Bakanlık konut satışlarını artırmak için harekete geçti

  Güncel Haberler    16 Ocak 2019
Yorum Yok

Bakanlık konut satışlarını artırmak için harekete geçti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yabancıya ev satışını arttırmak ve Türkiye’yi tanıtmak için düğmeye bastı. Bakanlık, ayrıca Tapu ve Kadastro Müdürlüğü keza de özel sektör işbirliğiyle incelemeler yapacak. Edinilen bilgilere tarafından önce maksat ülkeleri belirleyecek sonradan bu ülkelerde tanıtım ve satmak ofisleri kurulacak. Bu Nedenle yabancılar veya yurtdışında yaşamış Türkler işlemlerini bulundukları ülkeden daha dinç ve seri halledecek. Bu birimlerde vatandaşa konut alacağı proje ve lokasyonla ilgili dinç veri verilerek, vatandaşın dolandırılmasının da önüne geçilecek. Projeler haricen ülke tanıtımı yapılarak sadece gayrimenkul değil turizm sektörüne de destek sağlanacak. Özel sektörün de desteği alınarak yürütülecek çalışmalar sonrası ülkeye döviz girdisi sağlanacak.

REKOR KIRILDI

Yabancıya satış konusunda kamu son dönemde manâlı adımlar attı. Geçtiğimiz haftalarda, mal alan yabancıya yurttaşlık verilmesi için konulan 1 milyon dolar sınırı 250 bin dolara geçildi. Yapılan bu düzenlemenin yanına kurdaki hareketlilik de yabancının ilgisinde etkin oldu. Kazancı dolar veya Euro olanlar için Türkiye’deki konut fiyatları cazip ışık halkası geldi. Yabancılara ev satışı aylık bazda tarihinde ilk defa bu yıl eylül ayında 5 binin üzerine çıktı. Eylülde geçen yılın benzer dönemine tarafından yabancılara konut satışı yüzde 151.1 artarak 5 bin 615’e yükseldi. Bu yılın 9 ayında yabancılara konut satışı geçen yılın benzer dönemine kıyasla yüzde 58.5 artış gösterdi. Geçen yılın tamamında 22 bin 234 konut satışı göz önüne alındığında, 2018’de yabancılara ev satışının 30 bini geçmesi bekleniyor.

30 MİLYAR DOLAR HEDEFİ

Son dönemde yaşanan hareketlilik sonrası özel sektör de harekete geçti. Yurtdışında tanıtım turlarına çıkan firmalar, satmak ofisleri açmak, fuarlarda yer edinmek için çalışmalara başladı. Firma bazında yapılan çalışmaların amaca ulaşma noktasında tatmin edici olmadığını bildiren sektör temsilcileri kamunun öncülük etmesinin büyük siklet taşıdığına vurgu yapıyor. Kamunun desteğiyle takvim 4-4.5 milyar dolar olan yabancıya satışın 2019’da 10 milyar dolara çıkması hedefleniyor. Uzun vade için hedeflenen ise yıllık 30 milyar dolarlık satmak yapılması. Eylül ayında Moskova’da düzenlenen gayrimenkul fuarına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da Türkiye’nin bugüne kadar yabancıya satmak pazarında adalet ettiği payı alamadığını belirtmiş ve “1 milyon dolar sınırının 250 bin dolara çekilmesi manâlı bir adım. Bu düzenlemeyle sektör atağa kalkacak. Son 5 yılda yapılan satmak önümüzdeki 1 yılda yapılacak” demişti.(Gülistan Alagöz/Bağımsızlık)

11 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.