Babalık-annelik-kardeşlik testi

  Sağlık ve Yaşam    28 Mart 2019
Yorum Yok

Babalık-annelik-kardeşlik testi

BIYOLOJI ILE ILGILI YAPIMIZ: Biyoloji Ile Ilgili yapımıza ait tüm bilgiler DNA dediğimiz yapıda 2 kopya olarak kodlanmıştır. Bu kopyalardan bir parça başına anneden gelirken diğeri babadan gelir. Bu Nedenle kalıtımsal bilgimizin yarısını annemizden diğer yarısını da babamızdan alırız. Dolayısıyla ayrıca anne ayrıca de babamızla müşterek gen bölgelerimiz bulunmaktadır.

BABALIK TESTİ: çocuk ile baba aralarında ayrıntılarıyla iki taraflı olması gereken bölgelerin analizi yapılmaktadır. Eğer çocuk ile babanın inceleme edilen gen bölgeleri benzer ise deneme edilen baba adayı çocuğun reel babasıdır. Yapılan babalık testinde tutarsızlık gözlenmişse yani çocuğa babadan geldiği tanıdık genetik bilgi, test edilen baba adayınınki ile eşleşmiyorsa, deneme edilen baba adayı çocuğun gerçek babası değildir.

ANNELİK TESTİ: Annelik Testi yapılırken anne ve çocuğun karşılıklı olması gereken DNA bölgeleri birbirleri ile karşılaştırılır. Eğer çocuk ile anne tahlil edilen gen bölgeleri aynı ise test edilen anne adayı çocuğun reel annesidir. Çocuğa anne geldiği bilinen genetik bilgi, deneme edilen anne adayınınki ile eşleşmiyorsa, deneme edilen anne baba çocuğun gerçek annesi değildir.

KARDEŞLİK TESTİ: Kardeş olduklarına şüpheleri olan iki birey arasındaki genetik kardeşlik bağını doğrulanması için önerilir. Bu genetik kardeşlik bağı doğrulaması sanki – kardeşlik tek karşılıklı ebeveynden kardeşlik durumu yada bütün-kardeşlik aynı biyolojik ebeveynlerden kardeşlik durumunda yapılabilmektedir. DNA Kardeşlik testi ebeveynlerden misal toplanmaya gerek kalmadan da sadece kardeş olması muhtemel iki bireyden alınan örneklerler de yapılabilmektedir, lakin sonuçların doğruluğunu daha da sağlam temellere dayandırmak için kardeşlik testi yapıldığı durumlarda ebeveynlerden de örnekler alınabilir

Örnekler ağız mukozasından pamuklu çubukla alınmaktadır.

Güvenilirlik: toplam 15 marker ile (ortak gen bölgeleri üstünde) çalışarak %99,99 oranında doğru sonuç vermektedir.

Test süresi: yaklaşık 15-20 gün aralarında sonuçlar verilmektedir.

Test sonuçları: Sonuçlar gizlilik prensibi çerçevesinde yalnızca deneme yapılan kişilere elden rapor teslimi şeklinde gerçekleştirilmektedir. Telefonla veya öteki yollarla asla diğer bir kimse ile veri paylaşımında bulunulmamaktadır.

Antalya Çocuk Doktorları uzmanlarına gelmek icin tıklayın!

5 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: