Bakteriyel vajinit

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Bakteriyel vajinit

Tanım:
Her kadın ara sıra adet duzeninde sapmalar, gecikmeler ya da ara kanamalar yaşayabilir. Olağan insan hayatında yaşanılan stresler, sıkıntılar, ani kilo değişiklikleri, spor, üzüntüler gibi pekçok etmen adet düzenini etkileyebilir ve adeta bir saat gibi işleyen bu mekanizmada sapmalara niçin olabilir. Adet düzenindeki sapmaların hiçbir türlüsü sıradan değildir ve araştırılması gerekir. Çünkü bayan üreme sistemindeki az daha tüm patolojilerin en sık verdiği semptom adet düzensizlikleridir. Her adet duzensizliği olağandışı olmasına karşın herzaman bir patolojiyi, kisti, myomu veya en korkuncu kanseri sinyâl etmez. Altta yatan anatomik bir patoloji olmadığı halde sıradan adet düzeninde meydana gelen anormal kanamalara disfonksiyonel uterin kanama (DUK) adı verilir.Burada kayda değer olan nokta kanama bozukluğunu açıklayacak organik bir lezyonun bulunmamasıdır. ilk olarak 1927 yılında tanımlanan bu tabloya methropathia hemorrhagica ya da diğer bir deyişle metropatik uterus adı verilmiştir, günümüzde ise disfonksiyonel uterin kanamalar başlığı altında incelenmektedir.

Klinik
Disfonksiyonel kanamalar adet kanamasının ritminin, miktarının ya da her ikisinin ansızın bozulması ile belirgindir. Başlıca beyin-hipofiz-yumurtalık üçgenindeki hormonal dengenin bozulmasından kaynaklanır. Beyinden salgılanan gonadotropin adı bahşedilen hormonların salgılanma bozuklukları veya uyumsuzlukları altta yatan başlıca nedendir. Bu durum yumurtlama bzoukluklarına neden olarak östrojen ve progesteron arasındaki dengenin de bzoulmasına yol açar. Neticede disfonkisyonel uterin kanamalar, endometrial hiperplazi, over kistleri gibi hastalıklar ortaya çıkabilir.

Klinik olarak kanamanın patternine göre isimlendirilirler.Buna kadar
Amenore 3 veya daha fazla adet dönemi icin gereken sürede hiç adet görmemek
Oligomenore 35 günden daha seyrek olan kanamalar
Polimenore 21 günden daha sık olan kanamalar
Hipomenore Adet kanamasının miktarının az olması
Hipermenore Adet kanamasının miktarının fazla olması
Menoraji Adet kanamasının süresinin uzaması
Metroraji Ara kanamaların olması
Menometroraji Yamalı aralıklarla artı miktarda kanama olması
Ovülasyon kanaması Siklus ortasında görülen hafif kanama
Spotting Lekelenme

DUK jinekolojik şikayetlerin yaklaşık %10′unu meydana getirir.En sık buluğ çağı başlangıcında ve menopoza yakın dönemde görülür.
Yamalı kanamalar yumurtlamanın olduğu (ovülatuar) ve olmadığı (anovülatuar) olarak terbiyesizce 2 ye ayrılır. DUK’ın takriben %90′ı anovülatuardır. Yani herhangi bir nedene bağlı olarak o adet siklusunda yumurtlama olmamıştır.

Ovülatuar Kanamalar
Çoğunlukla üreme çağındaki kadınlarda görülür. Izafi olarak FSH eksikliği nedeni ile yumurta gelişimi gecikir ve çatlama geç oluşur. Bunun sonucunda kişide oligomenore görülür. Eğer yumurta hücresinin FSH’a duyarlılığı artmış ise bu kere yumurta hücresi vaktinden önce gelişir ve çatlar neticede polimenore ortaya çıkar.Adet ortasıda yumurtlama döneminde denk gelen kanama da bu sınıfta değerlendirilir.

