Babet mi topuklu mu?

  Sağlık ve Yaşam    28 Mart 2019
Yorum Yok

Babet mi topuklu mu?

Avustralyalı bilim adamlarının yaptıkları bir çalışmaya kadar; sürekli yüksek ökçeler üzerinde duranlar, arada düz kundura giydiklerinde yaralanma riski alıyor.

Yüksek topuklar, modanın vazge­çilmez parçası. Ama yine aynı topuk­lar, kadınlar için bir çeşitlilik işkenceye de dönüşebiliyor. Uygulamalı fizyoloji dergisi Journal of Applied Physiology de, kısa bir vakit önce, Avustralya’daki Griffith Üniversitesi’nde görevli bilim adamlarının bu konuda yaptıkları bir araştırmaya yer verdi. Araştırma için dokuz kadın, iki sene süreyle, haftada en az 40 saat boyunca 5 santimetrelik topuklu ayakkabılar giydi. Bu dokuz kadın, tekrar iki sene her tarafında haftada 10 saatten daha eksik süre topuklu kundura giyen 10 genç kadınla karşılaştırıldı. Araştırmada, her iki deney grubunun da but kaslarının hareketleri ve ref­leksleri incelendi. Topuklu kundura giyenlerin ayakları sürekli bükülü vazi­yette ve parmakları yukarıyı gösterecek şekilde duruyor. Baldırlarındaki kaslar gitgide artarak kısalıyor. Kısalan baldır kasları, mekanik zorlanmaya sebep oluyor. Bu da adale yorgunluğuna yol açıyor. Kasta­ki zorlanmanın fazlalaşması yaralanma riskine davetiye çıkarıyor. Ökçeliden düz ayakkabıya geçmek de yaralanma tehlikesini artırıyor.

Yüksek Topuk Bel Ağrıtır

Babetler bakımlı görünebilir ama düz ve içinde hiçbir takviye yok. Kavis çöktüğü anda sancı başlıyor. Babet içinde hiçbir yardım olmadığı için gün içinde çabuk yorulma, bel ve diz ağrısı yapıyor. İnce topuklu ve sivri burunlu ayakkabılar ise en rahatsız ve sağlık durumu için zararlı üçgenin taban olmayan kenarı­kabı türü.

Topuk yükseldikçe yük her tarafta mısra ve bele dönüyor, diz ve bel ağrısı gelişiyor. Dolgu topuklu diye tanımlanan ayakkabı türü ideal pabuç tanımına yakın.

İdeal ayakkabı tarifi; önü yuvarlak ve geniş. Mümkünse bağcıklı, topuğu da 5 ila 10 pont yüksekliğinde olması lazım.

İstanbul Ortopedi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

3 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: