Bakan açıkladı! İmar barışında ne kadar para toplandı

  Güncel Haberler    10 Ocak 2019
Yorum Yok

Bakan açıkladı! İmar barışında ne kadar para toplandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, başvuru sayısı 5 milyon 160 bine ulaşan “imar barışı”nda 2 milyar 800 milyon lira civarında para toplandığını bildirdi.

Kurum, Moskova’da 12’ncisi düzenlenen Proestate Gayrimenkul Emlak Yatırım Fuarı’nda, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ve İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Avdagiç ile gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Kurum, Devlete Ait Gazete’de bugün yayımlanan Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değiştirme Yapılmasına İlişkin Yönetmelik’te yabancılara mal satışını düzenleyen bölüme değindi. Düzenlemenin inşaat sektörü adına kayda değer bir adım olduğunu vurgulayan Kurum, sektörün böylece büyük bir atağa kalkacağını dile getirdi.

Son 5 yılda yabancıya 12 milyar dolarlık gayrimenkul satışı yapıldığını bildiren Kurum, “Yabancıların o son 5 yılda aldıklarını bir yılda almalarını sağlayacak tanıtım yapmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Gayrimenkul fuarlarının tanıtım açısından önemine göze çarpan eden Kurum, “Biz Bakanlık olarak bu tür fuar ve tanıtımlara enerjik bir şekilde gideceğiz. Ben elde satışta bekleyen konutların çabuk bir şekilde satılmasına karşın bir düzenleme olduğunu düşünüyorum. Bu vatandaşlık sürecini de fazla kısa bir zamanda bitireceğiz. Yani buna ilişkin düzenleme de olması gerekli.” ifadelerini kullandı.

İlgili bakanlıkların da yer aldığı bir kurul kurularak, sürecin yönetileceğini anlatan Kurum, şöyle konuştu:

“Bu düzenleme aslında çok önemli. İhtiyacımız olan en önemli düzenleme hem yurt dışından döviz girdisi sağlayacağız ve iç pazarın dıştan daha büyük bir pazarımız da olacak. Ülkemiz turizm ve tarih anlamında bölgedeki en hoş şehirlerden biri. Fakat bu paydan hak ettiği değin alamıyordu. Çünkü Yunanistan’daki düzenleme fazla düşüktü oysa Yunanistan krizden bile bu sayede çıktı diyebiliriz. Natürel AB’nin de desteği oldu ama bu manada bu düzenlemenin de çok büyük katkısı oldu. Bize de çok büyük katkısı olacağını düşünüyorum.”

Yabancıya konut satışında 2019 hedefi 10 milyar dolar

Yabancıya ev satışındaki hedefe ilişkin bir soruya karşılık ise Kurum, “2019 hedefimiz 10 milyar dolar.” ifadesini kullandı.

“İnşaat sektöründe Rusya ile meslek birliği olup olmayacağına” ilişkin soru üzerine Kurum, Türkiye’nin yurt dışındaki takriben 368 milyar dolarlık işinin yüzde 19,5’inin Rusya ile yapıldığını, bunun daha da artırılması gerektiğini söyledi.

İki ülke liderlerinin bu konudaki beklentilerinin 100 milyar dolar seviyesinde olduğunu hatırlatan Kurum, ayrıca bu seviyeye ulaşılması hem de 27 milyar dolarlık ticaret hacminin artırılması gerektiğini ifade etti.

Yüklenici firmaların sorunlarını dinlediklerini belirten Kurum, Türkiye’den inşaat malzemesi getirilmesi ve işçilik konusundaki maliyetlerin düşürülmesi noktasında yapılabileceklerin görüşüldüğünü dile getirdi.

“Yeni Moskova Projesi’nde çalışan müteahhit sayısı artırılmalı”

Rusya’nın Türkiye ile inşaat alanında meslek birliği gerçekleştirmek istediğini aktaran Kurum, şöyle devam etti:

“Keza şehirlerin altyapısı ayrıca de Bakanlıkta mevcut kullandığımız TAKBİS, coğrafi veri sistemi, e- devlet sistemine ilişkin bizim görüşlerimizi elde etmek istiyorlar. bundan başka TOKİ ve Emlak Konutla son 16 yılda bir milyonun üzerinde ev yaptık. Onları kendilerine aktardık, bu tecrübelerimizi paylaşımlarımızı aktarabileceğimizi söyledik. Onlar da memnuniyetle karşıladılar.”

Kurum, “Yeni Moskova Projesi”nde çalışan müteahhit sayısının artırılması gerektiğini belirterek, çalışma grubu içerisinde bunların da görüşüleceğini bildirdi.

Sektörün ihtiyacına karşın düzenlemelerin yapılacağını vurgulayan Kurum, “Bulunduğumuz ekonomik savaş içerisindeki durumdan da en kısa vakit içerisinde çıkacağız. Benim buna güvenim tam. Hoş bir uyumlu alıştırma var, inşallah kısa zamanda da sektörümüzle birlikte çıkacağız.” dedi.

İmar Barışı’nın usul ve esasları yayımlanacak

Bakan Kurum, “İmar barışı” düzenlemesindeki son duruma ilişkin de “Turizm, sanayi alanlarında sahada kesin problemler vardı. Sosyal donatıların, havaalanlarının barıştan faydalanması noktasında sıkıntılar vardı. Onlara ilişkin yöntem ve esasları hazırladık. Cumhurbaşkanlığımıza gönderdik. İnşallah bugün yarın yayımlanır. Dolayısıyla sahadaki problemler çözülür diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

“İmar barışı” başvurularına ilişkin de data veren Bakan Kurum, “Dilekçe sayısı 5 milyon 160 bine ulaştı. 2 milyar 800 milyon civarında da para toplandı.” diye konuştu.

Kurum, bununla ilgili süre uzatımının laf konusu olmadığını vurguladı.

“Ahali bahçelerinde ilk projeler gelmeye başladı”

Irk bahçeleriyle ilgili birincil projelerin kendilerine ulaştığını anlatan Kurum, “Sene sonuna kadar birçoğunun ihalesini yapacağız.” dedi.

Kurum, Atatürk Havalimanı’nın yerine yapılacak millet bahçesinin projesinin sene sonuna kadar tamamlanıp 2019 başında ihaleye çıkılmasının hedeflendiğini bildirdi.

Emlak Bankasına ilişkin de bilgi veren Kurum, genel kurulun toplandığını ve “Emlak Katılım Bankası” olarak asıl sözleşmenin geçtiğini anlattı.

Bakan Kurum, kısa adı “Emlakbank” olan bankanın, Bakanlık bünyesindeki ilgili kuruluşlarla ilişkilerini sağlayabilmesi için düzenleme yapılmasının gerisinde sahada Bakanlığa emrindeki kuruluşlarla çalışacağını söyledi.

Şehrim 2023 projesi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan da mart ayında “Şehrim 2023” adlı bir alıştırma başlattıklarını hatırlatarak, bu kapsamda 30 büyükşehirde 6 ay her tarafında 85 bine yakın vatandaşa ulaşıp beklenti ve taleplerini dinlediklerini anlattı.

“Şehrim 2023″ün raporlarının hazırlandığını ifade eden Karaaslan, “Bu raporları Sayın Genel Başkanımıza sunacağız. Yerel seçimin bir ayağı namzet belirleme süreci olduğu değin, aslında ikinci etapta o adayın şehriyle ilgili ne söylediği, konusuna ne kadar etken olduğu ve ne vadettiği. Dolayısıyla bu çalışmada burada müthiş bir bilgi olarak derhal elimizde.” diye konuştu.

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Avdagiç de yaptıkları çalışmaları anlattı.

1 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: