Bakan Akar ABD’li ismi böyle düzeltti: Hayır! Rakam 1 milyon

  Güncel Haberler    17 Şubat 2019
Yorum Yok

Bakan Akar ABD'li ismi böyle düzeltti: Hayır! Rakam 1 milyon

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Almanya’da sürekli 55. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı’nınson gününde, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Lübnan Savunma Bakanı Elias Bou Saab, Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov ile Suriye konulu panele katıldı.

 

 

Burada konuşan Akar, YPG’nin Türkiye’ye karşı tacizde bulunduğunu belirterek, Türkiye’nin amaçlarından birinin de terör örgütü YPG dahil, bölgenin teröristlerden temizlenmesi olduğunu söyledi.

Türkiye ile ABD arasında bir atama gücü oluşturulduğunu hatırlatan Akar, Suriyelilerin ülkelerine dönmesi için yerinde ortamı oluşturacaklarını vurguladı.

 

 

Akar, “Bizim için ana mesele sınırımızın ve halkımızın güvenliğidir. Suriye’nin toprak bütünlüğüne ve politik birliğine hürmet duyuyoruz. Ana mesele, güvenliktir. YPG veya DEAŞ olsun teröristlerden kurtulmaktır” diye konuştu.

ABD’Lİ TEMSİLCİYİ DÜZELTTİ

Fırat’ın doğusundaki 440 kilometre uzunluğundaki tehlikesiz bölgenin, YPG teröristlerinden arındırılarak Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yoklama edilmesi gerektiğinin altını çizen Akar, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’in “Suriye’de 500 bin kişinin öldürüldüğü” yönündeki açıklamasını, “Bizim rakamlarımıza göre, 1 milyon insan rejim ve teröristler göre öldürüldü” biçiminde düzeltti.

Suriye’de seçimlerin yapılarak hukuki hükümetin kurulmasını arzuladıklarını vurgulayan Akar, bölgede yeniden insani kriz yaşanmaması için yoğun çaba harcadıklarını kaydetti.

YPG ve PKK aralarında hiçbir ayrım olmadığını andıran Akar, “Türkiye’nin terör örgütlerine aleyhinde mücadelesi Kürtlerle ilişkisiyle karıştırılıyor. Bizim Kürtlerle hiçbir problemiz yok bu açık” ifadelerini kullandı.

Bakan Akar, 1998’de Türkiye ile Suriye aralarında imzalanan Adana Protokolü’nün teröristlerle çaba imkanı sağladığını hatırlatarak, “Suriye’de teröristlerle savaşmak çok kritik. Oysa Suriye’deki mevcut durum nedeniyle Şam, teröristlerle mücadele edemiyor. İşte böylece oradayız, terörle çaba ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Akar, Türkiye baştan sona derhal 300 binden fazla mültecinin Suriye’ye döndüğü bilgisini paylaştı.

KAYNAK: AA
0 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: