B12 eksikliği

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

B12 eksikliği
Yorgunluk, çarpıntı, el ve ayaklarda uyuşmalar-yanmalar, başdönmesi,denge bozukluğu ve unutkanlığınız mı var?
Başvurduğunuz çoğu kurumda bütün tetkikleriniz,hatta beyin görüntülemeleriniz, BT-MRG yapıldı ve normal mi? Psikolojik denilerek çeşitli buhran ilaçlarını denediniz ama üstünlük bulamadınız mı? Peki ya hiç kanda B12 seviyenize baktırdınız mı?
B12 eksikliği toplumumuzda epeyce sık görülen, son derece kolay tanı konabilen ancak bir pek çoğunlukla da akla gelmeyip atlanabilen bir kliniktir. oysa ki hastayı birazcık kulak vermek, ayrıntılı bir nörolojik muayene yerine getirmek ve en önce en pahalı ve komplike olanı değilde en basit tetkikleri dilemek yeter de artar bile…Türkiye’de bilhassa bir takım illerimizde beslenme alışkanlıkları nedeniyle, içki kullanımında, diyet yapanlarda, bir takım ilaçların kullanımında veya mide problemi yaşayanlarda çoğunlukla rastlanmakta olup tedavisi muhtemel bir tablodur.
B12 eksikliği saptanması durumunda eğer depolarda ileri derecede esiklik varsa ilk kez iğne tedavisi yerine getirmek, ardından ise ayda 1 defa iğne veya jurnal oral tabletlerle idame tedavisi uygundur. En sık görülen şikayet olan vertigo ve denge bozukluğu 10 iğne tedavisi sonrası gerilerken; aşırı eksiklik durumlarında klinik iyileşmenin görülmesi kimi vakit 6 ayı bulabilir. Eğer hastalarda el ve ayaklarda duyumsuzlaşma-yanma gibi şikayetler varsa Polinöropati yönünden EMG ile ölçmek önerilebilinir. Hastalara; dietlerine itina göstermeleri, özellikle kırmızı et ve hayvansal gıdaları aşırıya kaçmadan tüketmeleri mutlaka önerilmelidir.
Dinç günler dileğimle…

Ankara Nöroloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

16 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.