Anovülatuar Kanamalar
Çoğalan yumurta hücresinin çatlamaması sonucu buradan östrojen hormonu salgılanmaya devam eder. Bu tesir ile rahim iç zarı olan endometrium kalınlaşmaya devam eder. Yumurtlama olmadığı için progesteron dolaşıma tatmin edici dek salınamaz ve kalınlaşmaya başlayan endometrium bir vakit sonradan kırılır ve kanama ortaya çıkar. Anovülatuar sikluslar birincil adet kanamasından sonraki ergenliğe geçiş döneminde, polikistik over hastalığında, menopoz öncesi dönemde, emzirme dönemlerinde ve kilolu hastalarda sık rastlanılan bir durumdur.

Hormonal etkiler
Endometrium sürekli yenilenen ve her ay metamorfoz gösteren bir dokudur (Bkz.Endometrial hiperplazi). Bu doku östrojen ve progesteron adlı hormonlara karşısında çok hassastır. Endometriumu etkileyecek organik bir patoloji olmadan östrojen ve progesteronun baştan savma ve değişik düzeylerdeki etkileri düzensiz kanamalara yani disfonksiyonel uterin kanamaya niçin olur. Bu tür kanamalar oluş mekanizmasına kadar 5 başlık altında toplanırlar:

1.Östrojen çekilme kanaması: Östrojenle uyarılmış ve kalınlaşmakta olan endometriumda östrojenin aniden ortadan çekilmesi ile meydana gelen endometrium dökülmesi ve görülen kanamadır. Bu kanama türünde progesteronun bir etkisi yoktur. Dışarıdan bahşedilen östrojenin kesilmesi veya ameliyat ile her iki yumurtalığın alındığı durumlarda görülür. Pratik Olarak pek sık karşılaşılan bir tablo değildir.

2.Östrojen kırılma kanaması: Östrojenle kesintisiz uyarılmakta olan endometriumda östrojene olan yanıt endometriumun her alanında benzer ve eşit değildir. Östrojen uyarısı devam ettikçe artı gelişmiş ve kalınlaşmış kısımlarda kanlanma ve dolayısı ile beslenme bozuklukları başlar ve bu kısımlar dökülerek kanamaya niçin olur. Anovülasyonda ortaya çıkan kanama bzoukluklarının mekanizması budur, dolayısı ile disfonksiyonel uterin kanamaların aşağıda yatan en manâlı mekanizma da östrojn kırılma kanamasıdır.
3.Progesteron çekilme kanaması: Östrojenle uyarılmış ve kalınlaşmış endometrium yumurtlamadan sonra progesteronun etkisi altına girer ve artık kalınlaşmaz. Progesteron ortamdan çekildiğinde ise endometrium üzerindeki yardım ortadan kalkar ve tüm işlevsel endometrium dökülerek kanamaya niçin olur. Sıradan adet kanamaları ve doğum denetim hapı kullanırken ilaç bittikten daha sonra görülen kanama bu türdedir.
4.Progesteron kırılma kanaması: Progesteron düzeyi endometrium kalınlığını korumaya yetmez ve kanamaya yol açar.
5.Atrofi kanaması: Östrojen ve progesteronun ortamda tatmin edici miktarlarda bulunmamasına yan olan kanamalardır. Menopoz sonrası dönemde görülürler.

Tanı
Olağandışı vajinal kanama olan hastalarda altta yatan organik bir lezyonun bulunamaması ile tanı konur.Ayırıcı tanıda myomlar, endometrium iltihabı, spiral, dıştan verilen ilaç ve hormonlar, hamilelik, düşükler, dış hamilelik, habis tümörler, kan hastalıkları, karaciğer hastalıkları düşünülmelidir.

Tedavi
Tedavide maksat kanamanın durdurulması ve tekrar her yerde etmesinin engellenmesidir.Bu amaçla öbür hormon kombinasyonları kullanılır. 35 yaş üzeri kanamalar durdurulamıyorsa cerrahi müdahale gerekebilir. Bazen genç hastalarda da akut kanamayı önlemek için kürtaj gerekli olabilir.

15 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.