Bakan Kurum açıkladı! 7-8 ay içerisinde…

  Güncel Haberler    26 Mart 2019
Yorum Yok

Bakan Kurum açıkladı! 7-8 ay içerisinde...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kartal’da yıkılan ve yapımına başlanan binaların bulunduğu alana 105 konut ve 20 ticari ünite yapımına başlandığını belirterek, “Konutlarımız zemin pozitif 5 katı geçmeyecek şekilde tasarlandı. Buranın siluetine ve buradaki kat yüksekliklerine yerinde. Sene sonuna kadar yüklenici firmanın süresi var ama biz 7-8 ay içerisinde konutları bitirip vatandaşlarımıza teslim etmeyi hedefliyoruz.” dedi.

 

 

Kurum, Kartal’da Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesinin gerisinde tehlikeli olduğu için yıkılan ve temeli atılan binaların bulunduğu alanda incelemelerde bulundu.

Burada basın mensuplarına izah etme yapan Kurum, 6 Şubat’ta binanın çökmesi sonucu 21 kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatarak, tehlikeli 9 binanın da yıkıldığını, vatandaşların taşınmalarına takviye edildiğini anımsattı.

 

 

 

Bakan Kurum, olayın arkasında 48 gün geçtiğini açıklama ederek, dün yıkılan binaların yerine yatay mimari anlayışıyla zemin artı 5 katı geçmeyen 105 konut ve 20 dükkandan oluşan projenin yapımına başlandığını, 7-8 ay içerisinde de konutların vatandaşlara teslim edileceğini anlattı.

Yitirilen canların geri getirilemeyeceğini, mağdur vatandaşların acılarını paylaşmak adına bu çalışmaların çabuk şekilde yürütüleceğini vurgulayan Kurum, bu çalışmanın vatandaşlarla rızası alınarak gerçekleştirilip temelinin atıldığını söyledi.

Kurum, “Bu sağlam binalarda inşallah Havva kızımız, Mahmut Tayyip oğlumuz mutlu ve huzurlu oturacaklar, oyun oynayacaklar. Biz bu mutlulukla artık bütün Kartal’da tüm Türkiye’de hızlı istikrarlı bir şekilde bu kentsel dönüşüm sürecini vatandaşlarımızla el birliğiyle yürütmek istiyoruz.” diye konuştu.

Kentsel dönüşümün siyasi araç gereç yapılacak bir olay olmadığını vurgulayan Kurum, her sene 300 bin konut dönüştürmek suretiyle 5 yıl içerisinde 1,5 milyon acele, öncelikli, tehlikeli binaların dönüşümünü gerçekleştirmek istediklerini kaydetti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bu kapsamda tüm valiliklere gönderdiklerini genelge çerçevesinde tehlikeli alanların tespiti için süratli ve seri bir şekilde valiler ve belediye başkanlarının çalıştığını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bakanlığımız da bunun yüzde 10-15’ini Toplu Konut İdaresi Başkanlığı eliyle gerçekleştirecek. Geri kalanına ilişkin de İller Bankası Genel Müdürlüğümüz yüzde 50’ye değin faiz desteği vermek suretiyle 4 milyar liraya dek da kredi faizinde destek olacağız. Bu şekilde bugüne değin yaptığımız kentsel dönüşüm sürecini artırarak hızlı bir şekilde vatandaşlarımızla el birliği içerisinde yürütmek istiyoruz.”

“BU ÇALIŞMAYI TÜM İLÇELERDE GERÇEKLEŞTIRMEK İSTİYORUZ”

Basın mensuplarının soruları üzerine Kurum, proje hakkında şu bilgileri verdi:

“Burada 105 konut, 20 de ticari ünite yapıyoruz. Konutlarımız zemin artı 5 katı geçmeyecek şekilde tasarlandı. Buranın siluetine ve buradaki kat yüksekliklerine uygun. Bu gördüğünüz sağlam binalarda bizim daha önce riskli yapı tespiti yapıp, Bakanlığımızca dönüşümünü yaptığımız binalar. Bu adayı bu yeni yapacağımız binalarla birlikte dönüştürdüğümüz süre tüm adamızda sağlam binaların olduğu bir sürece girmiş olacağız. Tabii sene sonuna kadar yüklenici firmanın süresi var ancak biz 7-8 ay içerisinde konutları bitirip vatandaşlarımıza teslim etmeyi hedefliyoruz.”

Kurum, bir gazetecinin riskli yapı tespiti çalışmasıyla ilgili sorusunu şöyle yanıtladı:

“Orhantepe’de riskli yapı tespiti çalışmasını Bakanlığımız ücretsiz olarak vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda yapıyor. Bu alıştırma çabuk ve çabuk bir şekilde şu an yapılıyor. Akabinde bütün vatandaşlarımızla el birliği içerisinde, onların rızası çerçevesinde çoğunluğun sağlanması halinde buradaki yaptığımız uygulamanın bir benzerini de Kartal’da Orhantepe’de, diğer mahallelerde de yapmak istiyoruz. Aslına bakarsanız İstanbul’un tüm ilçelerinde yerine getirmek istiyoruz. Esenlerde, Üsküdar’da, Beyoğlu ve Gaziosmanpaşa’da temelleri attık. Öteki ilçelerde de hızlı bir şekilde bu süreci yöneteceğiz. İnşallah o acıları bir daha yaşamamak üzere binalarımızın tamamını deprem riskinden kurtarmak istiyoruz.”

İMAMOĞLU’NUN KAZA UYGUN SİYASET YAPMASI

Bakan Murat Kurum, CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’daki kentsel mutasyon çalışmalarına yönelik eleştirilerini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üstüne, kazanın yaşandığı yerde siyaset yapmanın dürüst olmadığını söyledi.

Şehirsel dönüşümü siyasi bir araç gereç aracı yapmanın çok içten olmadığını vurgulayan Kurum, “Ekrem Bey böyle bir yorumlama yaptı burada, ’17 senedir ne yaptınız?’ dedi. Ben dün Beylikdüzü’ndeydim, burada bir tane şehirsel değişim projesi yapılmamış. Çöp dağları hala duruyor. O işte bizim Beylikdüzü’nde vatandaşlarımızın o altyapıdan pis kokulardan, rahatsızlıkları halen devam ediyor.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AK Parti iktidarı döneminde 17 yılda TOKİ eliyle depreme dirençli, 250 milyar liralık 840 bin konut yapıldığını, bunun içinde stadyum, hastaneler, eğitim alanları, spor salonları, millet bahçeleri ve parklar yer aldığını kaydetti.

Bakanlığın, Kentsel Değişim Genel Müdürlüğü eliyle 580 bin konutun dönüşümü başlattığını açıklayan Kurum, “Tam 10,5 milyar lira, şehirsel dönüşüme kira ve faiz desteği verdik. Seri ve istikrarlı bir şekilde 2013 yılında başlattığımız seferberliği kararlı bir şekilde yürütüyoruz. Bu işler anlamsız laf ve boş konuşmalarla olmuyor. İcraatla oluyor. Geleceksiniz 48 gün sonra vatandaşın acılarını burada paylaşıp temelinizi atacaksınız, 7 ay sonradan da vatandaşlarınıza konutları teslim etme sözü vereceksiniz. Biz işimize bakıyoruz.” şeklinde konuştu.

KAYNAK: AA
15 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.