B10 vitamini ve eksikliği

  Sağlık ve Yaşam    26 Mart 2019
Yorum Yok

B10 vitamini ve eksikliği

B10 VİTAMİNİ VE EKSİKLİĞİ ; B10 vitamininin saç sağlığı için de çok büyük önemi bulunmaktadır. Güçsüz saçlara sahip olan kişiler B10 vitamini desteği aldıklarında saçlarındaki kuvvetlenmeyi ve canlılığı çok kısa sürede ayrım edeceklerdir. bunun dışında saçları çok geç uzayan kişiler, saçları artı miktarda dökülen kişiler, saç yapısı mat yapıda veya kuru yapıda olan kişiler ve zayıf ve ince telli saç yapısına sahip olan şahısların B10 vitamini takviyesi aldıktan sonradan bütün bu sıkıntılarından kurtulabilecek; saç dökülmesi sorunları sona erecek, saçları kuvvetli ve yıpranmayan bir şekilde uzamaya başlayacak, kepek veya diğer bir sorun yaşanmadan güzel saçlara kavuşma imkanları olacaktır.

Beslenme düzenlerinde eksiklik olan bireylerin sıkça mide bulantısı gibi problemler yaşamalarının başlıca kaynağı incelendiğinde, vücutlarına eksik sayıda B10 vitamini aldıkları saptanmıştır. Bu sebepten ötürü mide sorunları yaşamamak adına düzenli olarak yeterli miktarda B10 vitamini almaya özen gösterilmelidir.

Deri problemlerinin en sıkıntılılarından biri olan egzama, yeterli derecede B10 vitamini alındıktan daha sonra kısa sürede iyileşme gösterebilmektedir. Bu Vesile Ile B10 vitamininin cilt üzerindeki olumlu etkilerinden de söz olabilmek mümkündür.

B10 vitamini, vücutta bağırsak bölgesinde yer alan hücrelerle etkileşime girerek bağırsak floralarının daha dinç yapıda olmasına ve daha akıcı çalışmasına asistan olur.

İnsan metabolizmasındaki kan hücrelerinin ahenkli olarak üretilmesine, benzer şekilde proteinlerin de dinç bir yapıda olmasına ve folik asitlerin de oluşumuna katkı sağlamaktadır.

İnsan derisinde muhtemel yanıkların ivedi iyileşmesini sağladığı gibi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden deriyi koruyarak sertleşmesini ve kırışmasını önlemektedir.

Kalpteki, böbreklerdeki ve karaciğerdeki yağlanmaların vücuda zarar vermeyecek seviyede tutulmasını sağlar.

B10 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Yumurta

Süt

Süt ürünleri

Fındık

Fıstık

Bira mayası

Yer fıstığı

Soya

Ayçiçeği yağı

Pekmez

Karaciğer ve böbrek gibi sakatatlar

Balık

B10 vitamini eksikliği

Vücutta B10 vitamini eksikliği yaşandığında en sık görülen sağlık problemleri şu şekildedir;

Baş ağrısı sorunları

Sindirim sisteminde meydana gelen aksaklıklar

Kansızlık problemi

Yorgunluk problemi

Sinirli ve stresli inşa Saçlarda beyazlamanın artması

Ciltte beyaz renkli lekelerin oluşması

Bursa Çocuk Doktorları uzmanlarına varmak icin tıklayın!

19 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.