijital risklerin son dönemde artan bir şekilde arttığını gösteren Edin, şunları kaydetti:

“Mesela eylül ayında Borsa İstanbul sistem arızası nedeniyle durdu. Avrupa’da da siber saldırılar sebebiyle elektrik kesintileri oldu ve enerji santrallerinde operasyonlar kısa süreli durma noktasına kadar geldi. Yani siber saldırılar bir projenin finansman kaynağından, sponsoruna ve danışmanlarına değin bütün ortaklarının meslek sürekliliğini, faaliyetlerini ve hatta itibarını etkiliyor. Siber saldırılar geçen seneden itibaren finans sektöründe daha çok gündeme gelmeye başladı. Geçen sene bir banka bu yüzden sistemini kapatmak zorunda kaldı. Sonrasında ‘Burada bir siber saldırı riski var, gerçekten bizim finanse ettiğimiz projelerde de böyle bir risk değil mu?’ sorusu oluştu. Böyle risklerin olması ve projelerin belli nakit akışlarını yaratamamalarını göz önünde bulundurarak, bundan daha sonra bu nesil risklere de bakılması gerektiğine karar verdik. Burada önemli olan, kendi yazılımlarını yaparken, dıştan gelen herhangi bir saldırıda, kendi sistemlerinin riske girmesini engelleyecek sistemlerin kurulması. Bu herkesi etkileyen bir şey, özellikle elektrik ve gaz dağılma, elektrik imal şirketleri ve hatta hastaneleri bile… Bundan Böyle çevresel risklerin yanında dijitalleşmeden kaynaklı riskler de proje finansmanında en manâlı kriterlerden birisi olacak.”

Edin, düzenleyici ve denetleyici kurumlar göre sürdürülebilirlik konularının benzer mali performans gibi raporlanmasının talep edilmesi gerektiğini de açıklama etti.

Sürdürülebilirlik konusunda kolektif mücadele gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Edin, banka olarak bu kapsamda nihai tüketiciyi enerji verimliliği gibi konularda özendirme ederek farkındalık yaratmaya çalıştıklarını söyledi.

1 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: