Bacak damar tıkanıklığı

  Sağlık ve Yaşam    26 Mart 2019
Yorum Yok

Bacak damar tıkanıklığı
Bacak damar tıkanıklığı

Periferik arter hastalıkları sık görülen hastalıklardır. Periferik arter hastalıklarında en önemli bulgu yürüme ile ortaya meydana çıkan üçgenin taban olmayan kenarı ağrısıdır (vaskuler klaudikasyon). Tıkanma demek bacağa giden kan akımında azalma demektir. Başlangıçta istirahatte şikayeti olmayan hastanın hareketle ağrısının olmasına sebep olur. Bu durum istirahat sırasında kan akımının yeterli olmasına, lakin hareket sırasında kas dokusunun kan ihtiyacının artmasından nedeniyle dolaşımın beceriksiz kalmasına bağlıdır. Başlıca hastalarda birkaç dakikalık bir dinlenme sonrasında ağrı ortadan kalkar.

Tıkanma kendi kendiliğinden düzelir mi?

Bacaklardaki damar tıkanıklığı kendiliğinden ortadan kalkmaz, ama vakit içerisinde yeni kılcal damarların ortaya çıkması ile (kollateral dolaşım) bacağa dışarı giden kan akımı kısmen artar. Ayrıca, zamanla bacak kasları da, kendilerini azalan bu kan akımına karşısında adapte ederler. Genel anlamda iki üç aylık bir vakit içerisinde sancı şikayeti gerilemeye başlar.

Nasıl fark edilir?

Nabız muayenesi, doppler ultrasonografi ve gerekirse arteriografi (daha alçak ekstremiye anjiografi) oldukça iyi veri verir.

Çare zorunlu midir? Nasıl çare edilmelidir?

Yürümeyle beraber ağrının ortaya çıkması iyi bir uyarıdır. Damarlarda bir problem olduğu hakkında düşünce verir. Lakin siyatik sinir ağrısına emrindeki üçgenin taban olmayan kenarı ağrılarından ayırt edilmesi gerekir. Rahatsızlık kalp ve beyin gibi yaşamsal organların arterlerini de etkilemiş olabilir. Bu durumda mutlaka bir damar sağlığı ile ilgili bir hekimle görüşülmesi gerekir. Durum yalnızca yürümekle ortaya çıkan ağrı ile sınırlı ise ve vakit içerisinde artmıyor ise tansiyon, kilo, şeker ve kan yağlarının kontrolü gerekir. Diyabet, sigara, obezite, fena besin gibi tehlike faktörleri tedavi ve rehabilite edilirse semptomlar denetim altına alınabilir. İstirahat halinde bile sızı varsa şart daha ciddidir. Ilk Olarak damar genişletici ve kan akışkanlığını artırıcı ilaçlar verilir. Tüm bunlara yanıt vermeyen vakalarda cerrahi çare düşünülebilir. Vacumed Aralıklı Olumsuz Basınçlı vakum tedavisi, tedavinin her aşamasında yardımcıdır. Ama tedavi için ilk olarak, sigara içiyor iseniz bırakmanız gerekir. Sigara içmeye sürekli bir hastanın tedaviden avantaj görme şansı azdır. Bunun yanında kan basıncı kontrolü, kan yağlarının açıklanmış seviyelerin aşağıda tutulması ve de varsa şeker kontrolü birçok hasta için yeterlidir. Uyumlu alıştırma zamanla yürüme mesafesinin artmasına katkıda bulunur.

İstanbul Fizik Çare uzmanlarına varmak icin tıklayın!

41 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.