Bakan’dan bayram ikramiyesi açıklaması! Dahil edilmeyecek

  Güncel Haberler    14 Şubat 2019
Yorum Yok

Bakan'dan bayram ikramiyesi açıklaması! Dahil edilmeyecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, geçen sene Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan Ramazan ve Kurban Bayramlarında ikramiye verilmesi uygulamasının, evde bakım yardımı alanların kazanç şartlarında bir çoğalma görünmesine ve bu nedenle gelir şartının aşılmasına sebep olduğunu belirterek, bu yardımı alanların mağdur olmaması için yeni bir düzenlemeye gidileceğini söyledi.

 

Bakan Selçuk. yeni düzenleme ile, bu ikramiyelerin hane içinde birey başına düşen kazanç hesaplamasına dâhil edilmemesi ve bu suretle evde bakım yardımı alanların mevcut destek ve hizmetlerden faydalanmaya devam edeceklerini kaydetti.

Bu düzenleme ile, Sosyal Hizmetler Kanununda Değiştirme Yapılması Hakkında verilen Kanun Teklifi Taslağına, “5510 sayılı Kanunun ilave 18 inci maddesi uyarınca Ramazan ve Kurban Bayramlarında ödenen bayram ikramiyeleri hane içinde kişi başına düşen sıradan aylık kazanç hesaplamasına dâhil edilmez.” cümlesi eklenecek.

Evde bakım yardımında gelir ölçütü, hane içinde kişi başına düşen gelirin net minimum ücretin 2/3’ünden eksik olması gerekiyor. Geçtiğimiz yıl, 513 bin 276 faydalanıcı için takriben 6,8 milyarTL kaynak aktarıldı.

Bakıma ihtiyacı olan engellilere, evde bakım hizmeti zarfında ödenen maaşlar için yeni düzenlemenin Türkiye Büyük Halk Meclisi’nde, Genel Komite’un gündemine gelmesi bekleniyor.

KAYNAK: İHA
0 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: