Bakan Dönmez’den önemli açıklamalar

  Güncel Haberler    20 Mart 2019
Yorum Yok

Bakan Dönmez'den önemli açıklamalar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Adana’da ikinci bir kuyuda sondaja başladık, hedefimiz 4 bin 500 metre” dedi.

İşte Bakan Dönmez’in açıklamaları:

Biz son 15 yılda 5 ilden 81 ile doğal gaz götürdük. İl, ilçe merkezlerine doğal gaz ulaştırdık. Doğal gazı getirmenin usul ve esasları kesin. Nihai kararı muhakkak mekanizmalar oluşturularak veriliyor. Bir Takım adaylar doğal gaz getireceğini belirtiyor. Bu bir altyapılar yatırımı. Belediyelerle işbirliği içerisinde olunması gerekiyor. Ekonomik ve teknik olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Bu süreçlerin büyük bir kısmı da Ankara’da gerçekleşiyor. Nasıl 511 ilçemize götürdüysek kalan yerlere de inşallah doğal gazı ulaştıracağız.

Enerji gündemi sadece bizim değil bütün devletlerin ajandasındaki günlerinden biri. Birinci öncelikli konumuz arz ve arz güvenliğini sağlamış olmamız. Türkiye ciddi çalışmalar yaptı. 30 bin megavattan 90 bin megavata ulaştık. Kesintiler oluyordu, esas sebebi arzın beceriksiz olmasıydı. Son birkaç yıldır özellikle talep tarafında yapılan yatırımlarla talep sorunun aştık. Enerjide doğal kaynaklarımızın yetersizliği nedeniyle dışa bağımlılığımız laf konusu. Yüzde 60 yerlilik oranına ulaştık. Verimsiz geçen bir sezonda hidro elektrik kapasiteniz düşer. Rüzgar, güneş mevsimsel değişikliklere tabidir. Yenilenebilir imal yıldan yıla değiştirme gösterebiliyor. Yerli imal miktarı artan bir şekilde artıyor. Zinde bir Türkiye için bağımsız enerjiye sahip olmamız gerekiyor.

Yerli kömür tarafında önemli potansiyelimiz var.

 

Bildiğiniz gibi son çeyrekte Ekim aylarında birincil sondaja Alanya’da başladık. Şu an son virajdayız. 6 bin metreye Mart ayı sonunda ulaşmış olacağız. Orada teknik olarak bazı testlerin yapılması gerekiyor. Daha özenli çalışma yapılması gereken dönemdeyiz. Petrol, gaz araması dayanıklılık isteyen bir iş. İngiltere ve Norveç fazla denedi ve tası tarağı toplarken madeni buldu.

İKİNCİ BİR KUYUDA SONDAJA BAŞLANDI

Son teknolojiyi kullanıyoruz. Dünyada bu özelliklere sahip 16 gemi var. Servis şirketinden hizmet kiralayarak da yapabilirsiniz. Lakin bizim saldırgan sondaj arama programımız olduğu için bu gemiyi kendi ulusal imkanlarımızla yapalım diye bu amaçla çalışmamız devam ediyor. Kıbrıs Rum Kesimi ve öteki komşu ülkelerin doğal gaz arama çalışmaları var. İsrail ve Darı buluş yaptı. Bölgenin emin bir potansiyeli olduğunu biliyoruz. İnşallah birincil denemelerde bu potansiyeli yakalamış oluruz. Öteden beri savunduğumuz Kıbrıs Rum Kesimi adadaki yer altı zenginliğini kendi işlemesini doğru bulmadığımızı belirttik. Iki Taraflı herkesin kazanacağı model üzerinde uzlaşma olur. 

Saha keşfedildikten daha sonra takvim günlük üretim miktarları tespit edilmesi gerekiyor. Boru hattıyla gazın karaya getirilmesi gerekiyor. Antalya açıklarındayız bulursak Anadolu’ya çıkartmış olacağız. Kuyunun olduğu yere platform gerekiyor. Bu işler birkaç sene alır. Ciddi altyapılar işi gerçekleştirmek gerekiyor. Su altında da inşaat kabiliyetimiz var. Çanakkale’yi 2 defa geçtik, Marmara geçildi.

Adana’da ikinci bir kuyuda sondaja başladık, hedefimiz 4 bin 500 metre. Ayrıca Akdeniz ayrıca Karadeniz’de uluslararası şirketlerle yeni işbirliklerimiz olabilir, açığız.

PETROL YALNIZCA İSTASYONDAKİ FİYATLARI ETKİLEMİYOR

Petrol fiyatlarını biz belirlemiyoruz. Yalnizca biz değil Avrupa da böylece. Enerjide dışa bağımlı. Onları da fazla olumsuz etkiliyor. Ambargoların önüne geçilmesi gerekiyor. Fiyatlardaki dalgalanmaların ambargolardan kaynaklandığını düşünüyoruz. Petrol sadece istasyondaki fiyatları etkilemiyor. Petro kimya ürünlerini de etkiliyor. Kullandığımız plastikten tutun da birçok malzemenin çiğ maddesi petrol. Doğal gaz fiyatlarını da etkiliyor. Boru gazları petrol fiyatlarına endeksli olarak artıyor ya da eksiliyor. Ham petrol fiyatları 65-66 dolar bir fiyat öyle ya da böyle bir hafta sonra pompa fiyatlarına yansıyor. 6 ay daha sonra doğal gaz fiyatlarını etkiliyor. 7-8 ay sonra elektrik fiyatlarını etkiliyor. Elektrik borsası var. Elektriği doğal gazla üreten şirketler var. Değişen maliyetleri fiyatlara yansıtıyorlar. Konut ve ufak tüketiciler 9 ay sonra fiyatlara yansımış olarak görüyorlar. Eşel mobil sistemine gidildi. Yüksek fiyat artışlarını ücret üzerinden yönetmiştik.

Vatandaş zam haberlerine daha fazla sağduyu. Fiyat düşüşleri de oluyor. Petrol ve kur fiyatları düştüğünde görece olarak pompa fiyatlarına da yansımıştı.

Eşel mobil dönemi kalktı biliyorsunuz. Çoğaltma veya azalışlar pompaya yansıyor. Eşel mobilde artışların yansımaması için mekanizma geliştirilmişti. şu anda birebir yansıyor.

Nükleer santral projelerinde inşaat süreçleri uzun zamanlar tüketen süreçler. Bu safhaları bitirmiş olduk. Cumhuriyetimizin 100. Yılında ilk reaktörü devreye olmak hedefimiz. İkinci reaktörün sınırlı inşaat iznini de verdik. 4-5 yıl önce 250-300 aralarında öğrencimizi eğitim amaçlı göndermiştik. Sahiden lisans eğitimi aldılar. 30’u ilk mezun oldular, projede fiilen çalışmaya başladılar. 30 civarı öğrencimiz bu sene diplomasını alıp gelmiş olacak. Şunu özlem ediyoruz, bu projede kullanılacak malzemeler için uzun dönemli incelemeler yapıyoruz. Sanayi kuruluşlarıyla farklı alanlara yönlendirilmiş nedenlerle bir araya geldi. Belirlenmiş belgeler, sertifikasyonlar gerekiyor. İnşaat kısmında Türkiye ciddi anlamda tecrübeli bir ülke. Ciddi yüklenici firmalarımız var. Onlar inşaat işlerinde Türk şirketlerinden yararlanmaya başladılar. Rosatom bu konuyu kendisi yönetiyor. Türkiye’de karşılıklı arayışı olduğunu belirtmişti. Anlaşma olduğu zaman yeni karşılıklı girişi olabilir. Uzlaşma olmasa da Rosatom kendisi bu işi yapabileceğini belirtiyor.

TANAP, TürkAkım gibi arz güvenliğini güçlendirecek adımlar atıldı. TANAP’ta sevkiyat başladı. 2,4, 6 milyar metreküp anlaşmalarımız var. Sevkiyatlarımız devam edecek. Gaz aracısız Eskişehir’de sisteme bağlanmış oluyor. Türkiye her yönüyle kendisini güvenceye almış oldu. Türkiye Avrupa’nın kaynak ve istikamet çeşitliliği açısından rol oynuyor.

 

Ayrıntılar Geliyor…

8 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.