B12 eksikliği mi dediniz? B12 hakkında hiç duymadıklarınız!

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

B12 eksikliği mi dediniz? B12 hakkında hiç duymadıklarınız!
B12 eksikliği mi dediniz? B12 hakkında hiç duymadıklarınız!

Enerji düşüklüğü
Odaklanma güçlüğü
Fikir sorunları
Motivasyon kaybı
Ellerde ayaklarda duyumsuzlaşma
Kronik takâtsizlik
Tiroid fonksiyon bozuklukları
Çökkün ruh hali

b12 eksikliğinin neden olabilceği rahatsızlıkların küçük bir bölümü.
Şayet bu yazılanları çoğu kaynakta bulmak mümkün, sizlere belli başlı söz etmek istediğim ve birçok klinisyenin de tanıdık olmayan olduğu bir konu olan hangi b12 de bahsediyoruz ?

Siyanokobalamin ? Hidroksikobalamin ? Metilkobalamin ? Adenozilkbalamin ?

Bu farklı kimyasal formların hepsinin de ismi b12 fakat bedenin bu vitaminleri kullanılabilir ışık halkası getirmesi için gereken süreç herkes için çok farklıdır.

Aktif kullanılabilir olan formlar metilkobalamin ve
adenozilkobalamindir.

Siyanokabolamin en sentetik ve bununla beraber en çok reçetelenen formdur, etkin ülkü dönüşmesi bazı vakalarda (mthfr, ms, mtr mutasyonu, ağır metal maruziyeti) zordur, b12 eksikliğinde en son tercih olmalıdır

Hidroksikobalamin biyoyararlanımı siyanokobalaminden daha iyidir, faal form olan metilkobalamine dönüşümü daha kolaydır, siyanid maruziyetinde, sigara içenlerde tercih sebebidir. Ülkemizde b12 olarak ağırlıklı olarak hidroksikobalamin ve siyanokobalamin bulunduğu düşünülürse hidroksikobalamin fazla daha etkin olduğu söylenebilir.

Adenozilkobalamin bilhassa mitekondride; enerji sisteminde ve santral asap sisteminde nöronlar etrafını saran miyelin kılıf üretiminde çok önemlidir, nörodejeneratif hastalıklarda en manâlı formlardan biridir.

Metilkobalamin en kayda değer formdur, metilasyon denilen hücresel içi hayati sürecin olmazsa olmaz formudur, enfeksiyonlarla savaştan tutun, tiroid fonksiyonlarında, ağır metal detoksunda ve yaklaşık olarak tüm psikiyatrik hastalıklarda etkili rol oynar. (otizm gibi hastalıklarda birinci tercihtir)

Kanda ölçülen b12 düzeyinin yeterli olup olmadığını nasıl anlarız sorusunun yanıtını verebilen birine rastlamadım hemen şimdi (akademisyen hekim arkadaşlarım dahil):

Hemen yanıtlıyorum: Kanda ölçülen b12 düzeyi ağırlıklı olarak aktif olmayan formlardır, etkin formların yeterliliğinin tespiti için iki şansınız var
– Ya kanda homosistein düzeyi bakacaksınız (metilkobalamin eksikliğinde düzeyi yükselir)
– ya da idrarda metilmalonik asit düzeyini tespit edeceksiniz (adenozilkobalamin eksikliğinde düzeyi yükselir)

Antalya Psikiyatri uzmanlarına gelmek icin tıklayın!

22 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.