Bakan Dönmez: Sondajda son viraja girildi

  Güncel Haberler    20 Mart 2019
Yorum Yok

Bakan Dönmez: Sondajda son viraja girildi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Adana’da ikinci bir kuyuda sondaja başladık, hedefimiz 4 bin 500 metre” dedi.

Bakan Dönmez, yerli kömürde önemli potansiyel olduğunu belirtti. Dönmez, petrol fiyatlarındaki değişimin 1 haftada pompaya, 6 ay sonra doğal gaz fiyatlarına, 9 ay sonradan da elektrik fiyatlarını etkilediğini söyledi.

İşte Bakan Dönmez’in açıklamaları:

Biz son 15 yılda 5 ilden 81 ile doğal gaz götürdük. İl, ilçe merkezlerine doğal gaz ulaştırdık. Doğal gazı getirmenin usul ve esasları belirli. Nihai kararı belirlenmiş mekanizmalar oluşturularak veriliyor. Bazı adaylar doğal gaz getireceğini belirtiyor. Bu bir altyapı yatırımı. Belediyelerle işbirliği içerisinde olunması gerekiyor. Idareli ve teknik olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Bu süreçlerin büyük bir kısmı da Ankara’da gerçekleşiyor. Nasıl 511 ilçemize götürdüysek kalan yerlere de inşallah doğal gazı ulaştıracağız.

Enerji gündemi yalnızca bizim değil bütün devletlerin ajandasındaki günlerinden biri. Birinci öncelikli konumuz miktar ve arz güvenliğini sağlamış olmamız. Türkiye önemli incelemeler yaptı. 30 bin megavattan 90 bin megavata ulaştık. Kesintiler oluyordu, esas sebebi arzın beceriksiz olmasıydı. Son birkaç yıldır bilhassa arz tarafında yapılan yatırımlarla istek sorunun aştık. Enerjide doğal kaynaklarımızın yetersizliği nedeniyle dışa bağımlılığımız söz konusu. Yüzde 60 yerlilik oranına ulaştık. Verimsiz geçen bir sezonda hidro elektrik kapasiteniz düşer. Rüzgar, güneş mevsimsel değişikliklere tabidir. Yenilenebilir üretim yıldan yıla değişiklik gösterebiliyor. Yerli imal miktarı giderek artıyor. Zinde bir Türkiye için egemen enerjiye sahip olmamız gerekiyor.

Yerli kömür tarafında ciddi potansiyelimiz var.

 

Bildiğiniz gibi son çeyrekte Ekim aylarında birincil sondaja Alanya’da başladık. Şu an son virajdayız. 6 bin metreye Mart ayı sonunda ulaşmış olacağız. Orada teknik olarak bazı testlerin yapılması gerekiyor. Daha dikkatli egzersiz yapılması gereken dönemdeyiz. Petrol, gaz araması tahammül isteyen bir iş. İngiltere ve Norveç fazla denedi ve tası tarağı toplarken madeni buldu.

İKİNCİ BİR KUYUDA SONDAJA BAŞLANDI

Son teknolojiyi kullanıyoruz. Dünyada bu özelliklere sahip 16 gemi var. Servis şirketinden hizmet kiralayarak da yapabilirsiniz. Ama bizim kavgacı sondaj arama programımız olduğu için bu gemiyi kendi milli imkanlarımızla yapalım diye bu amaçla çalışmamız devam ediyor. Kıbrıs Rum Kesimi ve diğer komşu ülkelerin doğal gaz arama çalışmaları var. İsrail ve Darı buluş yaptı. Bölgenin belirlenmiş bir potansiyeli olduğunu biliyoruz. İnşallah birincil denemelerde bu potansiyeli yakalamış oluruz. Öteden beri savunduğumuz Kıbrıs Rum Kesimi adadaki yer altı zenginliğini kendi işlemesini dürüst bulmadığımızı belirttik. Müşterek herkesin kazanacağı model üstünde anlaşma olur. 

Saha keşfedildikten sonra yıllık günlük imal miktarları saptama edilmesi gerekiyor. Boru hattıyla gazın karaya getirilmesi gerekiyor. Antalya açıklarındayız bulursak Anadolu’ya çıkartmış olacağız. Kuyunun olduğu yere platform gerekiyor. Bu işler birkaç sene alır. Önemli altyapılar işi gerçekleştirmek gerekiyor. Su aşağı da inşaat kabiliyetimiz var. Çanakkale’yi 2 kez geçtik, Marmara geçildi.

Adana’da ikinci bir kuyuda sondaja başladık, hedefimiz 4 bin 500 metre. Keza Akdeniz ayrıca Karadeniz’de uluslararası şirketlerle yeni işbirliklerimiz olabilir, açığız.

PETROL YALNIZCA İSTASYONDAKİ FİYATLARI ETKİLEMİYOR

Petrol fiyatlarını biz belirlemiyoruz. Yalnizca biz yok Avrupa da pek. Enerjide dışa bağımlı. Onları da fazla olumsuz etkiliyor. Ambargoların önüne geçilmesi gerekiyor. Fiyatlardaki dalgalanmaların ambargolardan kaynaklandığını düşünüyoruz. Petrol yalnızca istasyondaki fiyatları etkilemiyor. Petro kimya ürünlerini de etkiliyor. Kullandığımız plastikten tutun da birçok malzemenin çiğ maddesi petrol. Doğal gaz fiyatlarını da etkiliyor. Boru gazları petrol fiyatlarına endeksli olarak artıyor ya da eksiliyor. Ham petrol fiyatları 65-66 dolar bir fiyat aşağı yukarı bir hafta sonra pompa fiyatlarına yansıyor. 6 ay sonradan doğal gaz fiyatlarını etkiliyor. 7-8 ay daha sonra elektrik fiyatlarını etkiliyor. Elektrik borsası var. Elektriği doğal gazla üreten şirketler var. Değişen maliyetleri fiyatlara yansıtıyorlar. Ev ve ufak tüketiciler 9 ay sonra fiyatlara yansımış olarak görüyorlar. Eşel mobil sistemine gidildi. Yüksek fiyat artışlarını ücret üzerinden yönetmiştik.

Vatandaş zam haberlerine daha çok sağduyu. Fiyat düşüşleri de oluyor. Petrol ve kur fiyatları düştüğünde görece olarak pompa fiyatlarına da yansımıştı.

Eşel mobil dönemi kalktı biliyorsunuz. Çoğaltma ya da azalışlar pompaya yansıyor. Eşel mobilde artışların yansımaması için mekanizma geliştirilmişti. derhal birebir yansıyor.

Nükleer santral projelerinde inşaat süreçleri uzun zamanlar tüketen süreçler. Bu safhaları bitirmiş olduk. Cumhuriyetimizin 100. Yılında birincil reaktörü devreye edinmek hedefimiz. İkinci reaktörün sınırlı inşaat iznini de verdik. 4-5 sene önce 250-300 aralarında öğrencimizi eğitim amaçlı göndermiştik. Sahiden lisans eğitimi aldılar. 30’u ilk mezun oldular, projede fiilen çalışmaya başladılar. 30 civarı öğrencimiz bu sene diplomasını alıp gelmiş olacak. Şunu özlem ediyoruz, bu projede kullanılacak malzemeler için uzun dönemli incelemeler yapıyoruz. Sanayi kuruluşlarıyla değişik nedenlerle bir araya geldi. Belirli belgeler, sertifikasyonlar gerekiyor. İnşaat kısmında Türkiye ciddi anlamda deneyimli bir ülke. Önemli yüklenici firmalarımız var. Onlar inşaat işlerinde Türk şirketlerinden yararlanmaya başladılar. Rosatom bu konuyu kendisi yönetiyor. Türkiye’de müşterek arayışı olduğunu belirtmişti. Anlaşma olduğu zaman yeni müşterek girişi olabilir. Uzlaşma olmasa da Rosatom kendisi bu işi yapabileceğini belirtiyor.

TANAP, TürkAkım gibi talep güvenliğini güçlendirecek adımlar atıldı. TANAP’ta sevkiyat başladı. 2,4, 6 milyar metreküp anlaşmalarımız var. Sevkiyatlarımız devam edecek. Gaz aracısız olarak Eskişehir’de sisteme bağlanmış oluyor. Türkiye her yönüyle kendisini güvenceye almış oldu. Türkiye Avrupa’nın kaynak ve istikamet çeşitliliği açısından rol oynuyor.

Ayrıca Akdeniz hem Karadeniz’de milletlerarası şirketlerle yeni işbirliklerimiz olabilir, açığız.

Enerji borsasının derinliğini artırmak için incelemeler devam ediyor. Avrupalı oyuncuların burada operasyon gerçekleştirmesini bekliyoruz.

24 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.