Bacak estetiği

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Bacak estetiği

Daha Aşağı bacağın daha alçak kısımları yani üçgenin taban olmayan kenarı bileği bölgesi bacakların daha üstteki bölümleriyle orantısız bir şekilde ince olabilir. Bu bölgelerin kalınlaştırılarak daha estetik bir görünüme kavuşturulması için de lipofilling yöntemine başvurulur.

Yaşlanma, aşırı kilo alıp verme, yerçekimi, kalıtsal ve çevresel birtakım faktörlerin etkisiyle kalça ve üstteki but derisinin kalınlığı ve esnekliği azalır. Cilt altındaki yağ, adale ve kemik dokularının atrofisi(erimesi) artar. Derinin derhal altındaki dermis tabakasında yer alan elastik liflerin ve kolajen liflerin oranı azalır. neticede yerçekiminin de etkisiyle deride bollaşma ve sarkmalar ortaya çıkar. Bu tablo kişinin daha ihtiyar görünmesine niçin olur. Bunun da çoğu estetik bozuklukta olduğu gibi birtakım psiko-sosyal problemlere yol açması kaçınılmazdır.

Kalçalarda ve üstteki bacaklarda ortaya meydana çıkan sarkmaların hafif derecede olduğu takdirde yalnızca liposuction ile yeterli kontür düzelmesi sağlanabilir.

Eğer orta derecede bir sarkma söz konusu ise yapılacak bir ayak germe (thighplasty) ameliyatı ile fazla deri ve deri altı yağ dokusu çıkarılır ve oluşacak yara izi kasık çizgisinde ve mayo içinde kalacak şekilde sonuçlanabilir. Eğer sarkma ileri boyutta ise, o zaman bacak içlerinden boylamasına deri ve deri altı yağ dokusu da çıkarılacağından kasık çizgisindeki ize ilaveten bacakların iç yüzü boyunca aşağıya doğru uzanan bir iz daha olacaktır.

Kalça bölgesinde de koşul az çok aynıdır. Kalça germe ameliyatında kesiler, ya kalçanın üst sınırı hizasından ya da kalça altı kıvrımı düzeyinden yapılacak kesilerle deri ve deri altı yağ dokusu çıkarmaları yapılır ve dikiş hatlarının mayo içinde kalacak şekilde planlanmasına özen gösterilir.

Basen bölgesinde yağ birikintilerinin yapmış olduğu çıkıntılar ve kalçalardaki sarkmalar kişinin bacaklarının daha kısa görünmesine neden olur. Kalça germe ameliyatı ile birlikte basenlere yapılacak liposuction, bacakların daha uzun ve estetik görünmesini sağlayacaktır.

Kalça ve bacak germe ameliyatlarında amaç olası olan asgari izle daha sürükleyici, daha gergin, sarkmaları ve çıkıntıları olmayan bacaklarla; daha dikey, kalkık ve gergin kalçalar elde etmektir. Bu sonuçlar bütün estetik girişimlerde olduğu gibi kişinin özgüvenini artıracak, beğendiği kıyafetleri rahatlıkla giyebilmesini sağlayacak ve daha girişken olmasına katkıda bulunacaktır.

Bacaklarda çoğunlukla görülen estetik kusurlardan biri de, dizlerin iç kısımları ile dizin anında üstündeki iç ve dış bölgelerde görülen pozitif yağ birikimine alt çıkıntılardır. Bu çıkıntılar yapılacak olan liposuction işlemiyle zahmetsizce ve başarılı bir şekilde giderilerek görünümleri daha estetik ışık halkası getirilebilir.

Benzer çıkıntılar alt bacağın bileğe yakın 1/3 daha alçak kısımlarında; ön-dış, arkadaki-dış ve arka-iç bölgelerinde de görülebilirler. Bu görüş daha aşağı bacağın fazla kalın olduğu izlenimini doğurur. Benzer şekilde bu bölgelere liposuction yapılarak bu intiba giderilir veya, daha aşağı ayak aslında tamamen normalden kalın ise bile, bu operasyon sonucunda daha ince imiş gibi görünmesi sağlanabilir.

Ara Sıra alt bacağın daha alçak kısımları yani ayak bileği bölgesi bacakların daha üstteki bölümleriyle orantısız bir şekilde ince olabilir. Bu bölgelerin kalınlaştırılarak daha estetik bir görünüme kavuşturulması için de lipofilling yöntemine başvurulur.

Bazı kişilerde yapısal olarak daha alçak bacakların bilhassa iç kısımlarındaki adale dolgunluğu, normalden daha eksik olur ve bu şart bacakların çarpık görünmelerine neden olabilir. Böyle durumlarda da lipofilling yöntemiyle bu bölgelere ekstra hacim kazandırılarak çarpık görünüş ortadan kaldırılabilir. Benzer amaçla kullanılan, hazırlanmış veya hastaya göre üretim edilebilecek silikon protezlerde(calf yerine koyma) kullanılabilir.

Bu ameliyatlar yerel duyu yitimi, spinal veya epidural anestezi(belden uyuşturma) veya genel anestezi aşağı ve ameliyathane koşullarında gerçekleştirilirler. Hasta genelde benzer gün taburcu edilir. Arada Bir bir gece hastanede kalınması gerekebilir. Ameliyatlardan sonradan esnek kompresyon karşılayan korseler giydirilir. Dikişler 10-14. günlerde alınır. 2-3 hafta süreyle günlük aktiviteler bir arz sınırlanabilir. Yürüyüş ve hafif sporlara ikinci haftadan itibaren izin verilir. Daha ciddi sportif aktivitelere altıncı haftadan sonradan başlanabilir.

Basen bölgesinde yağ birikintilerinin yapmış olduğu çıkıntılar ve kalçalardaki sarkmalar kişinin bacaklarının daha kısa görünmesine niçin olur. Kalça germe ameliyatı ile birlikte basenlere yapılacak liposuction, bacakların daha uzun ve estetik görünmesini sağlayacaktır.

Kalça ve ayak germe ameliyatlarında maksat olası olan en az izle daha akıcı, daha gergin, sarkmaları ve çıkıntıları olmayan bacaklarla; daha dik, kalkık ve gergin kalçalar elde etmektir. Bu sonuçlar tüm estetik girişimlerde olduğu gibi kişinin öz güvenini artıracak, beğendiği kıyafetleri rahatlıkla giyebilmesini sağlayacak ve daha girişken olmasına katkıda bulunacaktır.

Komplikasyonlar
Enfeksiyon, hematom ve seroma (deri aşağı kan ve akışkan birikimi), bere ayrışması gibi komplikasyonlara arada bir rastlanabilir. Bunlar genel prensipler dâhilinde çözümlenir. Çok nadiren yağ embolisi ve buna yan önemli problem gözlenebilir. Tehlikeli vakalarda bu probleme has koruyucu önlemler olmak gerekir.

Istenmeyen sonuçlar

Bakışımsız görünümler, liposuction alanlarında yüzey düzensizliği, bere izlerinin beğenilmeyen şekilde keskin oluşması, baldırlara konan silikon protezlerin yer değiştirmesi gibi durumlarla fazla seyrek de olsa rastlamak mümkündür. Bu gibi durumlarda düzeltme mahiyetinde ikincil girişimler gerekebilir

Bursa Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

31 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.